Home WEALTH MANAGEMENTSpráva majetku Osobní příběhy movitých investorů ukazují, že od poradců chtějí hlavně výnos, ne VIP lístky na fotbal či do divadla

Osobní příběhy movitých investorů ukazují, že od poradců chtějí hlavně výnos, ne VIP lístky na fotbal či do divadla

Autor Janis Aliapulios

Až desítky let budované úspěšné podnikání a nedostatek času či odbornosti pro péči o vlastní peníze – to spojuje řadu klientů Pavla Jíši, spoluzakladatele společnosti CLEVERTY, jež se zabývá investičním poradenství pro movité lidi. „Osobní příběh každého investora je jiný, často se ale setkávám s tím, že kvůli pracovnímu vytížení nemají možnost se dobře postarat o svoje investiční portfolio. Jejich majetek za desítky či dokonce stovky milionů korun tak ztrácí každým rokem reálnou hodnotu na nízko úročených účtech v bankách,“ popisuje Pavel Jíša, který za svou profesní dráhu zprostředkoval investice už za více než dvě miliardy korun.

Problém privátního bankovnictví v České republice spočívá podle Jíši v tom, že bankéři v tuzemských komerčních bankách sledují především interně nastavená KPI, tedy cíle v jednotlivých oblastech prodeje, které musí splnit, aby dosáhli na své bonusy. „Zajímavé také je, že se o vás banka začne zajímat až ve chvíli, kdy vám na účet přistanou miliony po prodeji firmy či nemovitosti. Až na základě toho je vám přidělen konkrétní bankéř. Teprve pak se rozhodne, zda jdete do přízemí, prvního či druhého patra,“ popisuje Jíša. Ve své praxi se už setkal dokonce i s tím, že jeden z klientů držel v nejmenované bance zůstatek 20 milionů korun jen proto, aby měl zajištěné bezplatné parkování. Pokud by část prostředků vybral, přestal by být pro banku VIP a spadl by „o patro níž“.

Podle Jíši je přitom podstata investičního poradenství jednoduchá. Stačí se vrátit k jádru služby a tou je dosažený výnos. „Privátní investiční poradenství není o tom, zda vám bankéř dá z interního rozpočtu lístek na fotbal či do divadla zdarma. To je služba concierge. Investiční poradenství je o stabilně dosahovaném atraktivním výnosu v souladu s požadavky a zájmy klienta. To je hlavní KPI, kterým se v CLEVERTY řídíme,“ vysvětluje Jíša a jako příklad uvádí několik příběhů klientů, kteří službu profesionálního investičního poradenství oceňují:

1) Nocoval na nádraží. Teď má stamiliony a chce klidné spaní

Mezi klienty máme několik lidí, kteří se k bohatství vypracovali doslova z ničeho. Vědí, jaké to je být na nule, a od svých investic proto především požadují, aby se něco takového jim ani jejich dětem už nikdy nemohlo stát. Jeden z našich klientů dokonce přespával na nádraží, protože neměl na ubytování, než si v Praze najde práci. To se mu nakonec podařilo a v podniku, kam nastoupil, se díky své píli a schopnostem postupně vypracoval až na generálního ředitele. Následně firmu po revoluci zprivatizoval a později za stovky milionů korun odprodal. Protože ví, jaké to je být úplně bez peněz, je na svůj majetek mimořádně opatrný. Svoje portfolio rozdělil na části, které nechává spravovat různé investiční poradce. CLEVERTY mezi ně zařadil mimo jiné proto, že se skvěle orientujeme ve fondech kvalifikovaných investorů. Ty při správném mixu představují investici na klidné spaní. Potvrdilo se to i v roce 2022. Zatímco akciové i dluhopisové trhy padaly, tento konkrétní investor u CLEVERTY dosáhl i při konzervativní strategii zhodnocení přes 9 %.

