Podle Asociace pro kapitálový trh (AKAT) se objem majetku pod správou v uplynulé roce zvýšil. Také roste podíl investujících žen a důraz na svěřenské fondy. Jaký další vývoj na trhu přinesla pandemie Covidu v loňském roce a co odborníci predikují v následujících měsících?
AKAT na výroční tiskové konferenci představil vývoj českých investic v minulém roce. K 31. 12. 2022 dle údajů asociace byl pod správou majetek v hodnotě 1.831.734.695.148 Kč, tedy více než 1,8 bilionů. Za rok tak celková hodnota aktiv vzrostla o 10,6 %. Dle výše spravovaného majetku za uplynulý rok žebříčku dominuje Generali Investments s objemem spravovaných aktiv ve výši 346,481 mil. korun. Majetek vyšší 300 milionů spravuje také ČSOB nebo Česká spořitelna.
Roste popularita fondů kvalifikovaných investorů
O tom, že FKI čím dál víc získávají na oblibě, svědčí nejen zvyšující se objem aktiv pod správou, ale také zvyšující se počet FKI na trhu. V roce 2021 poprvé překonal hranici 300. Nyní movití investoři mohou vybírat ze 301 fondů kvalifikovaných investorů. Část z nich můžete nalézt zde.
Významně také vzrostla hodnota spravovaného majetku pod fondy kvalifikovaných investorů. Ke dni 31. 12. 2021 AKAT evidoval majetek v hodnotě dosahující téměř 264 mld. Kč, za rok tak došlo k nárůstu o 27 %. Dle údajů asociace od roku 2011 aktiva pod FKI vzrostla 5,5x.
Jak se v trhu odráží pandemie Covidu-19?
Pandemie dle dat asociace ovlivnila úspory i investice českých domácností, které zároveň zvýšily investice z důvodu inflace. „Domácnosti se ve větší míře přiklonily k investování kvůli inflaci,“ potvrdil Martin Řezáč, předseda AKATu. Nepříznivá covidová situace také zdůraznila výhody pravidelných a stabilních investic. Zároveň vzrostl zájem o alternativní investice, nejvýraznějším příkladem jsou asi kryptoaktiva.
Co čekat v roce 2022?
Investování v tomto roce může být ovlivněno nejen rostoucí inflací, ale i válkou mezi Ruskem a Ukrajinou. Nikdo dnes totiž ještě neví, jak moc konflikt ovlivní globální ekonomiku. „To nejhorší je politické riziko. Neumím odhadnout, jestli Putin zmáčkne červené tlačítko, jak dlouho bude válka na Ukrajině trvat, ani jaký to bude mít vliv. Je moc brzy hodnotit, jak moc to ovlivní ekonomiku, “ poznamenal Martin Řezáč. První čísla o investorském chování můžeme dle předsedy asociace očekávat nejdříve koncem tohoto týdne.
V předválečné Evropě se vše obecně jevilo, a zřejmě na tom válka dvou států nic nezmění, že trendy v investicích v roce 2022 budou především v rámci zajištění se na penzi a zajištění dětí. „Posouvá se věk. Časté zmiňování faktoru inflace a absence reformy je pro mladou generaci mementem, že s tím něco mají dělat. Už mladší generace přemýšlí v tom horizontu klasických investic, “ vysvětlili zástupci AKATu. Další rozvoj se očekává v oblasti ESG, jehož principy jsou v mnoha ohledech implementovány již nyní.
Jedním z hlavních investičních témat bude inflace a ochrana před ní. Inflace v posledních měsících významně vzrostla, stejně jako úrokové sazby. Zlepšení ekonomiky odborníci v uplynulých týdnech predikovali na druhou půlovinu roku, válečný konflikt však může vše prodloužit. Záležet bude dle Jany Brodani, výkonné ředitelky AKATu, na „eskalaci geopolitického napětí“. Brodani také zmínila rostoucí význam svěřenských fondů ve smyslu ochrany bohatství a v rámci zajištění movitých Čechů na důchod, stejně jako z důvodu zajištění potomků.
Stále více objevujícím trendem je také investování žen, které bývají v našich zeměpisných šířkách obezřetnější než muži. Stejně jako roste vliv žen ve světě a v různých oblastech, což dokládají mnohé studie (např. zde), roste i jejich participace na českých investicích. „Ženy investují čím dál více, je jich ale méně než muži. Co se týče nových investorů, tam už je to téměř vyvážené,“ zodpověděla pro Wealth Magazín Brodani.