Home WEALTH MANAGEMENTSpráva majetku Globální bohatství v roce 2022 kleslo, budoucnosti se podle analytiků bát nemusíme

Globální bohatství v roce 2022 kleslo, budoucnosti se podle analytiků bát nemusíme

Autor Dana Halušková

Vzestupný trend akumulace bohatství v domácnostech loni skončil a po dlouhých 14 letech přišel první propad. Situace v jednotlivých regionech se ale výrazně liší. Kdo je na tom nejhůře a komu se i ve složité a turbulentní době daří?

Hodnota světového jmění se loni poprvé od krizového roku 2008 snížila a bohatství v soukromých rukou pokleslo o 11,3 bilionu amerických dolarů na 454,4 bilionu. Jde jen o krátké přerušení dlouhodobého pozitivního trendu? Nebo si musíme na recesi teprve zvyknout? Analytici společnosti Credit Suisse a banky UBS jsou poměrně optimističtí a nehledají jen důvody problémů, ale i jejich řešení.

Bohatým bere a chudým dává? 

I tak bychom mohli aktuální ekonomickou situaci charakterizovat, protože nejvíce zchudly právě bohaté regiony, tedy Severní Amerika a Evropa. Do značné míry je to důsledkem oslabení dolaru vůči ostatním měnám společně s inflací a v případě Evropy i s geopolitickou situací. Zde došlo k opravdu velkému propadu, a to až o 10,9 milionu dolarů. V Číně a Tichomoří si lidé pohoršili jen o 2,1 milionu a naopak nejméně se recese dotkla zemí Latinské Ameriky, například Mexika nebo Brazílie, jejichž měny naopak posílily.

Dolarových miliardářů ubývá, ale střední třída bohatne

Pokud jde o individuální bohatství, nejbohatší jsou stále Švýcaři, pak následují Američané a obyvatelé Hongkongu a Singapuru. Počet dolarových milionářů ale klesl o 3,5 milionu na 59.4 milionů lidí a celkově se soukromé bohatství snížilo o 3,6 procenta. Což potvrzuje i Wealth Report společnosti Capgemini, jehož výsledky jsme vám zprostředkovali letos v červnu.

Jak už ale bylo zmíněno studie Credit Suisse a UBS přináší i dobré zprávy a kromě poklesu celkového objemu majetku se soustředí i na snížení majetkových nerovností a také na vzestup takzvaného středního bohatství, který loni činil celé tři procenta. Analytici společnosti jsou totiž přesvědčeni, že právě toto číslo mnohem lépe ukazuje, jak se žije běžným lidem. Důvodem je hlavně fenomén střední třídy v Číně a Indii, ale také v některých zemích Jižní Ameriky.

Analytici jsou optimističtí a věří nemovitostem i ESG

Příští roky mají podle odborníků přinést další růst a už do pěti let by se měla hodnota světového bohatství navýšit o 38 procent, tedy zhruba na 629 bilionů dolarů. Hlavním tahounem přitom mají být již zmiňované země, kde se formuje střední třída. Přibude ale i dolarových milionářů, a to zhruba na 86 milionů. Počet jedinců s ultra vysokou hodnotou čistého jmění pak má podle odhadů vzrůst až na 320 tisíc.

Pokud se mezi ně chcete zařadit i vy, možná vás namotivuje i analýza společnosti Knight Frank, která vidí budoucnost zejména v ESG investicích a luxusních nemovitostech. Tyto trendy ostatně vidíme i mezi českými miliardáři, kteří stále častěji kupují exkluzivní byty a domy nejen u nás, ale také v zahraničí. A ti, kdo si je nemohou dovolit, často volí nemovitostní fondy nebo sdílené spoluvlastnictví. Čím dál více lidí se pak zajímá i o environmentální a společenský dopad svého investování.






Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.



Související články