Home Řízení rodinySpráva rodiny 10 otázek o financích, které byste měli svým dětem zodpovědět

10 otázek o financích, které byste měli svým dětem zodpovědět

Autor Dana Halušková

Děti jsou zvídavé a už v útlém věku vás zahrnou mnoha dotazy. Nechybí ani ty o financích. Možná přijdou ještě dřív, než si myslíte. Kdy je tedy ten správný čas na vysvětlování původu nebo funkce peněz?

Téma financí je stále tabu i pro spoustu dospělých. A co teprve, když se do diskuze vloží děti. I ty by měly být zasvěcené to tajů finančního života. Jak ale dětem odpovídat na mnohdy citlivé otázky? Nemějte obavy, všechno se dá zvládnout. Stačí mít dostatek trpělivosti a vědět, co bude děti v jednotlivých obdobích zajímat. Navíc je můžete průběžně i o financích, investování i správě majetku různými způsoby učit. To již praktikují některé osobnosti české a slovenského byznysu. Např. Ivona Butcher své malé dcery učí „dětskou hrou“ o daních a financích, Juraj Hrbatý zas učí děti spořit a investovat v rámci jeho vlastní platformy Finax.

Na co se děti nejvíce ptají a co je potřeba jim vysvětlit?

1. Kde se peníze berou?

Nejmladší děti si často myslí, že zdroje peněz jsou nekonečné a můžeme jich mít, kolik chceme. Tato otázka je tedy ideální příležitostí promluvit si o tom, že každý měsíc dostáváte pouze určitou částku za práci, kterou vykonáváte. Princip půjček a hypoték si nechte na později. Nyní jim stačí vysvětlit základní myšlenku, že je možné každý měsíc utratit jen tolik, kolik vyděláte. Lépe tak pochopí třeba i to, proč každé ráno musíte odejít do práce.

2. Proč si v bankomatu nemůžeme vybrat víc?

Zejména předškolní děti si mohou bankomat představovat jako kouzelný stroj, který chrlí jednu bankovku za druhou. Prozraďte jim tedy, že to není tak jednoduché, vaše zásoba peněz je omezená a musíte z ní zaplatit nejen jídlo nebo oblečení, ale také účty za bydlení, auto apod. Pokud tedy určitou částku vyberete, v konečném důsledku vám zbyde mnoho méně. Ukázat jim to můžete například na prasátku, do které dáte pět korunových mincí. Každý den jim dovolíte jednu korunu vybrat a pátý den bude kasička prázdná.

3. Kolik to stojí?

Jak dětem říct, že jim při každé návštěvě nekoupíte oblíbenou hračku nebo sladkost? Pravděpodobně nemají představu o ceně jednotlivých věcí. Jakmile nastoupí do školy, můžete jim začít dávat drobné finanční dárky (např. za úspěchy ve škole nebo pomoc v domácnosti), které si pak mohou vzít na nějaký z vašich společných výletů. Díky tomu zjistí, co si mohou za 100 nebo 200 korun koupit, a dokáží se rozhodovat, co skutečně chtějí a bez čeho se obejdou. 

4. Kolik máme peněz?

Děti vždycky zaujme, když má někdo krásnou vilu nebo jezdí několikrát ročně na luxusní dovolenou. To přirozeně vede ke srovnávání s ostatními a souvisejícím otázkám. Nemusíte jim ale hned prozrazovat, kolik přesně vyděláváte. Lepší je jim vysvětlit, že jste na tom podobně jako vaši rodinní známí, sousedé apod. Doporučujeme jim také vysvětlit, že finance rodině stačí na všechny důležité výdaje, ale nemůžete jim hned koupit vše, co se jim líbí.

5. Proč daná věc stojí zrovna tolik?

Děti si  velmi rychle všimnou, že za pastelky dáte 50 korun, ale televize stojí 20 tisíc. Kdo tyto ceny určuje? U starších dětí přichází čas na vysvětlení výrobní ceny i principu nabídky a poptávky. Velmi snadno to pochopí třeba na své oblíbené videohře, panence, autíčku… s tím, že starší verze stojí i o polovinu méně, protože už o ni není takový zájem. Naproti tomu právě vydaná novinka bude oproti průměru dražší, jelikož ji zrovna chce mnohem více lidí. 

ČTĚTE TAKÉ: RYCHLÝ PRŮVODCE VZDĚLÁNÍM VAŠICH DĚTÍ O PENĚZÍCH A BOHATSTVÍ


6. Proč je každá práce jinak placená?

Opět se dostáváme k zákonu nabídky a poptávky. Dětem jednoduše řekněte, že toto pravidlo se týká i odměny za odvedenou práci. Brzy jim bude jasné, že kvalifikované profese jsou placené lépe, protože se nenajde tolik zájemců, kteří by mohli danou činnost vykonávat. Skvěle fungují i příklady, které děti dobře znají, příkladem může být srovnání lékaře a pokladní v oblíbeném obchodě.

7. Jak banky vydělávají peníze?

Maminko, a proč nezajdeš do banky, ať Ti dají peníze. Tam je mají pořád!“ To občas můžete slyšet u malých dětí. Vysvětlete jim ale, že v bance nemůžete vzít všechny peníze a zahrňte do toho i to, kde se v bance peníze berou. Zde je nutné celý systém co nejvíce zjednodušit. Dětem tedy vysvětlete, že banky drží peníze, které si k nim lidé vloží, ale s částí těchto peněz nadále pracují a poskytují z nich lidem půjčky. Za to, že banka poskytla někomu půjčku, si od dotyčného vzala zase nějaké penízky (úroky). Vydělávají tedy na úrocích a poplatcích. Skutečnost je ale samozřejmě mnohem složitější, záleží na typu banky apod.

8. Jak fungují akcie?

Otázky na akcie přicházejí většinou u dětí staršího věku a je vhodné si princip akcií a investování vysvětlit. Základní odpověď může znít, že společnosti prodávají vlastnický podíl lidem a institucím, a z toho získávají peníze. V příkladu je nejlepší rozdělit vlastnictví na 100 akcií, aby se výsledný vlastnický podíl počítal co nejjednodušeji. A pokračovat můžete tím, že jak společnost vydělává víc peněz, stává se pro lidi atraktivnější a její cena přirozeně stoupá. Zároveň je potřeba děti upozornit na to, že různé situace mohou mít na společnosti rozdílný vliv, a tak jejich ceny mohou kolísat – pak kolísá i cena akcií.

9. Z kolika peněz můžeme žít?

Starší děti začínají přemýšlet o budoucnosti a chtějí vědět, kolik peněz budou k životu potřebovat. V odpovědi na tuto otázku doporučujeme vycházet z průměrné útraty dospělého člověka za rok nebo z průměrných nákladů na bydlení, jídlo, zábavu apod. Čísla samozřejmě nemusí odpovídat vašim standardům, ale vždy je lepší se od něčeho odrazit.

10. Co způsobuje inflaci?

Nakonec – a zvláště v dnešní době – pravděpodobně přijde i otázka na inflaci, která je může hodně vystrašit. Velmi zjednodušeně můžete dětem vysvětlit, že inflace znamená platit více za zboží a služby, které kupujete. Děti ale ubezpečte, že k dramatickému zdražování dochází pouze výjimečně a často zároveň s tím rostou i platy, což ale v konečném důsledku může inflaci ještě zrychlit – v rámci zákonu nabídky/poptávky, lidé za vyšší platy stále nakupují a zboží tak zdražuje víc – a inflace se zvyšuje.






Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.



Související články