Home Řízení rodinyRodinné podnikání Předání otěží ve firmě nebo její prodej? Jako když se znovu narodíte

Předání otěží ve firmě nebo její prodej? Jako když se znovu narodíte

Autor Wealth Advisors

Předání firmy není jednoduché. V procesu můžete vy nebo členové rodiny nalézt plno kostlivců ve skříni nebo otevřít Pandořinu skříňku. Jaké jednotlivé kroky v tomto procesu mohou vést ke zcela novému, mnohem spokojenějšímu životu zakladatelů.

Největší překážka na cestě k novému, a v drtivé většině i lepšímu, životu zakladatele je strach z toho, co bude dělat po prodeji či předání firmy. Strach z prázdnoty po opuštění firmy je také častým důvodem, proč z předání otěží nakonec sejde. Není se co divit, jde opravdu o zásadní životní změnu, která je spojena se změnou statusu člověka. Otázka totiž zní: „Když už nebudete majitel a šéf, kdo tedy budete?

Strach z prázdnoty po opuštění firmy je také častým důvodem, proč z předání otěží nakonec sejde.“ 

Proto se zájemců ptáme: „Opravdu chcete firmu předat či prodat?“ a „Co je tím nejdůležitějším důvodem?“ Jsou motivace, na které nelze nic říci. Pokud zakladatel plánuje, že si rok odpočine, ale už má vymyšlený další byznys, třeba i s dětmi, víme, že jsme na dobré cestě. Pokud ale z motivace cítíme, že jde o zcela pochopitelnou touhu jenom „ze všeho vypadnout“, protože je zakladatel unavený, čeká nás ještě hodně společné práce.

Koště, ještěrka, nebo pláž?

Když se motivace k předání jeví jako správná, je čas pokročit k tomu, jak má vypadat samotné předání. Byli jsme i u případu, kdy zakladatel zcela bez emocí svou obchodní firmu prodal v době, kdy už měl vymyšlený nový byznys se svými dětmi, ale takových případů není mnoho. Pouto s firmou je zpravidla tak silné, že někteří zakladatelé setrvávají ve firmě i po „odchodu“ a jsou ochotni zametat dvůr ve firmě či jezdit s ještěrkou ve skladu. To vede k zajímavým situacím, kdy přijede návštěva neznalá místních poměrů a dá se s takovým „obyčejným“ pracovníkem do řeči. Na tom samozřejmě nevidíme nic špatného, ale existují i cesty, jak se od své firmy bezpečně a pomalu odpojit úplně.

„Pouto s firmou je zpravidla tak silné, že někteří zakladatelé setrvávají ve firmě i po „odchodu“ a jsou ochotni zametat dvůr ve firmě či jezdit s ještěrkou ve skladu.“ 

Proto je dobré v případě nástupnictví promyslet, v jakých fázích a jak dlouho bude odchod probíhat. Rok, dva, pět? Jaké tempo bude příjemné pro všechny? Určitě doporučujeme také zvážit to, jak bude odchod vypadat. V případě předání žezla je klíčové, aby děti zakladatelů souhlasily s novou rolí zakladatele firmy. Chce zakladatel být úplně odstřižen od dění ve firmě a trávit svůj čas třeba cestováním? Nebo pomůže svým nástupcům, když půjde do tuhého, protože je odpočinutý a disponuje bohatým arzenálem zkušeností, které by bylo škoda nevyužít? Nebo si chce jenom povídat s dodavateli, se kterými je spojen celý život? S tím samozřejmě souvisí i zvažování toho, jaký bude majetkový a kontrolní podíl ve firmě v jednotlivých fázích odchodu.

A jak vypadá vaše minové pole?

Přivést své dospělé děti se svými polovičkami do zasedačky a oznámit jim, že nástupnictví nebo dělení majetku bude vypadat takhle a takhle, je často zcela spolehlivou rozbuškou do rodinných vztahů. Známe i případy, kdy zakladatel utratil za proces nástupnictví spoustu peněz, stejně k němu z výše uvedeného důvodu nedošlo a nakonec na to fatálně doplatila celá firma. Proto našim klientům doporučujeme, aby si před vyložením karet v rodině trošku „uklidili“, pokud je to třeba.

„Přivést své dospělé děti se svými polovičkami do zasedačky a oznámit jim, že nástupnictví nebo dělení majetku bude vypadat takhle a takhle, je často zcela spolehlivou rozbuškou do rodinných vztahů.“

Pokud víme, jaké vztahy panují v rodině zakladatelů, jak se k sobě mají děti nebo jak zakladatelé vychází se svými snachami, je pak výrazně jednodušší projít celým minovým polem bez úhony a hlavně v klidu. V míru se dohody prostě dělají lépe. Čím dříve takové jemné čištění začne, tím lépe. Dalším klíčem, jak minovým polem projít úspěšně, je udělat z dětí aktivní účastníky a vtáhnout je do procesu nástupnictví. Předání žezla či prodej je pak radost, protože jde o začátek nového života, ne zhoršení toho stávajícího. Vzhledem k tomu, že jde o jemnou práci, vyžaduje to samozřejmě zkušeného odborníka s bohatými zkušenostmi.







Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.




Související články