Home AKTUALITY Svět filantropie se změnil. Jaké jsou nejdůležitější momenty české filantropie?

Svět filantropie se změnil. Jaké jsou nejdůležitější momenty české filantropie?

Autor Eva Ulrichová

Vyšel nový speciál Nadačního fondu Via Clarita a Nadace Via o filantropii a publikace Umění darovat se dostala i k nám do redakce. Stejně jako číslo loňské jsme i tohle hltali jedním dechem. Události posledních let mění postoj Čechů k filantropii. Svět filantropie se změnil. Jaké jsou hlavní milníky v uplynulém roce?


Právě teď je čas darovat.

Umění darovat, květen 2022

24. červen a 24. únor. Hned první věta speciálu srovnává dvě zásadní události, které změnily nejen svět filantropie. Dvě události, které nikdo nečekal. Tornádo na Moravě a počátek války na Ukrajině. Autoři úvodního slova, Dagmar Goldmannová (ředitelka Nadačního fondu Via Clarita) a Zdeněk Mihalco (ředitel Nadace Via),upozorňují, že válka, přírodní katastrofy nebo pandemie jsou jen začátkem pro nové filantropické náměty. Další výzvy přicházejí. Pro příklady není třeba chodit daleko, dnes a denně o tom slyšíme v médiích: integrace uprchlíků z Ukrajiny, blížící se chudoba, nejistota z dodávek obilí (a tedy strach z hladomoru např. v Africe), energetická krize, inflace. Je toho víc než dost a společnost se dostává do „permanentní nejistoty“, jak společenskou náladu nazývají výše zmínění ředitelé a vzývají u toho hlavní zprávu: „Právě teď je čas darovat.“

Již od počátku pandemie zažívá nejen česká filantropie velké změny. Neustálá nejistota, ať již finanční, společenská, duševní i v rámci vzdělávání, vyvolala mnoho otázek i mnoho emocí. Především na počátku se spustila vlna solidarity, která se v různém rozsahu odrážela po celou dobu pandemie – a stále odráží. Stejně mohutnou vlnu spustila přírodní tragédie na Moravě, když v našich zeměpisných šířkách řádilo tornádo. A ještě větší vlnu přinesl vstup ruských vojsk na Ukrajinu. V tuto chvíli můžeme k výčtu nečekaných zlomových událostí přidat i další – mohutný požár v Českém Švýcarsku. Vlna solidarity a darování se již zvedá, lidé jezdí na pomoc hasičům i lidem a obcím zasaženým ohnivým běsněním. Např. na dárcovské stránce Donio.cz se za jeden den od spuštění sbírky vybralo více než 5 milionů korun. A všichni doufáme, že tento národní skvost se podaří zachránit. Všechno to má za následek změnu světa filantropie. Které momenty v roce 2021 o této změně svědčí?

Umění darovat: Deset přelomových momentů filantropie

Redakce Nadace Via a Nadačního fondu Via Clarita vybrala 10 událostí z uplynulého roku, které významně ovlivnily změnu české filantropie. Jaké to jsou?

1. Rekordní dar bratrů Wałachů

V únoru 2022 přišla zpráva o rekordním daru české filantropie. Zakladatelé firmy Walmark a úspěšní podnikatelé bratři Wałachovi spolu se svými manželkami založili nadaci 3WFoundation. Adam, Mariusz a Valdemar Wałachovi se zároveň zavázali neprodleně do nadace převést majetek v hodnotě 1,8 mld. Kč. Více o daru a nadaci se dozvíte v článku zde.

2. Nevídané dary od Mckenzie Scott

Bývalá manželka Jeffa Bezose se zavázala rozdat veškerý svůj majetek, který získala po rozvodu se zakladatelem společnosti Amazon. Na filantropické účely už darovala jmění v hodnotě 12 miliard USD. Často přispívá dary o vysokých hodnotách a s nevídanou důvěrou.

3. Filantropie důvěry

Speciál Umění darovat přichází s novým pojmem „Filantropie důvěry“, v USA je tento pojem již celkem zavedený. Velcí donátoři často podporují dlouhodobě konkrétní organizaci. Krom dlouhodobosti je základním znakem také bezpodmínečnost, flexibilita, podpora „na míru“ a hlavně vztah mezi donátorem a organizací je založen především na důvěře. A jak to souvisí s ČR? Tento pojem zde začíná mít své kořeny. Příkladem je desetiletá podpora Nadace RSJ Učiteli naživo.

