Home WEALTH PLANNINGPlánování bohatství Jak na plánování bohatství v době rozvoje AI?

Jak na plánování bohatství v době rozvoje AI?

Autor Dana Halušková

Umělá inteligence se rozvíjí velmi rychle a podle aktuálních průzkumů ji používá už třetina firem. Jinak tomu není ani v oblasti majetkového plánování, kde může tato technologie zefektivnit práci hned v několika směrech. Uplatnění najde ve tvorbě multidimenzionálních klientských profilů, monitoringu jejich cesty k bohatství i finančním vzdělávání.

Podle studie Wealth Planning Outlook 2024 je technologie umělé inteligence jednou z nejvýznamnějších inovací za poslední roky. Nejen, že se o ní mluví, ale zvýšení cen akcií společností s AI ukazuje i na reálný nárůst tohoto fenoménu. Ani v oblasti Wealth Managementu bychom ho tedy neměli ignorovat. 

Využijte revoluční technologickou inovaci na maximum

Ceny akcií firem, které pracují s umělou inteligencí, stouply ve druhém čtvrtletí roku 2023 o 4,6 procenta. Naproti tomu u ostatních společností byla čísla sotva poloviční. Je tedy vidět, že umělá inteligence není jen záležitostí technologického pokroku. Naopak, má potenciál ovlivnit téměř všechny obory včetně plánování bohatství. Opatrnost je rozhodně na místě, ale pokud budete ctít soukromí svých klientů a dodržovat autorská práva i další legislativní podmínky, měla by vám AI určitě spíš pomáhat než ubližovat. 

Výhody zapojení umělé inteligence do Wealth Planningu

Pokud se nenecháte odradit riziky, AI vám může celý proces hodně usnadnit, což platí jak pro samotné tvůrce majetku, tak pro Wealth Managery. Možností je spousta, ale pro inspiraci připojujeme alespoň několik příkladů. 

Možnost vytvořit škálovatelný profil klienta

Zatímco donedávna bylo možné vycházet jen z obecných analýz a prognóz, dnes vznikají pokročilé AI modely, které pracují s tolik žádanou hyperpersonalizací. Umí totiž kontrolovat, analyzovat a porovnávat obrovské množství klientských dat, přičemž se dokáže zaměřit na konkrétního jedince nebo rodinu. Na základě toho pak vygeneruje predikce, které uplatníte při tvorbě strategie plánování i předávání majetku.

Zlepšení klientské zkušenosti

Sledování cesty každého klienta v reálném čase může hodně zpříjemnit klientskou zkušenost. Algoritmus totiž pomáhá celý plán upravit na základě jeho životních událostí a snadno identifikuje okamžiky, kdy není s prací svého poradce spokojený. Jakmile je to tedy potřeba, naplánuje AI model schůzku, na které mohou obě strany danou situaci projednat. 

Širší možnosti finančního reportingu

Všechna aktiva od akcií přes nemovitosti až po soukromé obchodní investice je možné díky AI sdružovat na jedné platformě. Tím ale výhody nekončí, AI z nich umí ještě dále vytvářet různé strategie založené na nejrůznějších kombinacích těchto proměnných. To znamená, že například na základě růstu ceny nemovitosti, daňových změn a dalších údajů klienta dokáže vypočítat jeho letošní obchodní růst.

Vývoj finančního vzdělávání

Kromě samotné analytické práce ale můžou modely umělé inteligence fungovat i jako vzdělávací platformy pro klienty i jejich potomky. Syntetizují přitom informace z mnoha zdrojů a snaží se vybrat to nejrelevantnější pro danou rodinu i aktuální období. Wealth Manager nebo jiný odborník je tedy může poprosit o lekce investování konkrétního typu kapitálu pro určitou věkovou skupinu.

Nezastupitelná role Wealth Managera

Moderním Wealth Managerům AI poskytuje více času na komunikaci a budování vztahů s klienty. Lidský faktor a osobní kontakt přitom zůstává stále velmi důležitý, protože jen poradce z masa a kostí dokonale chápe historii dané rodiny i její  současnou dynamiku a budoucí plány. Zároveň umí na rozdíl od AI pracovat s emocemi a osobností každého klienta.
Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články