Home WEALTH MANAGEMENTSpráva majetku Seznamte se s robo advisorem: Kdo to je a jaký má potenciál?

Seznamte se s robo advisorem: Kdo to je a jaký má potenciál?

Autor Dana Halušková

Vzestup digitálních technologií pozorujeme ve všech oblastech a wealth management není výjimkou. Jednou z velkých novinek je takzvaný robo advisor. Kdo nebo co je robo advisor a můžete mu svěřit správu svého majetku?

Správa majetku a plánování bohatství byly vždy spojené s osobním přístupem, budováním vztahu mezi správcem cizího majetku a vlastníkem a maximální důvěrou. Donedávna tedy bylo nemyslitelné, aby je nevykonával člověk. Doba se ale mění a některé činnosti je nutné již delegovat či automatizovat. Vzniká tak prostor pro tzv. robo advisory.

Nový trend ve správě majetku

Moderní přístup ke službám Wealth Managementu není jen o individuálním přístupu. Důležitou roli hraje pro novou skupinu movitých jedinců také rychlost, jednoduchost a efektivita. Výzvou je též globálnost, kdy se movití jedinci často mezinárodně přemisťují podle daňové rezidentury či zakládají svá podnikání napříč světem. Kvalitní Wealth Manageři ale mají jen omezené kapacity. Aby se tedy mohli věnovat rozvoji vztahů s klientem a komplexnímu poradenství, v některých činnostech je mohou zastoupit, nebo dokonce nahradit robo advisoři. 

Výhody a nevýhody robo advisora

Robo advisoři jsou digitální platformy, které spravují váš majetek na základě pokročilých algoritmů, uvádí Jake Frankenfelid na webu Investopedia.com. Díky zmíněným algoritmům je potřebný jen minimální dohled lidských pracovníků, přesto si s vaším portfoliem poradí, optimalizují ho a časem i zhodnotí. Přitom jim stačí jen základní informace a několik minut času.

Stejně jako každá umělá inteligence mají ale i robo advisoři své stinné stránky. Problém je zejména v tom, že nedokáží myslet komplexně a chybí jim kontext osobních vazeb. Robo advisorovi můžete poskytnout základní data. Jen těžko mu ale vysvětlíte složité rodinné vztahy nebo zájem o alternativní investice, které aktuálně nepřinášejí vysoké zhodnocení. Setkání tváří v tvář je zkrátka nenahraditelné. I proto se nejvíce tato digitální novinka osvědčila pro běžné formy investování, nikoliv pro správu celkového majetku.

Moderní technologie versus tradiční přístup

Robo advisor se vám vždy časově přizpůsobí a většinu rutinních činností zvládne na jedničku. V mnoha ohledech přesto stále vítězí Wealth Manageři v lidské podobě, kteří znají vaše tajná přání, veškeré cíle a vize a dokážou vám naslouchat. Díky tomu s nimi můžete navázat velmi  blízký vztah a získáte od nich cenné rady.

Výhled do budoucna

Wealth Management tedy určitě nepatří mezi oblasti, kde v blízké době v určitých tématech nevyhnutelně digitální platformy nahradí člověka. Mohou ho však jedině doplnit a v některých ohledech mu usnadnit práci. Začínají se také objevovat výzkumy, které se na téma digitalizace ve správě majetku či robo advisory zaměřují. Jeden z nich nedávno provedla i společnost Oliver Wyman. Podle ní by se měl počet osobních schůzek snížit do dvou let na 20 % z celkového počtu interakcí mezi klientem a jeho poradcem. A nenahradí je jen videohovory, ale také kompletně digitální aktivity, které budou probíhat hlavně prostřednictvím mobilních aplikací.
Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články