2) Firmě obětoval všechno, neměl čas postarat se o vlastní peníze

Dalším častým typem klientů CLEVERTY jsou úspěšní manažeři. Práci obětují hodně času a s tím, jak firma roste, zvyšují se i jejich příjmy a manažerské odměny. Kvůli pracovnímu vytížení se však stává, že nemají čas starat se o vlastní investice. Jeden z takových klientů řídil řadu let úspěšnou výrobní firmu na Moravě. Nesl odpovědnost za výsledky hospodaření, značku i desítky zaměstnanců – v určité fázi kariéry už obvykle dokonce přestane jít o peníze, tlak na úspěch je obrovský, tím spíš, když si uvědomíte, kolik rodin je na firmě závislých. Až propuštění a vyvázání se z firmy přimělo klienta věnovat víc pozornosti vlastnímu majetku. Ve chvíli, kdy začal spolupracovat s CLEVERTY, měl peníze uložené v šesti různých bankách. Ty sice mohl porovnat mezi sebou, ale chybělo mu povědomí o tom, že jeho prostředky se mohou mnohem lépe zhodnocovat jinde. Pomohli jsme mu proto rozšířit obzory a dnes jeho portfolio vydělává v průměru o 3 procentní body ročně více, než kdyby peníze dál nechal v bankách.

3) Smolař, jenž málem přišel o všechno

Spravovat si majetek sám a nesvěřit ho profesionálům může být velké riziko. Tím spíš, když jde o investice v řádu desítek milionů korun. Příkladem je jeden z našich klientů, který vybudoval několik úspěšných firem v oblasti daňového poradenství a účetnictví. Postupně je prodával a získané peníze sám investoval. Jenže k jeho smůle byly mezi jeho největšími investicemi i dluhopisy hned čtyř firem, jež zkrachovaly. Málem tak přišel o všechno, co za desítky let podnikání vydělal. Naštěstí si nakonec na základě svých omylů uvědomil, že má smysl nechat si poradit. Díky spolupráci s CLEVERTY se teď hodnota jeho majetku postupně vrací tam, kde byla původně. Protože ale nyní rizika společně s klientem pečlivě hlídáme, čeká nás ještě dlouhá cesta – zatím jsme na polovině objemu majetku, který původně měl. I když se může zdát, že investiční poradenství je plné nástrah, a když zvládnete vybudovat a úspěšně prodat firmu sami, zvládnete se logicky postarat i o vlastní investice, nebývá tomu tak. Zhodnocování peněz je specifická disciplína, ve které dává smysl spolupracovat s prověřenými profesionály. Jde skutečně o hodně.

4) Důvěra, která přerostla v přátelství

Práce je zejména o vztazích. Když jsme se s klientem, který má dnes u CLEVERTY dvě třetiny svého investičního majetku, potkali poprvé, byl vůči naší službě rezervovaný. Svou roli sehrály i generační rozdíly – na jedné straně stál zkušený podnikatel, který zprivatizoval a prodal několik firem, na druhé straně v té době ještě relativně mladý investiční poradce. Přesto se nám podařilo ho přesvědčit, aby s menší částkou CLEVERTY alespoň vyzkoušel. S každou další úspěšnou a výdělečnou investicí k nám pak přesouval více a více prostředků. A sílící důvěra nakonec přerostla ve skutečné přátelství. Dnes spolu chodíme na golf, naše rodiny se potkávají na Vánoce i v létě na chatě. Klient se sice rozhodl nechat si nadále část prostředků v bankách, ale v CLEVERTY dlouhodobě dosahuje výrazně vyššího zhodnocení.

5) Nemuset už nikdy pracovat

Část klientů CLEVERTY vnímá investiční poradenství jako prostředek k tomu, aby už nikdy nemuseli pracovat. Nejde o však rezignaci či nedostatek pokory, ale za svůj život toho zkrátka odpracovali už dost. Jsou vysílení a nepřejí si neustále řešit problémy, potýkat se s riziky a obávat se o budoucnost. Jeden náš takový klient přijel v 90. letech do Prahy na aukci související s privatizací. V ní získal známou firmu s globálním produktem, která ale po revoluci balancovala nad propastí. Hodně tehdy zariskoval a vzal si vysoký úvěr. Kdyby ho nesplatil, přišel by o všechno. První roky pro něj představovalo podnikání boj o přežití, úvěr sice nakonec splatil, ale dalších mnoho let trvalo vydělat peníze na vyplacení společníka. Poté, co se to podařilo, zjistil, že podnik sice generuje peníze, ale jeho samotného už přestal byznys bavit. Únava převládla. Firmu tedy prodal a od stovek milionů, jež za ni utržil, čeká jediné – aby už v budoucnu nemusel nic podobného opakovat. Částku tedy rozdělil v rámci diverzifikace na 5-6 míst, kde peníze zhodnocuje, přičemž CLEVERTY je jedním z nich

