Home AKTUALITY Téma nástupnictví je na stole další české firmy. BRANO Group bude patřit dětem

Téma nástupnictví je na stole další české firmy. BRANO Group bude patřit dětem

Autor Redakce

Zakladatel a majitel rodinné firmy BRANO Group, Pavel Juříček, se rozhodl předat podnik svým dětem, jak vyplývá z informací serveru Seznam Zprávy.

Českem hýbe téma nástupnictví. Pochopitelně, je to totiž už více jak 30 let, kdy většina úspěšných podnikatelů založila svůj podnik. Ze značné části z nich se během tří dekád staly rodinné firmy. Původní zakladatelé jsou dnes ve věku, kdy přemýšlí o tom, co dál s rodinnou firmou. Když není vhodný nástupce nebo děti nemají o podnik zájem, je na zvážení její prodej. Pokud však možnost je, otázka ležící na stole je jasná: „Převezmete firmu pod svá křídla?

Problematika nástupnictví však není lehkou záležitostí. Vyžaduje mnoho příprav, velkou spoustu odpovědí, komunikaci a neustálou diskuzi. V České republice se správné principy Family Governance – správy rodiny, včetně plánování nástupnictví, stále učíme. Základem je efektivní zmíněná správa rodiny zahrnující rodinnou ústavu, rodinnou radu a využití struktur pro správu majetku. K mezigeneračnímu předávání v minulosti přistoupili zakladatelé a majitelé rodinných firem, jako např. Libor Musil (LIKO-S), Jaroslav Smetana (Albixon), připravuje se také předání firmy Satturn Holešov, kterou vlastní rodina Tomšů. Nyní dle informací serveru SZ Byznys mezigenerační předávání ohlásil další rodinný podnik, BRANO Group.

KE STAŽENÍ: JAK SPRAVUJÍ MAJETEK ZNÁMÉ PODNIKATELSKÉ RODINY

Role v rodinné firmě

Nastavit role jednotlivých aktérů v rodinné firmě není jednoduché a často je udává rodinná ústava. Podle informací SZ Byznys v hlavním čele vystřídá otce jeho syn Václav. Dcera Lenka se stane členkou představenstva. Dle informací redakce Wealth Magazínu, které vyplývají z webových stránek společnosti BRANO Group, je v současné době syn Václav již členem představenstva BRANO Group a zároveň na pozici vedoucího IT. Dcera Lenka Zemanová (roz. Juřičková) je též členkou představenstva BRANO Group.

Společnost BRANO a.s. a BRANO Group

Dnes již rodinná podnik vznikl v roce 1992. Zastřešující firma BRANO Group o tři roky později – původně jako NEW BRANO a.s., v roce 2000 se firma přejmenovala na BRANO Group. Zakladatelem a majitelem je Ing. Pavel Juříček, který je v tuto chvíli jednatelem a předsedou představenstva obou podniků. Informace vyplývají z Obchodního rejstříku společnosti. Rodinný podnik se zaměřuje především na výrobu autodílů.
Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články