Home WEALTH MANAGEMENTSpráva majetku 10 nejbohatších Čechů 2021: Euro vs. Forbes

10 nejbohatších Čechů 2021: Euro vs. Forbes

Autor Redakce

Týdeník Euro sestavil žebříček 100 nejbohatších Čechů a Slováků na základě odhadované výše vlastněného bohatství, Forbes Billionaires vychází z výše čistého jmění na základě cen akcií. Kdo patří mezi 10 nejbohatších lidí v ČR?

V září vyšel nejnovější žebříček Týdeníku Euro, který srovnává 100 nejbohatších Čechů a Slováků na základě odhadované výše jejich majetku. Výše čistého jmění českých miliardářů je zároveň sledována časopisem Forbes v The Real-Time Billionaires List. Jména v obou srovnáních jsou totožná, změny lze však sledovat ve výši bohatství a tím také v pořadí nejbohatších Čechů. To může být způsobeno např. kolísavými cenami na burze, kurzy měn, odchylkou v měření atd. V obou žebříčcích jsme se zaměřili pouze na české podnikatele.

A co je u českých miliardářů nového? Například to, že poprvé v naší historii žebříček ovládla žena, nebo to, že premiér Babiš poklesl na pátou příčku po tom, co ho přeskočil majitel investiční společnosti KKCG Karel Komárek.

Renáta Kellnerová (s rodinou)

Pořadí Euro: 1.

Hodnota bohatství dle Eura: 250 mld. Kč

Pořadí Forbes: –

Hodnota bohatství dle Forbesu: –

Výzkum americké společnosti McKinsey uvádí, že v následujících několika letech bohatství připadne ženám. Důvodem je rostoucí finanční nezávislost něžného pohlaví a především dědictví. Zdá se, že tento trend přichází i do České republiky. Dle Eura vůbec prvně v naší historii ovládla žebříček nejbohatších Čechů (a Slováků!) žena – Renáta Kellnerová. Dědické řízení sice stále probíhá, avšak vdova po nejbohatším muži ČR byla jmenována správkyní pozůstalosti. Z tohoto titulu se stala vlastníkem podílu Petra Kellnera na akciích skupiny PPF Group. Tento podíl činí 98,93 %. Euro odhaduje hodnotu bohatství Renáty Kellnerové (s rodinou) na 250 mld. Kč.

Forbes k dnešnímu dni z důvodu probíhajícího dědického řízení majetek zesnulého Petra Kellnera neeviduje. Renátu Kellnerovou tedy v žebříčku Forbesu nenajdeme, alespoň ne dokud není zcela vyřešené dědictví. Naposledy bylo čisté jmění Petra Kellnera časopisem Forbes ohodnoceno v dubnu 2021 na 17,5 mld. USD (cca 382 mld. Kč).

Radovan Vítek

Pořadí Euro: 2.

Hodnota bohatství dle Eura: 98 mld. Kč

Pořadí Forbes: 2.

Hodnota bohatství dle Forbesu: 4,8 mld. USD (cca 104 mld. Kč)

Radovan Vítek je majoritním majitelem realitní společnosti CPI Property Group, která vlastní stovky nemovitostí v Evropě, především v České republice. Portfolio je složeno z hotelů, obchodů, kancelářských prostor, nemovitostí k bydlení, průmyslových areálů…

Daniel Křetínský

Pořadí Euro: 3.

Hodnota bohatství dle Eura: 83 mld. Kč

Pořadí Forbes: 3.

Hodnota bohatství dle Forbesu: 4 mld. USD (cca 87 mld. Kč)

Daniel Křetínský je majoritním vlastníkem energetické skupiny EPH – Energetický a průmyslový holding. EPH je největší energetickou skupinou ve střední Evropě. Křetínský je také spolumajitelem dnešního Czech News Centra nebo AC Sparty Praha, vlastní také podíl např. ve francouzském médiu Le Monde. Zisky mu plynou též z investic např. do amerického řetězce Macy’s…

Karel Komárek

Pořadí Euro: 4.

Hodnota bohatství dle Eura: 80 mld. Kč

Pořadí Forbes: 1.

Hodnota bohatství dle Forbesu: 5,4 mld. USD (cca 117 mld. Kč)

Karel Komárek je zakladatelem a vlastníkem skupiny KKCG. Pod skupinu patří velké a známé české společnosti. Hlavní oblasti podnikání jsou zábava, těžební průmysl (ropa, zemní plyn a strojírenství), investice do realit a technologie. Pod jménem KKCG pak fungují firmy, jako je loterijní společnost Sazka Group nebo energetický dodavatel MND. V rámci technologií KKCG poskytuje IT Služby prostřednictvím holdingu Aricoma Group nebo umožňuje investice do IT Start-upů a biotechnologií.

Andrej Babiš

Pořadí Euro: 5.

Hodnota bohatství dle Eura: 68 mld. Kč

Pořadí Forbes: 4.

Hodnota bohatství dle Forbesu: 3,4 mld. USD (cca 74 mld. Kč)

Předseda vlády a lídr politické strany ANO své bohatství vybudoval především v zemědělství v rámci giganta Agrofertu. Nyní je vlastníkem Agrofertu svěřenský fond, ve kterém je Babiš obmyšleným. Stejně tak to platí u podniku SynBiol. Český premiér se letos dostal o příčku níže, když jej přeskočil Karel Komárek.

DALŠÍ Z TOP 10 ČECHŮ

Pavel Baudiš

Pořadí Euro: 6.

Hodnota bohatství dle Eura: 56 mld. Kč

Pořadí Forbes: 5.

Hodnota bohatství dle Forbesu: 2,4 mld. USD (cca 52 mld. Kč)

Pavel Tykač

Pořadí Euro: 7.

Hodnota bohatství dle Eura: 37 mld. Kč

Pořadí Forbes: 6.

Hodnota bohatství dle Forbesu: 1,7 mld. USD (cca 37 mld. Kč)

Marek Dospiva

Pořadí Euro: 8.

Hodnota bohatství dle Eura: 27,5 mld. Kč

Pořadí Forbes: 8.

Hodnota bohatství dle Forbesu: 1,2 mld. USD (cca 26 mld. Kč)

Eduard Kučera

Pořadí Euro: 9.

Hodnota bohatství dle Eura: 27 mld. Kč

Pořadí Forbes: 7.

Hodnota bohatství dle Forbesu: 1,3 mld. USD (cca 28 mld. Kč)

Ivo Lukačovič

Pořadí Euro: 10.

Hodnota bohatství dle Eura: 25 mld. Kč

Pořadí Forbes: –

Hodnota bohatství dle Forbesu: –

Celý žebříček magazínu Euro si můžete zobrazit zde.

Výši jmění Čechů dle Forbes si zobrazíte zde.
Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články