Home AKTUALITY Den, kdy je filantropem každý

Den, kdy je filantropem každý

Autor Redakce

Filantropie je o darování. Darování na podporu těch, kteří to potřebují. Může jít o vzdělání, nemoci, pomoc třetím zemím, nebo i filantropii po katastrofách. Dnes se v České republice stalo filantropem mnoho z nás a mohou pomoct i další.

Po včerejším (24. 6.) tornádu na jihu Moravy se spustila vlna solidarity. Lidé postižení silnou bouřkou žádají o pomoc a různé nadace pořádají sbírky. Např. Nadace Via od včerejší noci nasbírala již přes 27 milionů korun. Sbírky též pořádají např. T-Mobile, Červený kříž nebo Diecézní charita v Brně.

Filantropie nemusí být nutně jen pro bohaté. Jsou situace, u kterých i malá pomoc pomůže. Příkladem je včerejší ničivé tornádo, které zasáhlo jižní Moravu. Na podporu oblastí vzniklo od včerejšího večera již několik velkých i drobných veřejných sbírek. Další společnosti pomáhají lidem jinými způsoby, např. tarify zdarma pro spojení s rodinami, opravy elektrických drátů a vysílačů na vlastní náklady, darování oblečení a jídla, hrazené ubytování v hotelech či jiných dostupných ubytovacích zařízeních atd.

Nadace či společnosti nejsou jediné, které se snaží získat finance na podporu obnovy postižených oblastí. Sbírky zakládají i jednotlivé osoby s cílem uhradit zničenou střechu nad hlavou svým rodinám, známým nebo i cizím lidem, kteří momentálně přišli o vše. Darovat může každý, a to od drobných částek až po desetitisíce.

Sbírka Nadace Via

Jako první volání o finanční pomoc vyslyšela Nadace Via, která na portálu Darujme.cz založila veřejnou sbírku na podporu Moravy. Za několik hodin nasbírala přes 27 milionů korun od více než 27.000 dárců. Dle nadace rychlost darů trhá rekordy. Primárně nadace nabízí možnost darovat v několika částkách od 300 Kč po 10.000 Kč. Lze však pro podporu zaslat vlastní částku ve vámi stanovené výši.

Čeští miliardáři pomáhají

Pomoc postiženým oblastem jsou připraveni poskytnout, či již poskytli, i mnozí čeští miliardáři. Dle časopisu Forbes svou pomoc již nabídli např. zakladatel Seznamu Ivo Lukačovič nebo Petr Kasa, spolumajitel Pilulka.cz.


Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články