6) Investují i právnické osoby

Firmy a další organizace nejsou jen něčím, co jejich majitelům generuje peníze, jež se pak dají investovat. Zejména pasivnější entity, jako jsou různá oborová sdružení, společenství vlastníků či nadace, potřebují peníze na provoz. Pomáhá jim v tom nejen vlastní činnost či příspěvky členů, ale také historicky nashromážděný finanční majetek, který nechávají zhodnocovat mimo i za pomoci CLEVERTY. Díky výnosům pak mohou stabilně pokračovat v tom, co dělají bez obav o budoucnost.

7) Časovat trh znamená většinou prohrát

Investiční poradenství čerpají od CLEVERTY také lidé, kteří dříve aktivně působili na akciových trzích. Postupem času ale zjistili, že časovat trh většinou znamená vydělávat méně, než kdyby kopírovali index. Příkladem je jedna z našich investorek, jež absolvovala makléřské zkoušky už v 90. letech. Dlouhodobě sice prostředky zhodnocovala, ale s menším výnosem, než kdyby zvolila pasivní strategii. Ve chvíli, kdy si tuto skutečnost uvědomila, přestala ji aktivní správa akciového portfolia zajímat a naplňovat. Od CLEVERTY si proto nechala připravit pasivní portfolio s předem definovaným výnosem a peněz si teď může užívat bez toho, aby musela denně sledovat, jak se vyvíjejí burzy a mít strach o to, kam se dané akciové tituly příště pohnou.

8) Startupisté na růstové trajektorii

I když většinu klientů, kteří čerpají investiční poradenství, tvoří lidé v pokročilých fázích kariéry, jsou mezi našimi investory v CLEVERTY i zakladatelé startupů. Jejich byznys je sice ještě na začátku, ale rychle roste. Firmu zatím nehodlají prodat, ale mnozí už řeší, co s penězi, jež generuje. V případě nejúspěšnějších startupů se každý rok obrat i zisk mohou i zmnohonásobit. Často jde o začínající firmy v oblasti IT, kde jen malý vlastnický podíl může představovat až desítky milionů korun. Ve firmě, která ročně nabírá desítky zaměstnanců a překotně roste, ale není na správu vlastních investic čas. Jako zakladatel či ředitel máte zkrátka co dělat, abyste ustáli zběsilé tempo. Vlastníci startupů tak obvykle chtějí jediné – zhodnotit svoje osobní peníze bezpečně, ale lépe, než by tomu bylo na běžném účtu v bance tak, aby co nejdřív zabezpečili rodinu.

Závěr

Ať už se Váš osobní příběh podobá našim investorům, nebo je úplně jiný, zkuste si ještě dnes položit otázku, zda pro zhodnocování Vašeho majetku děláte při veškerém pracovním a rodinném vytížení dost. Neztrácejí vaše peníze hodnotu kvůli inflaci? Neriskujete příliš, když se o portfolio staráte sami? Kdy se Vám naposledy ozval Váš privátní bankéř, aby zjistil, zda jste se složením či výkonností svého portfolia spokojení. Přemýšleli jste dostatečně nad tím, co by se s investicemi stalo, kdyby musely přejít na dědice? Ke každé z těchto otázek máme v CLEVERTY na základě našich zkušeností co říct – od praktických tipů a rad až po sestavení investičního portfolia na míru. Chcete se dozvědět víc? Neváhejte se nám ozvat. Více na www.cleverty.cz

Autor: Janis Aliapulios – CLEVERTY Advisors s.r.o.

Související články