Home WEALTH PLANNINGPlánování bohatství Nejbohatší Čech zahynul při tragické nehodě: Co bude s bohatstvím Petra Kellnera

Nejbohatší Čech zahynul při tragické nehodě: Co bude s bohatstvím Petra Kellnera

Autor Eva Ulrichová

V pondělí 29. 3. 2021 prolétla Českou republikou tragická zpráva: Petr Kellner v pouhých 56 letech zahynul při nehodě vrtulníku. Co všechno český miliardář vlastnil a jaká bude budoucnost jeho bohatství?

Tragická událost nám připomíná, jak důležité je vytvořit majetkový a dědický plán. Přemýšlet nad svou smrtí není pro nikoho příjemné, avšak pro ostatní potřebné. Náhlé a nečekané úmrtí Petra Kellnera nám smutným způsobem ukazuje, že nikdy nevíte, co se může stát. Odborníci smrt českého miliardáře přirovnávají k podobným lidským ztrátám, např. k úmrtí Steva Jobse. Dle ekonoma Štěpána Křečka je rozdíl v tom, že smutný odchod Jobse byl očekávaný. „Měl čas si vše připravit, vyřešit majetek, sepsat paměti. V případě Petra Kellnera se jedná o náhlé úmrtí a je to šok pro všechny,“ sdělil Štěpán Křeček a dodal, „přestože existuje krizový plán, který byl po jeho smrti aktivován, jeho samotného nedokáže nic nahradit.“

Život spočívá v tom, co skutečně děláme. Co naše práce přináší druhým. To skutečné, hmatatelné, co je vidět za námi, ve skutečnosti naznačuje, co bude před námi.

Petr Kellner ve Výroční zprávě PPF za rok 2019

Co všechno Petr Kellner vlastnil?

Petr Kellner, který pochází z chudé rodiny, vybudoval obrovské impérium, Skupinu PPF. Prostřednictvím PPF, kde měl český miliardář majoritní podíl, se věnoval různým odvětvím od bankovnictví přes vědu až po zemědělství či komunikaci. Portfolio skupiny PPF je tak velmi rozmanité.

Finance

Asi nejvíc spojený je Petr Kellner s bankovnictvím a financemi. Mezi banky a finanční instituce vlastněné skupinou PPF patří Home Credit, Airbank, Moneta nebo PPF bank. Skupina investuje do finančního sektoru prostřednictvím PPF Financial Holdings B.V.

E-shopy

Skupina PPF vlastní 40% podíl v internetovém obchodě Mall Group. Stejně tak 40% podíl má PPF v největším srovnávači Heureka.

Telekomunikace

Dalším významných sektorem, které ovlivňuje Kellnerovské impérium prostřednictvím PPF Telecom Group B.V., je telekomunikace. Zde naleznete společnosti jako telefonního operátora O2 Czech Republic, mediální společnost CME, norskou firmu Telenor nebo ČD Telematiku. Skupina investuje také do společnosti CETIN, která provozuje největší datovou a komunikační síť v ČR.

Budovy

Skupina PPF investuje do realitního trhu, a to jak do výstavby, tak odkupu. Do realit skupina investuje skrze divizi PPF Real Estate Holding. Realitní trh ale není vše, co skupina ovládá v oblasti budov. Prostřednictvím společnost Bestsports vlastní největší sportovní halu, O2 Arénu.

Doprava

V roce 2017 skupina PPF koupila společnost Škoda Transportation, která dodává vlaky např. Českým drahám. Další dopravní společností, ve které má impérium Petra Kellnera podíl, je CzechTroll na výběr mýtného.

Další oblasti

Portfolio je diverzifikováno investicemi do dalších oblastí, jako je biotechnologie, zemědělství nebo pojišťovnictví či technologické start-upy, jako je Culture Trip. Od roku 2021 pod skupinu PPF patří výzkumná společnost SOTIO, která zajišťuje klinické studie. Výzkum se zaměřuje na oblast onkologie a autoimunitní choroby. Skupina PPF prostřednictví PPF Life Insurance poskytuje životní pojištění. Působí především v Rusku. Dále Kellnerovské imperium skrze firmu RAV AGRO Holding vlastní 66 tisíc hektarů půdy v ruském regionu Voroněž.

ČTĚTE TAKÉ: Osobní výroční zpráva skupiny PPF. Co v ní Petr Kellner vzkázal?

Petr Kellner a filantropie

Prostřednictvím skupiny PPF své filantropické účely Petr Kellner směřoval do oblasti umění, vědy a vzdělávání. Asi nejvýznamnější je nadace The Kellner Family Foundation pro podporu vzdělávání sociálně slabých studentů. Ročně nadace poskytuje až 90 milionu korun.

Dále skupina PPF finančně pomáhá při ničivých událostech, které jsou způsobené např. přírodními živly.

Co bude dál s bohatstvím Petra Kellnera?

V mnohých článcích redakce Wealth Magazínu upozorňuje na to, jak je důležité mít plán. Plán, který bude platit i po věčném odchodu zakladatele. Strukturu aktiv a majetkové a dědické plány má většina osob či rodin s vysokou hodnotou čistého jmění (HNWI). Stejně tak měl vytvořený krizový plán nejbohatší muž České republiky. Zeptali jsme se odborníka Štěpána Křečka na ekonomický pohled budoucnosti skupiny:

Smrt Petra Kellnera je tragédie, která nebude mít dopad jen na rodinu, ale i na jeho impérium. Byl to totiž právě Petr Kellner, který svou pracovitostí a vysokou inteligencí dokázal posouvat věci dopředu. PPF samozřejmě bude fungovat dál a tým kolem Petra Kellnera se pokusí, aby vše bylo jako za jeho života. Nicméně PPF přišla o silného lídra, kterého nelze ze dne na den vyměnit. Petr Kellner byl zcela jedinečná osobnost, která se rodí zřídka kdy. Ukázal, že i Čech se může vyšvihnout mezi nejbohatší lidi na planetě a vést globální byznys.“

Jak smrtelná událost ovlivnila český trh?

Tragický odchod velkého tohoto velkého muže Česka v pondělí ráno již ovlivnil situaci na burze. Během dopoledne významně klesly akcie Monety a telefonního operátora O2. „Investoři již začali smrt Petra Kellnera zahrnovat do svého rozhodování. Na pražské burze jsme proto svědky výprodeje akcií Monety a částečně i společnosti O2 Czech Republic,“ analyzuje situaci Štěpán Křeček a dodává, „Smrt Petra Kellnera by potenciálně mohla ohrozit plány na spojování Monety s Air Bank a částí Home Creditu. Právě toto spojení přitom motivovalo řadu investorů k nákupu akcií Monety.“


Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články