Home Řízení rodinyFamily office Socioekonomické změny udávají nové trendy Family Officům. Jaké to jsou?

Socioekonomické změny udávají nové trendy Family Officům. Jaké to jsou?

Autor Redakce

V posledních době se svět hodně změnil. Po dvou náročných pandemických letech čelíme největšímu válečnému konfliktu v moderních dějinách a vše doprovází ekonomický propad. Rodinné kanceláře po celém světě se tomu musí přizpůsobovat. Jaký je jejich recept na úspěch v této turbulentní době?

Podle studie BNY Mellon a The Harris Poll v aktuální době čeká rodinné kanceláře mnoho výzev, ale i příležitostí. Studie pak identifikovala čtyři hlavní oblasti, ve kterých Family Offices po celém světě čekají změny v návaznosti na socioekonomické změny posledních let a měsíců. Patří k nim filantropická činnost, investice do kryptoměn, plánování nástupnictví nebo privátní bankovnictví. 

Studie vznikla na základě průzkumu společností BNY Mellon a The Harris Poll. Výzkumu se zúčastnilo 200 Family Offices po celém světě. „Naším cílem je poskytnout zasvěcené a výhodné poznatky a sloužit vám jako zdroj informací pro vaši vlastní rodinnou kancelář,“ vysvětlil v úvodním slovu studie Vincent Hays, ředitel oddělení globální Family Office společnosti BNY Mellon Wealth Management, proč se rozhodli pro rozsáhlý celosvětový průzkum rodinných kanceláří.

Filantropie

Filantropii se dnes věnuje až 73 % Family Offices a například v USA nejsou výjimkou ani dary ve výši desítek milionů dolarů. „Touha vrátit společnosti to, co nám dala, je naší největší motivací,“ shodují se dotazovaní. Jen třetina z nich ale vede o těchto aktivitách přesnou dokumentaci a strategicky je plánuje. Podobnou motivaci k filantropickým aktivitám často udávají i významní čeští filantropové (např. Martin Hausenblas) jako důvod, proč se věnují dárcovství.

Decentralizované finance

Výsledky průzkumu ukázaly, že 77 % rodinných kanceláří se řadí mezi držitele kryptoměn a většina z nich chce investice v příštím roce ještě navýšit. Je tedy vidět jasný vliv mladé generace, která považuje decentralizované finance za běžnou část portfolia a investuje do nich i v rámci svého vlastního byznysu. Otázkou je, zda trend virtuálních měn poznamená současná kauza jedné z největších krypto burz. Jaké dopady může krach FTX přinést, vysvětlují čeští experti v článku zde.

Zajímavé je, že průměrně se tento trend projevuje dvakrát více v Multi Family Offices než v Single Family Office. Kromě investic do kryptoměn narůstá mezi rodinnými kancelářemi i počet držitelů digitálních peněženek a investorů do startupů zaměřených na kryptoměny.

Plánování nástupnictví

Plánování nástupnictví a předávání majetku z generace na generaci není oříškem jen pro movité rodiny z ČR a jiných států, kde se vlivem historie majetek buduje teprve 30 let. Z výzkumu The BNY Mellon vyplývá, že celosvětově je téma plánování nástupnictví považováno za jedno z nejnáročnějších. Intenzivně ho řeší až 66 % Family Offices, které chtějí maximálně ulehčit situaci oběma generacím. Stále se ale objevuje řada problémů. Jednotliví členové mají různé názory i představy o fungování Family Office a mnohdy na scénu vstupují ještě externí spolupracovníci. Ti mohou být velmi nápomocní, ale jen pokud sdílejí podobné hodnoty a shodnou se s rodinou na zásadních otázkách.

Privátní bankovnictví  

Zhruba třetina rodinných kanceláří zajišťuje pro své klienty také privátní bankovnictví. Nejčastěji se jedná o základní služby jako správu hotovosti, poradenství v oblasti podílových fondů, poskytování úvěrů apod. Při výběru privátního bankovnictví hrají důležitou roli moderní technologie a aktuální úrokové sazby. Pro zhruba 58 % dotazovaných je pak zásadní i kybernetická bezpečnost. A za zmínku stojí i to,, že Family Offices, které se private bankingu věnují, ho plánují dále rozvíjet. Zatímco ostatní se chtějí soustředit na jiné činnosti. Z českého trhu můžeme sledovat i opačný vývoj – tedy růst zájmu o služby Family Office ze strany movitých klientů privátních bankovnictví. Více se můžete dozvědět zde.

Celá studie společnosti BNY Mellon a The Harris Poll je dostupná ke stažení zde.


Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.Související články