Home AKTUALITY Jaké jsou dopady krachu krypto burzy?

Jaké jsou dopady krachu krypto burzy?

Autor Redakce

Americká kryptoměnová burza FTX oznámila v pátek 11. 11. bankrot. Jde o zásadní událost, která neovlivnila jen investory burzy a navázanou měnu FTT, ale celý kryptoměnový trh. Výrazný propad zaznamenal také bitcoin. Co to znamená pro investory v ČR i ve světě? 

Po krypto burzách Voyager Digital a Celsius končí i FTX, která byla v posledních letech velmi populární. Spekuluje se o tom, že ji brzy budou následovat další významní hráči. Jak celá situace změní kryptoměnový trh? A kdo na tom může vydělat? Zjistili jsme, jaké dopady může mít pád oblíbené FTX burzy.

Tipy pro investory

Finance v kryptoměnových burzách v tuto chvíli nejsou chráněné pojištěním, které by kryly vlády jednotlivých zemí. Pokud tedy nechcete o svoje finanční prostředky přijít, měli byste si pečlivě vybírat, do jakých kryptoměn investujete a přes jakou burzu nebo platformu to bude. Příliš lákavé nabídky si prověřujte obzvlášť pečlivě. Minimálně do doby, než se situace zméní.

Ač se situace vyvíjí každým dnem velmi dynamicky, již dnes víme, že bankrot třetí největší kryptoměnové burzy FTX je jedním z nejzávažnějších problémů celého odvětví, který bude mít konsekvence v důslednější regulaci a dohledu celého trhu. Kryptoměnové burzy se rozsahem služeb podobají bankám v tradičních financích. Není tedy přijatelné, aby třetí největší burza na světě vyváděla bez povšimnutí vklady svých uživatelů do dceřiné společnosti Alameda Research a zde s nimi obchodovat na páku zpětně proti samotným vlastníkům kryptoměn a uživatelům FTX,“ říká Lubomír Valík, finančník a jednatel společnosti Diverzo.

Spolehliví prodejci kryptoměn by na svém webu měli mít uvedeny všechny důležité informace včetně kontaktů. Při problémech by vás pak měli sami oslovit a doporučit vám, jakým způsobem kryptoměny nejlépe vybrat. Další možnost představují hardwarové digitální peněženky. Podle odborníků se ale hodí spíše pro krátkodobé držení kryptoměn a drobné platby.

Pokles bitcoinu a větší zájem investorů

Kapitalizace kryptoměnového trhu se po konci FTX propadla o celých 20 % a bitcoin se nejspíš dostane pod hranici 10 tisíc dolarů. Časem ale mohou investoři na pádu FTX naopak profitovat. Podle portálu Novinky.cz totiž pokles ceny nejrozšířenější kryptoměny vyvolá u investorů větší zájem. A to nejen v České republice, ale po celém světě. 

Pád burzy FTX způsobil paniku mezi retailovými i institucionálními investory. Všichni se báli fenoménu contagion, tedy nákazy finančního systému, kdy pád jedné burzy může vést k pádu dalších burz či kryptoměnových projektů, které vůči ní měly expozici. Bankrot FTX je pak také projevem obdobné nákazy vzniklé po pádu kryptoměny Terra (Luna) v květnu 2022, během které společnosti propojené s FTX ztratily velké množství finančních prostředků, a burza FTX se je pokusila zachránit pomocí finanční injekce z kapes svých zákazníků. Tím jí vznikla díra v účetní rozvaze, kterou pak nebyla schopna zacelit, což vedlo k jejímu úpadku. V důsledku vzniklé paniky můžeme na datech z blockchainu od 8. listopadu pozorovat zvýšené výběry bitcoinů z kryptoměnových burz, nyní se však zdá, že se situace začíná uklidňovat a v kryptoměnovém prostoru převažuje názor, že se jedná o generační příležitost nakoupit levně bitcoin, který za posledních dvanáct měsíců odepsal 74 %. Uvidíme, jestli přijdou další negativní zprávy, nebo zda má bitcoin lokální dno již za sebou. Každopádně se zdá, že panika postupně opadává,“ potvrdil Petr Hotovec, hlavní analytik společnosti Soft Vision a fondu p-hat.

Další kryptoměnové burzy v ohrožení?

Platforma FTX určitě není poslední obětí paniky ve světě virtuálních měn. Problémy má řada dalších subjektů. Například osmá největší burza AAX nyní pozastavila veškeré transakce a jako důvod uvedla údržbu serveru. Z Crypto.com zase během posledního týdne odešly velké objemy peněz na špatné adresy. Naopak český portál Portu Crypto vylučuje přímý dopad kryptoměnové bouře na svoje klienty a funguje zcela bez omezení. 

Výzvou je aktuálně najít řešení, které by předcházelo chybnému jednání správců majetku či kryptoburz, jako nyní vyplývá na povrch u burzy FTX. „Jedním z důvodů, proč situace došla tak daleko je vliv SBF, CEO a zakladatele burzy, na současné politiky a veřejnost. SBF je druhým největším dárcem předvolební prezidentské kampaně republikánů v USA, masivně podporoval neziskové organizace, jako je Efektivní Altruismus nebo nové vznikající projekty na kryptoměně Solana. Nyní se ale ukazuje, že peníze, za které získával přízeň politiků, regulátorů a investorů, nebyly jeho, ale uživatelů jeho burzy. Jedná se o systémovou chybu, která by se již neměla opakovat. Vlastníci kryptoměn by se měli znovu zamyslet nad držením kryptoměn na přímo ve vlastních peněženkách a regulátoři by měli zpřísnit dohled u poskytovatelů služeb spojených s kryptoměnami,“ podotkl Lubomír Valík. Na situaci reagovala také řada platforem. Například Revolut svým klientům zaslal doporučení, že do kryptoměn není vhodné investovat veškerá svá aktiva.




Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články