Home WEALTH MANAGEMENTInvestiční strategie 5 otázek pro začínající investory

5 otázek pro začínající investory

Autor Dana Halušková

V rámci našich rozhovorů se často setkáváme s tím, že jednotlivci s vysokou hodnotou čistého jmění a úspěšní podnikatelé mají aktiva uložená v podniku a začít s investováním mají mnohdy strach. Přinášíme proto 5 otázek, které by si měli začínající investoři zodpovědět ještě před tím, než zahájí jejich investice.

Nejeden expert a investor vám řekne, ž nejhorší je nechat peníze ležet na účtu v bance. Jejich hodnota tam totiž klesá. Aktivní prací s financemi (samozřejmě s promyšlenou strategií) však může hodnota vašeho majetku naopak růst. Mnohdy výrazně. Investicemi si tak můžete zajistit budoucí příjem, ideálně svou penzi pro zachování životního stylu v pokročilém věku. Zajímavé zhodnocení nabízí například akciový trh, na kterém se může dařit i začátečníkům.

Investování je činnost, při níž se vzdáváme dnešní spotřeby, abychom mohli mít větší spotřebu v budoucnosti.“

Warren Buffett

Doporučujeme si odpovědět na těchto pět otázek:

1. Jaká je vaše míra rizikové tolerance?

Ještě než začnete, mějte na paměti, že o veškeré investované prostředky můžete přijít. I při sebelepších prognózách je tedy lepší zůstat nohama na zemi a investovat jen takovou část peněz, která vám nebude chybět. Záleží pouze na vás, jaké akcie si vyberete. Na výběr máte z cenných papírů se stabilní hodnotou nebo agresivním růstem a s velkou nebo malou kapitalizací, přičemž až 90 procent trhu tvoří druhý typ, který zaručuje stabilitu a nízkou volatilitu. Vše má jistou úroveň rizika a investor by si měl za pomoci profesionálního poradce nebo Wealth Managera stanovit svou toleranci k riziku. Vliv na ni má mnoho faktorů, jako je např. investiční horizont, cíl, investované prostředky…

2. Jaké jsou vaše investiční cíle?

Investiční cíle se mohou velmi lišit v závislosti na motivaci investovat. Začátečníkům jde většinou o růst hodnoty jejich aktiv, ale na druhou stranu bývá častou motivací také zachování (či růst) hodnoty majetku už i pro další generace, zajištění životního stylu v penzi apod. Doporučujeme se při stanovení investičních cílů držet již těch určených pro váš Wealth Planning s ohledem na ochranu bohatství, generování pasivního příjmu nebo mezigeneračního předávání. Vše totiž poté ovlivňuje zvolenou investiční strategii.

3. Jaký investiční styl je vhodný právě pro vás?

Každý má jiný investiční styl. Někdo by si rád svá aktiva spravoval sám a měl nad tím plnou kontrolu. Někdo raději vše přenechá expertům s jejich odborným pohledem i pro úsporu vlastního času. Možností je více od tradičního brokera, investičního poradce po v zahraničí nového typu, tzv. robo advisora. Pro správu aktiv jednotlivců a rodin s vysokou hodnotou čistého jmění (HNWI) však doporučujeme využít služeb Wealth Managera, který má praxi se správou majetku vysoké hodnoty.

4. Využijete investiční účet?

Své portfolio můžete spravovat také pomocí speciálního investičního účtu, ze kterého posíláte určité částky do akciových či dluhopisových fondů. Prostředky si tam buď převádíte sami nebo s pomocí vašeho zaměstnavatele. Spousta firem takový příspěvek poskytuje jako benefit a některé z nich dokonce nabízí investice do svých vlastních akcií.

5. Jak na konkrétní investování?

Na to existuje jednoduché pravidlo: diverzifikujte a využijte strategií pro řízení rizik. Koncept diverzifikace je pro investory zásadní. Nejde ale o nic složitého, začátečníkům bude stačit rozdělit prostředky mezi různá aktiva, jak se říká nesázet všechno na jednu kartu. Doporučujeme však si nejprve nechat vypracovat analýzu, do kterých aktiv vložit vaše finance, a nechat si pomoct od profesionálního poradce.

Na co si dát pozor?

Nezapomeňte, že i se samotným investováním se pojí náklady. Nejde jen o poplatky za správu portfolia, ale také o výkonnostní fee nebo platby za automatizované programy. Někde jsou sazby ovlivněny částkami, jinde hraje roli systém obchodování a platí se za každou transakci. Proto si raději dopředu zjistěte, jak je to u vámi vybraného brokera, fondu nebo platformy. Zároveň se se svým Wealth Managerem poraďte ohledně daňových povinností, a to zejména při investicích v zahraničí.







Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.




Související články