Home Řízení rodinyFamily office Co je Embedded „vložená“ Family Office a jaké přináší výzvy?

Co je Embedded „vložená“ Family Office a jaké přináší výzvy?

Autor Dana Halušková

V posledních letech se pojem Family Office – rodinná kancelář v českém prostředí ustálil. Společnost postupně bohatne a movití jedinci stále častěji využívají poradce z Family Office. Těch ale může být více typů. Jedním z nich je Embedded Family Office.

Embedded Family Office je formou Single Family Office. Tzv. „vložená“ či „vestavěná“ rodinná kancelář vám umožní spravovat majetek rodiny a chránit její hodnoty přímo v rámci vaší rodinné firmy. Můžete tak výrazně minimalizovat náklady na provoz nebo konsolidovat rizika. Na druhou stranu ale musíte počítat i s nástrahami, které tento model přináší. 

Family Office neboli rodinná kancelář

Rodinné kanceláře podporují potřeby rodin s vysokou hodnotou čistého jmění (HNWI). Rozlišujeme dva základní typy, a to Multi Family Office a Single Family Office. V prvním případě jde o organizaci, která poskytuje služby v oblasti správy majetku, investic, právního poradenství apod. několika různým movitým rodinám. V České republice je využívají zejména rodiny s majetkem do 250 milionů korun. Druhá forma se zaměřuje na individuální poradenství pro jednu konkrétní rodinu. Podle zahraničních zdrojů se vyplatí ji založit, pokud máte majetek v minimální hodnotě 100 milionů dolarů. U nás je to zhruba 500 milionů korun. 

ČTĚTE TAKÉ: KOMPLETNÍ PRŮVODCE FAMILY OFFICE – RODINNOU KANCELÁŘÍ

Jeden z typů Single Family Office

Single Family Office se ještě dále dělí na Virtual Family Office a Embedded Family Office („Vloženou rodinnou kancelář“). V prvním případě pracují pro rodinnou kancelář pouze externisté. Naproti tomu druhý model funguje přímo uvnitř rodinné firmy. To znamená, že rodinné záležitosti pomáhají řešit zaměstnanci rodinného podniku. Externím poradcem bývá pouze právník.

Výhody Embedded Family Office

Při pečlivém řízení může být tento model velmi efektivní. Ušetří vám náklady na prostory i zaměstnance a přinese také daňové zvýhodnění. Zároveň minimalizuje bezpečnostní rizika a zajistí větší přehled nad veškerými aktivitami.

Výzvy a nástrahy

I vložená rodinná kancelář má ale svoje nevýhody. Podle Family Business Magazine se jedná zejména o možnou ztrátu soukromí rodinných příslušníků, příliš velký rozptyl jednotlivých aktivit nebo nedostatek času věnovat se oběma oblastem. To vše může být náročné jak pro samotné členy rodiny, tak pro zaměstnance. 

V některých případech je tedy lepší rodinnou kancelář od firmy oddělit. Může se jednat například o takové situace:

  • plánujete prodej firmy
  • chcete oslovit veřejnost
  • usilujete o získání finanční podpory z externích zdrojů

Často movité rodiny volí cestu Embedded Family Office jako dočasné řešení k uspokojování potřeb rodiny.
Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články