Home WEALTH PLANNINGPlánování bohatství Podle průzkumu PWC jsou lídři českého byznysu smířeni s mírnou recesí, ale věří v brzké zlepšení

Podle průzkumu PWC jsou lídři českého byznysu smířeni s mírnou recesí, ale věří v brzké zlepšení

Autor Dana Halušková

Současná ekonomická situace není jednoduchá pro nikoho, ani pro lídry tuzemského byznysu. Kdo jiný by ale měl zachovat chladnou hlavu a hledat řešení, která pomohou nejen jejich firmě, ale celému trhu. Co tedy čeští CEO očekávají od následujících měsíců a jak hodlají čelit potenciálním hrozbám?

Aktuální CEO Survey společnosti PWC mapuje postoj generálních ředitelek a ředitelů českých firem k aktuální ekonomické situaci, kterou oproti dvěma předchozím letům charakterizuje nejistota spojená s různými riziky, ale i naděje do budoucna. Většina dotázaných lídrů očekává v rámci hospodářství ČR mírný pokles, ale ohledně celosvětových čísel a vlastních výsledků je optimističtější. A to i díky zmírnění energetické krize nebo pozitivnímu vývoji u našich západních sousedů. CEO jsou tak motivováni k další aktivitě, inovacím i investicím.

Mírný pokles u nás a mírný růst ve světě?

Pokud jde o českou ekonomiku, počítají čtyři z pěti dotázaných v příštích měsících s poklesem. Už do tří let by se ale podle nich měla situace obrátit. Vývoj ve světě naopak vidí čeští CEO optimističtěji a celých 22 procent předpokládá stabilní vývoj.

Odhady týkající se růstu výnosů vlastní firmy jsou sice na desetiletém minimu, ale téměř třetina lídrů stále plánuje nové akvizice. Dobrou zprávou je také to, že lídři nechtějí jen zvyšovat ceny, ale hledají i jiné cesty, jak ekonomické problémy zmírnit. V 65 procentech případů je to snížení provozních nákladů a 57 procent firem hledá alternativní dodavatele.

Inflace, ceny energií a další rizika

V posledních letech se zdražuje a výdaje společností se tak zvyšují. To se zákonitě odráží i na výsledných cenách. Inflace však již začala klesat a čeští CEO věří, že tento trend bude pokračovat i v blízké budoucnosti. Čtvrtina z nich tedy nezdražila výrobky o více než 15 procent a 22 procent respondentů drží nárůst cen dokonce pod 10 procenty.

Energetickou krizi v ČR se podle výsledků studie zřejmě podařilo zažehnat, ale volatility cen v tomto odvětví se i nadále obává 85 procent dotázaných. Vedle toho mají stále větší respekt z kybernetických hrozeb a jistoty nezaručuje ani geopolitická situace nebo měnový kurz české koruny. Už nyní ale čeští lídři hledají řešení. 70 procent z nich tedy více investuje do kyberbezpečnosti a ochrany osobních údajů a více než polovina také optimalizuje dodavatelské řetězce.

Více zaměstnanců nebo robotů?

Stroje člověka zatím nenahradí, minimálně ne stoprocentně. Zaměstnanců má podle 44 procent českých CEO naopak přibývat. A pokud dojde ke zvýšení nezaměstnanosti, bude to jen krátkodobá záležitost. Bez čeho se neobejdeme, je nejen kvalifikovaná pracovní síla, ale s ohledem na celospolečenský vývoj také robotizace a automatizace procesů.

Vliv klimatické změny a snižování uhlíkové stopy

Povědomí o environmentální a sociální odpovědnost (ESG) se čím dál více dostává i do České republiky. Na rozdíl od zahraničních generálních ředitelek a ředitelů ale jejich české protějšky zatím nemají obavy z klimatické změny. Téměř 57 procent českých lídrů se tohoto jevu vůbec neobává, přesto polovina z nich už zavádí opatření, která pomohou snižovat uhlíkovou stopu. A co je k tomu vede? Ekonomické důvody to zatím nejsou, nejdůležitější roli hraje vlastní přesvědčení.

Celou studii si můžete přečíst zde.




Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články