Home WEALTH MANAGEMENTInvestiční strategie Novinky na českém trhu fondů kvalifikovaných investorů? Krizová doba je tomu příležitostí.

Novinky na českém trhu fondů kvalifikovaných investorů? Krizová doba je tomu příležitostí.

Autor Redakce

Situace, která panuje všude kolem nás, se nevyhnula ani trhu fondů kvalifikovaných investorů. Jaké změny rok 2022 přinesl a co lze očekávat v roce 2023, sdělili zástupci investiční společnosti AVANT.

Fondy kvalifikovaných investorů (FKI) jsou jednou ze struktur plánování bohatství. Dalšími jsou např. obchodní korporace, svěřenské fondy, offshore, special purpouse vehicle atd. Svůj význam tak FKI mají při správě, ochraně a plánování vašeho bohatství. Zároveň jsou však investiční příležitostí pro tzv. kvalifikované investory a často bývají investorům oporou i v době nejistoty. I tak se tomuto trhu nynější situace zcela nevyhnula.

Z hlediska investorů došlo ke snížení přítoku nových investic, zejména v důsledku nejistot plynoucích z války na Ukrajině a vysoké míry inflace, která v české ekonomice momentálně panuje,“ uvedl Vladimír Bezděk, předseda představenstva investiční společnosti AVANT, která se specializuje na zakládání, správu a administraci FKI. Podle Bezděka však nejistota nenarušila zájem zakladatelů o vznik nových fondů. „Rok 2022 byl ve znamení pokračování zájmu zakladatelů o vznik nových fondů, kdy AVANT založil pro investory 6 nových fondů a podfondů.“ Pavel Hoffman, investiční ředitel společnosti, dodal, že silnější zájem byl na počátku roku 2022. „Je však evidentní, že na investory začíná doléhat ekonomická situace, kdy prvním krokem je omezení investic. Ať již kvůli nedostatku prostředků nebo kvůli tomu, že některé investiční záměry již nevycházejí, nebo jen z obav z dalšího vývoje a potřebě zůstat likvidní dle hesla cash is king,“ doplnil.

KE STAŽENÍ WEALTH MAGAZÍN – REPORT:
NEJVĚTŠÍ PŘEHLED FONDŮ KVALIFIKOVANÝCH INVESTORŮ V ČR (2021)


Investice v nejisté době: Jaký bude rok 2023?

Předpokládám, že by v roce 2023 by mělo docházet k poklesu inflace i inflačních očekávání. V případě nastání ekonomické recese nelze vyloučit i postupné snižování úrokových sazeb. V konečném důsledku by tyto jevy měly podpořit přesun finančních prostředků ze spořicích účtů do investičních portfolií, včetně fondů kvalifikovaných investorů,“ sdělil své domněnky Vladimír Bezděk. Inflace sice podle nejnovějších údajů neklesá, ale čeští ekonomové se obecně shodují, že v průběhu roku dojde k jejímu snížení. Někteří dokonce uvádí, že aktuálně jsme na jejím vrcholu.

Pavel Hoffman je ve svých vyhlídkách obezřetnější a snížení inflace (a s tím i zpomalení růstu úrokových sazeb) očekává až koncem roku. „Avšak i pouhé úvahy o možném přicházejícím poklesu sazeb začnou působit jako předstihový indikátor a budou pomáhat růstu mnoha aktiv, v první řadě veřejně obchodovaných dluhopisů a následně i akcií a na ně zaměřených fondů,“ poznamenali experti IS AVANT v tiskové zprávě.

To vše může mít vliv i na investory a jejich jednání. Podle Michala Brothánka, obchodního ředitele IS AVANT, investoři využijí příležitosti, která se v krizi vždy skrývá. „Osobně si myslím, že investoři na depozitech v bankách nebudou chtít dlouho zůstávat a chopí se příležitostí, která jim současná makroekonomická situace přichystá,“ řekl. Důležitou strategií by však mělo i nadále zůstat diverzifikování aktiv a držet se oblastí, kterým dotyčný rozumí. Dále dodal, že aktuální situace zdůrazňuje potřebu diverzifikace nejen na typ aktiv, ale i z pohledu investičního horizontu, měny, rizika i jurisdikce.

Ach, ty emoce. Pozor na ně!

Investování může často být provázeno emocemi a bezmyšlenkovitými rozhodnutími. Zvláště v nejistých dobách, kdy nás sem tam zachvátí panika a strach. Tedy ty nejhorší emoce. Investiční experti tak ve většině případů uklidňují investory a odrazují je od rychlých rozhodnutí. Ty totiž mohou jen uškodit, přitom krize je zároveň příležitostí. Obvyklým doporučením je prostě investovat. Ideálně stejně jako jindy. Pokud to vaše finanční situace samozřejmě dovolí. U takto vysoké inflace podle Pavla Hoffmana stejně investor těžko najde typ aktiv, který ji překonají. Pokud tedy nepočítáme venture capital, resp. velmi rizikové investice. Ty však nejsou obecně doporučovány ve větších objemech s ohledem na zmíněnou míru rizikovosti. Doporučení expertů se však neváže pouze na investice. Je důležité také zohlednit zkušenosti a praxi vašeho Wealth Managera, investičního poradce, popř. správce fondu. Ty mohou být v nejisté době rozhodující.

Jak investovat do FKI?

Fondy kvalifikovaných investorů nabízejí různé investiční strategie. Odpověď tedy nemůže být zcela univerzální. Investiční experti by tak doporučili se nejprve seznámit s investiční strategií vašeho „zájmového“ fondu a až pak do něj investovat. Nezapomeňte zohlednit i zdanění výnosů – tedy to, zda fond průběžně vyplácí dividendy nebo zisk získáte až na konci investičního horizontu. „I na investice do FKI se totiž vztahuje tříletá lhůta pro aplikaci daně z kapitálových výnosů, respektive 15% srážková daň v případě dividendových titulů,“ upozorňují specialisté v tiskové zprávě společnosti AVANT.

Rok 2023 zároveň přináší do světa fondů kvalifikovaných investorů změny a novinky. Trh reaguje na celosvětové trendy. Významným z nich je digitalizace, která aktuálně pohlcuje veškeré oblasti života. Z reakcí expertů z investiční společnosti vyplývá, že ani české fondy kvalifikovaných investorů neopomíjí společenskou odpovědnost. „Chceme výrazně pokročit na poli digitalizace – například umožnit plně ,bezpapírovou‘ investici do fondů. Další oblastí, na kterou se chceme podrobněji podívat, je ESG – pro některé fondy to může být businessově zajímavé,“ prozradil Vladimír Bezděk plány pro rok 2023.
Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články