Home AKTUALITY PPF 3.0: Výroční kniha skupiny PPF je na světě, tentokrát se vzpomínkou na Petra Kellnera

PPF 3.0: Výroční kniha skupiny PPF je na světě, tentokrát se vzpomínkou na Petra Kellnera

Autor Redakce

Tradiční Výroční zpráva PPF Group spatřila světlo světa. Jaký byl rok 2020 ve skupině a jak moc společnost oblivnila probíhající pandemie Covidu-19?

Píše se rok 1991 a na business scéně se objevuje nová společnost PPF. O tři dekády později se jedná o skupinu s celkovými aktivy ve výši 1 041 mld. Kč. PPF, jejíž zakladatelem a majitelem, byl nejbohatší muž Česka – Petr Kellner, se rozrostla z malé české země do dalších států Evropy, Asie a Severní Ameriky. A jak je známo, každým rokem vydává výroční zprávu, na kterou početná skupina Čechů vždy netrpělivě vyčkává.

PPF 3.0

Letošní zpráva nese název PPF 3.0, který symbolicky upozorňuje na 30 let existence skupiny a zároveň ukazuje, že skupina je odhodlaná jít dál, invovat se a zdokonalovat se. Bartoníček, který je CEO společnosti od března 2021, slibuje, že skupina se bude dále řídit myšlenkami a přístupem jejího zakladatele. Ponese tak jeho odkaz.

Nejaktuálnější Výroční zpráva je však v něčem jiná, v něčem, co je každoročně očekáváno – úvodní slovo není slovem Petra Kellnera. Tento fakt, který je v knize několikrát zopakován, zprávu dělá emotivnější, než kdy bývala.

S velikou pokorou píšu úvodní slova výroční zprávy, pod které poprvé ve třicetileté historii PPF nemůže být podepsaný Petr Kellner,“ uvádí svůj text nový CEO PPF Group, Ladislav Bartoníček. V knize nechybí ani příspěvek Renáty Kellnerové, manželky zesnulého miliardáře.

Petr celý svůj dospělý život věnoval rozvoji PPF. Celý život spěchal, zkoumal, vzdělával se. Byl ohromnou silou, která dokázala inspirovat. Dával si cíle a výzvy, které jiní považovali za nemožné. Hledal rovnováhu mezi svobodou, rizikem a odpovědností, a ve víru toho všeho se dokázal zastavit a udělat si čas na rodinu, na mě, na naše děti.“

Renáta Kellnerová

Rok 2020 v PPF

Rok 2020 byl ovšem především ve znamení pandemie,“ přiznává Bartoníček. Skupina, ostatně jako většina firem, zaznamenala ztráty, a to ve výši 291 milionů eur. Největší pokles patří Home Creditu. Ztráty by však byly mnohem horší, pokud by se naopak jiným firmám skupiny nedařilo. V době pandemie totiž snad nejvíce vydělávají operátoři a zprostředkovatelé internetových sítí. Telenor, CEE, O2 a CETIN se v covidovém období dostaly do plusu.

Mimo úspěchy PPF Ladislav Bartoníček zmiňuje i filantropické snahy – finanční pomoc v zemích, kde skupina působí. Tu PPF Group poskytla už v počátku celosvětové epidemie. „Nakupovali jsme a rozdávali především ochranné pomůcky, testovací sady nebo plicní ventilátory,“ upřesňuje.

Podíly PPF

V roce 2020 majoritní podíl (98,93 %) držel zakladatel skupiny Petr Kellner. Od tragické nehody v březnu 2021 je podíl součástí dědického řízení. Zbytek se rovnou měrou (0,535 %) dělí mezi nynějšího CEO, Ladislava Bartoníčka a Jean-Pascala Duvieusarta.

K 31. 12. 2020 dle Výroční zprávy skupina držela aktiva ve výši 39.658 mil. eur, čistý hospodářský výsledek však vykazoval mínusová čísla. Největší podíl na celkových aktivech má sektor finančních služeb a bankovnictví, nejmenší (3 %) strojírenství.

Společnosti skupiny PPF

Do skupiny PPF Group patří společnosti z různých oborů: Finanční služby a bankovnictví, Telekomunikace, Média, Nemovitosti, Strojírenství, Biotechnologie, Dopravní průmysl, Online E-Commerce a „ostatní“. Najdeme mezi nimi známé firmy, jako je Home Credit, Air Bank, O2 CZ, TV, Mall, Heureka a další… V roce 2020 PPF dokončila akvizici mediální skupiny CME, kam patří např. televize Nova.


Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články