Home WEALTH PLANNINGCharita a filantropie Největší filantropové roku 2023 podporovali vzdělání i zdravotnictví

Největší filantropové roku 2023 podporovali vzdělání i zdravotnictví

Autor Dana Halušková

Do přehledu největších filantropů, který pravidelně zveřejňuje Chronicle of Philantrophy, se v roce 2023 dostalo 11 lidí. Tři z nich patří mezi miliardáře a ostatní jsou dokonce multimiliardáři, přičemž celková hodnota jmění všech zúčastněných se odhaduje na 305 miliard amerických dolarů. Jaké organizace a instituce dostaly největší podporu?

Podle Chronicle Of Philantrophy loni dosáhla hodnota darů největších filantropů výše 3,5 miliardy dolarů. Nejčastěji se v nich myslelo na univerzity, výzkumné instituce a zdravotnická střediska, ale také na práva menšin. Mezi největšími donory se objevila i tak známá jména jako Warren Buffet, Phil Knight nebo Leonard Lauder.

Žebříčku vévodí Warren Buffet

Nejštědřejší byl v roce 2023 investiční a filantropický guru Warren Buffet, který disponuje jměním ve výši téměř 119 milionů dolarů. Jeho dar směřoval nadaci Susan Thompson Buffet Foundation, která se ve jménu jeho zesnulé manželky věnuje zejména ženskému reprodukčnímu zdraví. 

Konkrétně nadace získala 1,5 milionu akcií holdingové společnosti Berkshire Hathaway v hodnotě 541,5 milionu dolarů. A kromě lékařského výzkumu by je měla použít i na financování školného pro děti v Nebrasce. V nadaci pracuje velká část Buffetovy rodiny, která z Nebrasky pochází, a má k ní tedy velmi blízko.

James Simons nebo Phil Knight financují vědecký výzkum

Na druhém místě je americký matematik a zkušený manažer hedgeových fondů James Simons. Společně se svojí ženou Marilyn totiž věnovali 500 milionů dolarů Státní univerzitě v New Yorku. S univerzitou je pojí silné vazby už dlouhé roky, protože James tam v minulosti pracoval a Marilyn má odtamtud dva vysokoškolské tituly. Nyní ji tedy podporují i svým jměním, které celkově činí 30,7 miliard dolarů. V roce 2023 konkrétně škole darovali 500 milionů dolarů určených především na podporu stipendií, profesur a výzkumu.

Na vzdělávací programy a služby tentokrát vsadil i Phil Knight. Spoluzakladatel značky Nike, společně s manželkou Penny, podpořili ekonomické a kulturní oživení oblasti Albina v Portlandu. Ta se nachází ve státě Oregon a až do 70. let minulého století byla prosperujícím centrem. Potom ale původní černošské obyvatele začaly vytlačovat obrovské developerské projekty a diskriminační vládní zařízení. Knight se tedy snaží pomocí svých vlastních prostředků i nadace Knight Foundation zajistit tamním dětem potřebné vzdělání a zároveň podporuje i kulturní dědictví oblasti.

Pokrok ve zdravotnictví díky Danielu Gilbertovi i Leonardu Lauderovi

Zdravotnický výzkum a péče jsou ale důležité i pro další filantropy, například pro amerického byznysmena Dana Gilberta. Jeho rodina v roce 2023 poskytla finanční prostředky ve výši 375 milionů dolarů a založila dokonce dvě nová zdravotnická střediska. První z nich se zaměřuje na náročnou rehabilitaci pacientů po poranění míchy, mrtvicích a dalších neurologických problémech a druhé má na starosti především výzkum genetické poruchy zvané neurofibromatóza. Plní tak přání svého nejstaršího syna, který na toto onemocnění zemřel v pouhých 26 letech, ale až do své smrti se o něm snažil šířit povědomí. 

Leonard a Ronald Lauderovi sice v žebříčku skončili až na posledním místě , ale u nás jsou poměrně známí. Jde totiž o dědice kosmetického impéria Estée Lauder. Tito dva bratři se ve své filantropii rovněž zabývají zdravotnickým výzkumem. V roce 2023 konkrétně věnovali 200 milionů dolarů na zkvalitnění léčby Alzheimerovy choroby.




Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články