Home AKTUALITY 100 mil. Kč na projekt Učebnice pro Ukrajinu. Nadace PPF a The Kellner Family Foundation pomáhají ukrajinským dětem

100 mil. Kč na projekt Učebnice pro Ukrajinu. Nadace PPF a The Kellner Family Foundation pomáhají ukrajinským dětem

Autor Redakce

Nadace PPF spolu s rodinnou nadací manželů Kellnerových pomáhají ukrajinským dětem s výukou, uvádí skupina PPF v tiskové zprávě. Webový portál Učebnice pro Ukrajinu vznikl za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Cílem projektu je pomoci se vzděláváním a začleněním ukrajinských dětí z rodin uprchlíků do české společnosti.

Nadace se pro projekt zavázaly věnovat finanční dar v hodnotě 100 milionů Kč. Projekt bude sloužit pro bezplatnou distribuci výukových materiálů českého jazyka. Portál mohou využít všechny školy a vzdělávací instituce, pedagogové podílející se na výuce češtiny i jiné neziskové organizace a společenství pomáhající ukrajinské komunitě. Součástí jsou učebnice pro 1. a 2. stupeň základních škol, pro střední školy, didaktické materiály pro učitele, učebnice češtiny pro dospělé a ilustrovaný česko-ukrajinský slovník.

Projekt vzešel z intenzivního mapování potřeb ukrajinských uprchlíků v oblasti vzdělávání a integrace do české společnosti – diskusemi se zástupci MŠMT, vzdělávacích institucí, nevládních organizací pracujících s migranty (zejména Meta a Centrum pro integraci cizinců) a terénními pracovníky. Analýza ukázala, že je akutně málo učebních materiálů k okamžitému využití a na trhu současně panuje bezprecedentní nedostatek papíru. Nadto soukromí vydavatelé nejsou připraveni investovat do nových vydání či dotisků učebnic češtiny, jelikož nemají jistotu jejich odběru kvůli decentralizovanému nákupu výukových materiálů. Vydavatelům se také vzhledem ke složité geopolitické situaci těžko predikuje tržní poptávka. Protože snížená dostupnost učebních materiálů by byla překážkou na cestě k jazykové výuce, a tím integrace ukrajinských dětí do české společnosti, hledali jsme cestu, jak tomuto problému předejít.

Web www.UcebniceProUkrajinu.cz, který bude spuštěn 1. června 2022, umožní objednávat učebnice a další materiály k výuce češtiny snadno a pohodlně, jako v běžném on-line obchodě. Rozdíl oproti klasickému e-shopu tkví v tom, že knihy jsou poskytovány a doručovány zdarma. Objednávka učebnic prostřednictvím tohoto webu povede k uzavření darovací smlouvy mezi Nadací PPF a příjemcem. Příjemce bude moci objednané a doručené materiály využít výhradně pro nekomerční účely.

Nadace PPF a Nadace The Kellner Family Foundation celkem zajistí vydání bezmála 220 tisíc kusů učebních materiálů a jejich bezplatné dodání do všech škol a vzdělávacích institucí, které o ně budou mít zájem. Všechny učebnice a slovníky budou vytištěny a distribuovány ještě před začátkem školního roku 2022/2023. Některé materiály budou k dodání okamžitě po objednání od 1. 6. 2022 a další pak postupně během prázdnin.

Projektu poskytly své služby bezplatně tyto společnosti:

  • nákupní portál heureka.cz, který zajišťuje mimo jiné služby call centra
  • skladová a logistická společnost MailStep, která zajistí uskladnění a expedici učebnic
  • vývoj e-shopového rozhraní pro portál poskytla vývojářská společnost Shoptet
  • balíkový přepravce PPL zajistí dodání 10 tisíc zásilek zdarma
  • TV Nova je mediálním partnerem projektu.

Díky jejich velkorysému zapojení negeneruje projekt žádné realizační náklady a všechny prostředky mohou být využity na nákup vzdělávacích materiálů.


Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.Související články