Home AKTUALITY Renáta Kellnerová je nejbohatší v České republice i podle Forbesu. Co víme o nejbohatší ženě České republiky?

Renáta Kellnerová je nejbohatší v České republice i podle Forbesu. Co víme o nejbohatší ženě České republiky?

Autor Redakce

Český Forbes zveřejnil žebříček 100 nejbohatších Čechů. Ve vedení je žena, Renáta Kellnerová.

Nedávno jsme zveřejnili žebříček nejbohatších Čechů dle magazínu Euro. Nyní s aktualizací přichází i český Forbes, který zveřejnil 100 nejbohatších Čechů 2021. Na vrcholu poprvé stojí žena, Renáta Kellnerová, vdova po tragicky zesnulém Petru Kellnerovi. Jako nejbohatší Češku ji však stále nepřiznává světový Forbes, dle statistiky českých miliardářů podle nejaktuálnějších údajů je nejbohatším v ČR Karel Komárek s čistým jměním ve výši 5,4 mld. USD, cca 119 mld. Kč (pozn. redakce k 6. 10. 2021). Mezi další české dolarové miliardáře dle světového Forbesu patří Radovan Vítek, Daniel Křetínský a Andrej Babiš.

Lze se domnívat, že bohatství Kellnerových není započítáno z důvodu, že se čeká na jasné rozhodnutí o dědictví Petra Kellnera a jeho vlivné skupiny PPF. Kdo je Renáta Kellnerová a jaké bohatství ji Forbes přisuzuje?

Kdo je Renáta Kellnerová?

Renáta Kellnerová byla manželkou zesnulého Petra Kellnera, majoritního vlastníka skupiny PPF. Spolu vychovali 4 děti. Renáta je od roku 1993 členskou představenstva významné skupiny PPF. Spolu s manželem také založili nadaci The Kellner Family Foundation pro podporu vzdělávání. Renáta Kellnerová je nejen zakladatelkou nadace, ale také předsedkyní správní rady. Z webových stránek nadace vyplývá, že Renáta se věnuje výtvarnému umění a ráda aktivně relaxuje. Jejím koníčkem je, zdá se, cyklistika či další sporty.

Bohatství Renáty Kellnerové

Může být trochu zavádějící tvrdit, že se jedná o bohatství přímo paní Kellnerové. Některé weby (včetně Forbesu) proto uvádí, že jmění patří Renátě Kellnerové s rodinou. Veškerý majetek Petra Kellnera je totiž stále předmětem dědického řízení. Z čeho však naopak lze vycházet a potvrzuje teorii, že bohatství patří manželce zesnulého nejbohatšího Čecha je to, že Renáta Kellnerová je určená jako správkyně pozůstalosti. Z tohoto titulu ovládá aktiva Petra Kellnera do doby, než bude dědictví definitivně vyřešené.

A jaké hodnoty je ono bohatství? Forbes uvádí, že bohatství Renáty Kellnerové s rodinou je v hodnotě neuvěřitelných 374,7 mld. Kč! Od loňského žebříčku se zvýšilo o více než 81 miliard. Zisk plyne především ze skupiny PPF, pod kterou patří vlivné společnosti, jako je operátor O2 Czech Republik, některé bankovní společnosti nebo mediální centrum CME (např. TV Nova). Podle výroční zprávy PPF za rok 2020 je podíl skupiny Petra Kellnera, resp. Renáty Kellnerové s rodinou, ve výši 98,93 %.

Renáta Kellnerová a PPF

Jako správkyně pozůstalosti se Renáta stala také správkyní skupiny PPF. Může se tak úzce podílet na vedení PPF. Samozřejmě však není jediná, je součástí úzkého kruhu osob, které mají, jednoduše řečeno, co mluvit do směrování skupiny. Lídrem PPF, jejím CEO, je Ladislav Bartoníček. S velkou pravděpodobností by CEO měl být též členem této rozhodující skupiny.

Renáta Kellnerová a filantropie

Renáta Kellnerová spolu s Petrem Kellnerem založili nadaci The Kellner Family Foundation. Nejbohatší žena ČR je zároveň předsedkyní správní rady. Vizí nadace Kellnerových je především podpora vzdělávání sociálně slabých dětí či dětí z dětských domovů atd. Jak je uvedeno na stránkách nadace, filantropickým cílem je také zlepšení kvality výuky na veřejných základních školách v ČR. Mezi hlavní projekty nadace patří Open Gate pro podporu vzdělávání dětí ze sociálně slabých poměrů na osmiletých gymnáziích, Univerzity, grantová pomoc nadaným studentům pro studium na světových univerzitách, Pomáháme školám k úspěchu s cílem zlepšit kvalitu vzdělávání na českých ZŠ, a Science pro podporu vědeckých kapacit v jejich výzkumech.

Kdo další je na prvních deseti příčkách žebříčku nejbohatších Čechů za rok 2021?

  • Karel Komárek (117,8 mld. Kč)
  • Radovan Vítek (103 mld.  Kč)
  • Daniel Křetínský (87,8 mld. Kč)
  • Andrej Babiš (74,9 mld. Kč)
  • Aleš Zavoral (65 mld. Kč)
  • Pavel Baudiš (53,5 mld. Kč)
  • Pavel Tykač (33,4 mld. Kč)
  • Eduard Kučera (29,5 mld. Kč)
  • Marek Dospiva (26 mld. Kč)

Celý žebříček si můžete zobrazit zde.
Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články