Risk je zisk. Toto pravidlo platí už od pradávna a je mottem asi každého úspěšného investora. Investice jsou jedním ze základních kamenů růstu a zachování bohatství, alespoň pokud je investiční portfolio správně nastavené. Jak učit své děti o investicích?
Od věku věků budujete bohatství vysoké hodnoty s vidinou, že jej jednou předáte další generaci? Jak se ale postarat o to, aby ratolesti o rodinné jmění nepřišly? Řešením může být připravit potomky na to, že jednou budou aktiva v jejich péči. Ideálně již od útlého věku. Děti jsou velmi vnímavé bytosti a díky tomu je už od malička můžete učit o penězích a připravit je na odpovědnost přicházející s bohatstvím. Zachování a rozvíjení rodinného jmění není však jen o odpovědnosti a penězích. Doporučujeme děti naučit investovat. Protože „co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš“.
3 kroky, jak naučit děti investovat
S nastavením investičního portfolia vám i potomkům vždy pomůže Wealth Manager nebo poradci z Family Office. Přesto je vhodné, abyste porozuměli alespoň základům investování a dokázali se orientovat v tom, jak by investiční portfolio mělo vypadat. Pomůže vám to držet směr vašeho bohatství a naplňovat tak rodinnou vizi.
Krok 1: Bavte se s dětmi o akciích a dluhopisech
Akcie a dluhopisy jsou typy aktiv, které si i amatér spojí s investicemi. Začněte si s dětmi srozumitelnou řeší povídat o tom, co obnáší investice do akcií a dluhopisů. U menších dětí můžete formou pohádky vysvětlit rizikovost a ziskovost obou typů aktiv. U starších potomků si můžete již na konkrétních případech vysvětlit, proč investovat o akcií a dluhopisů, co to investorovi přinese a na co si dát pozor. Na těchto dvou typech investic můžete dětem vysvětlit rozdíl mezi výnosem a rizikem nebo návratnost investice.
Důležité je dětem vštěpovat základní výhody a nevýhody daného typu investice. Především by se měly orientovat v tom, že akcie jsou velmi proměnlivou investicí jak ve výnosu, tak v riziku. Pokuste se dítěti vysvětlit, že hodnota akcií je závislá na úspěchu společnosti. Můžete to zkusit opět formou pohádky nebo udat příklad oblíbené hračky.
Co se týče dluhopisů, vysvětlete si s dětmi, že se jedná o nízkorizikovou investici. Zároveň je však nutné počítat s tím, že ani výnos nedosahuje vysokých rozměrů. Nezanedbatelným poznatek by mělo být to, že dluhopisy jsou obvykle podporovány stabilními institucemi či samotnou vládou.
Lze předpokládat, že děti budou z důvodu vidiny vysokých zisků lapat po akciích. A je to pochopitelné, akcie zní atraktivněji a dobrodružněji. Vaši potomci by však měli vědět, že je nutné myslet na budoucnost. Dobrodružství a zvídavost se nemůže praktikovat neustále. Dluhopisy jsou vhodnějším nástrojem píše pro dlouhodobou investici.
Krok 2: Buďte příkladem
Je obecně známo, že děti v rámci socializace přebírají role svých blízkých. Hrají si na maminku, tatínka, prodavačku, kuchařku, doktory… Sociologové (např. G. H. Mead) to pojmenovávají jako „teorii her“. Teorie her je vhodnou metodou, jak něco dítě naučit, protože to vidí u jeho blízkých osob a stylizuje se do jejich rolí.
Doporučujeme tak dítěti ukázat, kam investujete. Jak malému človíčku ukázat vaše portfolio, kterému nebude rozumět? Jednoduše! Stačí, když o tom před ním budete mluvit. Doporučujeme se zaměřit na známé a oblíbené značky. Například se můžete zmínit, že „doma“ držíte akcie studia, které natáčelo Lvího krále nebo že jste investovali do značky milované čokolády. Také je možné, aby potomek seděl vedle vás, když o akciích rozhodujete. Pokud tak budete činit vícekrát, časem vás může začít napodobovat a na investování si hrát.
Odborníci radí, aby si děti samy vybraly jednu značku, do které by chtěly investovat. Poslechněte si názor potomků, sedněte si s nimi a vyberte si jednu společnost pro nákup akcií (samozřejmě to nepřehánějte s výší investice). Pak se můžete jednou za týden či měsíc společně s ratolestí podívat, zda jste něco vydělali. Pomoct k investičním návykům můžete i tak, že si vysvětlíte, proč jste v daném období na akcii vydělali, nebo naopak, proč jste zrovna tratili. Na názorné ukázce dítě lépe pochopí některé souvislosti.
Krok 3: Nechte děti investovat vlastní peníze
Postupem času si potomek vžije možnost investování do různých aktiv a bude chtít samo zainvestovat své prostředky či kapesné. Nechte si ho to vyzkoušet a buďte v roli jeho poradce. Sedněte si s ním, proberte, kam by bylo vhodné investovat a jakou částku by měl pro investici vyčlenit. Vysvětlete dítěti, že není vhodné investovat hned všechno, ale může každý měsíc do společnosti vložit např. 10 % ze svého kapesného.
Váš potomek se tak naučí hospodařit se svými penězi nejen v rámci běžného teenagerského utrácení za pěkné oblečení nebo videohry, ale i v případě investic. Pochopí, co může získat, ale i ztratit. A především se již v tomto věku poučí z některých investorských chyb a v dospělosti, až nebude pod křídly rodičů, si dá pozor.