4. Tornádo i ve filantropii

Tornádo na Moravě přineslo mnoho změn. V jedinou vteřinu se změnily životy mnoha lidí, kteří přišly o střechu nad hlavou, nebo hůř, o své blízké. Změna se však ukázala ve filantropii. Jakoby najednou prolétlo tornádo i českou filantropií. Během několika hodin se vybralo více než 27 milionů korun, konečná částka na podporu obcí a lidí postižených tornádem převýšila 1,1 mld. Více o filantropii po přírodní katastrofě na Moravě se dočtete v našem článku zde.

5. Vzestup dárcovských fondů

Velký podíl dárcovských fondů je především v zahraničí, např. v USA je takových fondů více než 1 milion. Dárcovské fondy jsou vhodným nástrojem pro jednotlivce, rodiny i firmy, kteří chtějí naplnit svou filantropickou vizi. Správcem takového fondu pak může být nadace s veřejno-prospěšným účelem. Nástroj pro filantropii se začíná používat i v České republice.

6. Největší dárcovská vlna v historii české filantropie

Válka na Ukrajině zvedla obrovskou vlnu solidarity i filantropických aktivit. České dárcovské organizace vybraly více než 2 mld. korun na pomoc s následky války na Ukrajině. Za první dva měsíce války se Česká republika umístila na třetí příčku nejštědřejších dárců. V ČR šlo o historicky největší dárcovskou vlnu. Mimo to Češi podpořili více než miliardou korun zbraně pro Ukrajinu nebo pomohli běžencům najít středu nad hlavou.

7. Rekordní částky v českém dárcovství

Válka na Ukrajině nezvedla jen největší vlnu v historii českého dárcovství, ale také přiměla movité Čechy a firmy k nevídaným částkám. V předchozích letech se poskytovaly dary v hodnotě jednotek milionů korun. Jednotlivci a rodiny s vysokou hodnotou čistého jmění však letos podpořili některé projekty až stamilionovými dary. Příkladem je dar The Kellner Family Foundation a skupiny PPF na podporu vzdělávání ukrajinských dětí. Organizace darovaly 100 milionů Kč. Více o daru se dočtete zde.

8. Milostivé léto

Milostivé léto byla akce na pomoc vyřešení exekucí, které proti dlužníkům vedl stát nebo veřejnoprávní instituce. Bohužel část lidí ani v této akci neměla na uhrazení svých závazků. České neziskovky proto spustily sbírky na podporu lidí v dluhové pasti. Příkladem je sbírka SOS Milostivé léto od Člověka v tísni, díky které se vybralo 17 milionů Kč.

9. Stále více se daruje na podporu nezávislých médií

Investigace.cz, Hlídací pes, Deník Alarm… to jsou nezávislá média, která svou činnost financují z darů. A ty jsou stále vyšší a vyšší. Za poslední rok se podle serveru Darujme.cz darovalo na podporu nezávislých médií 6,6 milionů korun. Zároveň dle publikace Umění darovat také přibývá velkých donátorů, kteří systematicky podporují nezávislá média dary vysoké hodnoty.

10. Nové formy dárcovství

Trendy, vývoj i modernizace dávají možnost utvoření nových forem filantropie. Příkladem je tzv. kryptofilantropie. Kryptoměny se ve velkém darovaly také na podporu Ukrajiny. Podle údajů ukrajinské vlády se celosvětově v kryptoměnách poskytly dary v hodnotě desítek milionů dolarů. Pozadu nebyli ani Češi. Např. Marek Slush Palatinus spolu s SatoshiLabs pro Ukrajinu vymezili Bitcoiny v hodnotě 25 milionů korun. Bitcoin drží i Nadace Via, stejně jako operuje s darovanými akciemi či nemovitostmi. Výnosy z investic jsou pak dále určeny k charitativním účelům.

Duševní zdraví a filantropie

Neustálá nejistota a všechny nedávné změny mají významný vliv na duševní zdraví. To je také hlavním tématem speciálu Umění darovat. Naleznete v něm rozhovor s bratry Wałachovými, informace o péči o duševní zdraví či o pečování o druhé i sebe sama.

Zdroj: Nadace Via a Nadační fond Via Clarita: Umění darovat, květen 2022

Děkujeme tímto Nadaci Via a Nadačnímu fondu Via Clarita za poskytnutí výtisku a těšíme se na další vydání.




Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články