Home WEALTH PLANNINGCharita a filantropie Jak může AI pomoci zvýšit dopad vaší filantropie?

Jak může AI pomoci zvýšit dopad vaší filantropie?

Autor Dana Halušková


Umělá inteligence může vyvracet mýty a zároveň vyvíjet nová technologická řešení. Neziskovému sektoru tedy dává šanci inovovat a přiblížit se komerční sféře i bez obrovských nákladů. Při jakých dalších činnostech vám může usnadnit práci? A jaké výhody přináší?

Za poslední rok zaznamenala umělá inteligence obrovský pokrok. Největší změny proběhly v oblasti generativní AI, jako je Chat GPT nebo Bard, a z abstraktní technologie známé spíš ze sci-fi filmů se tak stal užitečný nástroj, který proniká do většiny oborů a může s ním pracovat téměř každý, kdo se naučí, jak správně AI využívat. Jinak tomu není ani v oblasti filantropie a neziskových organizací, které tak mohou snadněji žádat o granty nebo provádět různé výzkumy. 

Odborníci mluví o zlomovém bodu, nebo dokonce prométheovském okamžiku, a vytvářejí různé teorie týkající se dobročinnosti v době umělé inteligence. Tentokrát se ale posuneme rovnou k praxi a představíme si čtyři základní způsoby, jak s umělou inteligencí pracovat v neziskových organizacích. A to hlavně s důrazem na inovace a zvýšení dopadu vašich aktivit.

Umělá inteligence vyvrací mýty

Zaměstnanci neziskových organizací často nemají dostatek času ani zkušeností, aby mohli pravidelně vyhodnocovat přínosy nových technologií. Jako demýtizátor tedy může fungovat umělá inteligence, která možná nemá vždy ty nejnovější informace. ale nechybí jí všeobecný přehled. Zejména v počáteční fázi tedy pomáhá hledat využití jednotlivých nástrojů. Výhodou je, že se přitom zaměřuje na konkrétní problémy a příklady z praxe.

Snadnější produktový management díky AI

Ve firmách donedávna řešili požadavky na technická řešení hlavně produktoví manažeři a jejich týmy. V neziskových organizacích většinou tito specialisté chyběli, a tak pro ně bylo extrémně těžké udržet krok s komerčním sektorem. Díky novému digitálnímu pomocníkovi teď ale může být všechno jinak. Umělá inteligence se totiž stále učí, a tak se dané organizaci velmi rychle přizpůsobí a najde pro ni řešení přesně na míru.

Vývoj nových technologií s AI

IT týmy v neziskovém sektoru bývají malé a zpravidla musí stíhat více projektů najednou. Velmi tedy oceňují platformy jako Salesforce, Blackbaud nebo Adalo, které jim umožňují vývoj aplikací bez nutnosti kódování. A další zjednodušení teď přináší i umělá inteligence, která celým procesem vývoje provede i zaměstnance bez technologického vzdělání. Velmi dobře systém funguje například sociálnímu podniku Regular App z Washingtonu. Jeho vedení AI využilo k přestavbě jejich aplikace, která vznikla za pouhé tři měsíce a stála přibližně 300 dolarů. Dříve by přitom podobná činnost trvala déle než rok a její cena by se vyšplhala až na desetitisíce dolarů.

Inovativní strategie z dílny umělé inteligence

Podle některých teorií nemusí umělá inteligence zdaleka zůstat jen v pozici asistenta. Jako první technologický nástroj v historii lidstva totiž dokáže naslouchat a na základě toho hledat řešení problémů. Pokud po ní ale budeme chtít tak sofistikovanou práci, musíme si vše předem důkladně promyslet. A zároveň je potřeba stanovit AI jasná pravidla i případná omezení. Jen tak se můžou z neziskových organizací časem stát lídři v oblasti odpovědných a udržitelných inovací.






Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.



Související články