Home WEALTH PLANNINGPlánování bohatství Jaké dopady může mít umělá inteligence na ekonomiku?

Jaké dopady může mít umělá inteligence na ekonomiku?

Autor Dana Halušková

Technologie umělé inteligence je stále na začátku, a tak její dopady stále spíš odhadujeme. Na druhou stranu se můžeme opřít o výsledky průzkumů a názory odborníků, které se v mnohém shodují. Jak podle nich AI ovlivní trh práce a celkový hospodářský rozvoj vyspělých zemí?

Dlouhodobý vývoj, školení pracovníků i nutnost vývoje doplňkových nástrojů, to jsou některé z faktorů které ovlivní uplatnění umělé inteligence. Alespoň to vyplývá z komentáře Timura Barotova z BHS, který se opírá o řadu studií i názory dalších expertů. Stále víme jen velmi málo, ale minimálně můžeme odhadovat, kdy a v jakých odvětvích bude mít AI největší slovo. Podle toho se pak bude odvíjet strategie vaší firmy i plánování investic.

Exceluje v zákaznické podpoře i softwarovém inženýrství

Pokud odhlédneme od experimentů, které aktuálně probíhají v mnoha oborech, největší slovo má nyní umělá inteligence v oblasti klientské podpory a vývoje softwaru. Dokládají to i aktuální data z USA, která potvrzují, že poptávka po pracovní síle v obou oborech mírně klesla. Zatím ale nejde o nic dramatického, u kontaktních center je to přibližně 10 procent a v případě vývojářů zhruba 12,5 procenta.

V obou oblastech, a časem zřejmě i jinde, může AI přispívat k vyšší produktivitě a má i potenciál nahradit chybějící pracovní sílu, která aktuálně brzdí vývoj většiny vyspělých ekonomik. I Barotov tedy poukazuje na fakt, že pokud se chceme rozvíjet, musíme rutinní práce postupně přenechat strojům. Spíše než o nahrazení zaměstnanců ale mluví o instrumentu, který jim bude pomáhat, aby práci zvládali lépe a rychleji.

Kdy nastanou největší změny?

Pokud umělá inteligence ekonomiku opravdu promění, projeví se to nejdříve v příští dekádě. Většina odborníků ale zmiňuje až období mezi rokem 2030 a 2050 a odvolává se přitom na historická data. I v minulosti totiž docházelo ke zpoždění mezi vynálezem a jeho aplikací, a to z několika důvodů.

V první řadě je potřeba vytvořit doplňkové technologie, které umožní komerční využití prvotního vynálezu. Pro představu jde o něco jako Windows u počítačů nebo iOS u smartphonů. Zároveň musí firmy do nových technologií investovat a proškolit zaměstnance, což není otázkou týdnů nebo měsíců, ale minimálně let.

Postupný nebo explozivní pokrok?

Současný model umělé inteligence má k dokonalosti daleko, ale stále se učí a vylepšuje. Tradiční teorie třeba vůbec nepracují se sekundárním růstem produktivity, který může rychlý rozvoj AI způsobit. A jsou tu i další faktory, které se dají jen velmi těžko předvídat. Jak opět víme z minulosti, při rozšiřování jednotlivých technologií jsme se mnohdy dočkali nečekaných zvratů. 

Jisté je, že za jakýsi ideál aktuálně považujeme takzvanou umělou obecnou inteligenci (AGI), která by zvládla i intelektuálně náročné úkoly, jež zatím dokážou vykonávat jen lidé. To znamená, že by byla kreativní a sama by přicházela s nápady, jak vylepšit nejrůznější technologie včetně sebe sama. I kdyby se to ale podařilo, stále by ji omezovaly nejrůznější právní, státní nebo bankovní regulace.




Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

.

Související články