Home WEALTH PLANNINGPlánování bohatství Malý majetek, malé starosti. Velký majetek, velké starosti: S jakými nejčastějšími výzvami se setkávají HNWIs při správě majetku?

Malý majetek, malé starosti. Velký majetek, velké starosti: S jakými nejčastějšími výzvami se setkávají HNWIs při správě majetku?

Autor Dana Halušková

Čím více majetku, tím více starostí. Bohatství totiž znamená odpovědnost a udržet jej, rozvíjet a předat dalším generacím je pro HNWIs velkou výzvou. Při správě jmění se setkávají s mnoha problémy. Nejčastěji řeší složité daňové povinnosti nebo zajištění na důchod. A z čeho mají největší obavy? Z hlubokého poklesu v době recese, kdy jim hrozí, že se z miliardářů stanou pouhými milionáři nebo z rodinných neshod. 

Takové starosti bych chtěl mít také.“ Říká si spousta lidí o potížích miliardářů. Nenechte se ale mýlit. I movití lidé se mohou dostat do složité situace, při které přijdou o spoustu peněz a také o společenský status. Jak tomu předejít? Možností je hned několik.

Majetek jedinců s vysokou hodnotou čistého jmění (HNWI) přesahuje milion dolarů. Od 30 milionů dolarů pak mluvíme o UNHWI – Utra-High-Net-Worth-Individuals. HNWIs stále častěji doplňují také movití Češi. Zpravidla jde o majitele firem, úspěšné podnikatele, dědice nebo kvalifikované investory, kteří se zaměřují na celosvětové trhy. S tím ale souvisí velká odpovědnost související s vlastnictvím, daňové plánování a optimalizace i ochrana majetku před vnějšími i vnitřními vlivy.

Jak ochránit majetek a bezpečně jej předat potomkům?

V posledních letech se i českým movitým jedincům osvědčily svěřenské fondy. Pomohou vám uchovat majetek pro budoucí generace a mnohdy je vhodné je využít k daňové optimalizaci. Příkladem z důvodu progresivní dědické a darovací daně, která se vás může týkat při investování do amerických aktiv. Více se o progresivní dani dočtete zde.

Svěřenské fondy tak často fungují jako nástroj pro ochranu majetku pro vás i další generace. Zároveň obvykle vyžadují důkladně promyslet směr bohatství, hodnoty, na kterých stavět a většinou jejich zřízení doprovází diskuze a komunikace v rodině, což může významně pomoct ke stabilitě v rodinných vztazích a ujasnění si všech názorů.

Daňové plánování a optimalizace

Díky správně nastavené strategii můžete výrazně snížit daňovou zátěž a přesto dodržet všechny svoje daňové povinnosti. Doporučujeme nechat nejen daňové plánování, ale celou správu v rukou odborníků. Pomůže vám buď váš Wealth Manager nebo experti z Family Office. Jen zkušený profesionál totiž ví, jak vše využít ve váš prospěch, a zaručuje, že nenastanou problémy se zahraničními zákony. Vy tedy zbytečně nepřijdete o desítky, nebo dokonce stovky tisíc korun.

Absence plánování a strukturování celosvětových investic podle mezinárodních daňových smluv je u řady investičních zprostředkovatelů základní chybou, která v případě vzniku některých událostí, např. úmrtí vlastníka, může mít významný vliv na snížení hodnoty majetku,“ vysvětluje Radek Šiller, Wealth Manager z české Multi Family Office.

I v této situace má podle něj smysl vyčlenit majetek do svěřenského fondu. Dědickému řízení tím pádem nepodléhá a je chráněn i před jinými riziky. Vždy ale doporučujeme založit svěřenský fond ještě v době, než k jakýmkoliv problémům dojde.

Rodinné neshody a nástupnictví

S vysokou hodnotou bohatství mohou také přijít neshody mezi členy rodiny. Jednou z velkých obav většiny HNWIs je, že děti se po jeho úmrtí o majetek „poperou“. A nakonec vše skončí rozpadem bohatství nebo krachem podniku. Řešením pro movité rodiny je efektivní správa rodiny. Experti proto doporučují založení rodinné rady, která bude rozhodovat o řízení podniku nebo rodinném bohatství v zájmu rodiny, nebo rodinnou ústavu, kde si členové rodiny mohou definovat přesnou roli jednotlivých členů rodiny, rodinné hodnoty a její kulturu. Se správou rodiny – Family Governance a jejími složkami vám pomohou specialisté z Family Office.


Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.Související články