Home AKTUALITY Historický milník světové filantropie? Miliardář Bloomberg chce věnovat své jmění nadaci

Historický milník světové filantropie? Miliardář Bloomberg chce věnovat své jmění nadaci

Autor Dana Halušková

Vypadá to, že se brzy dočkáme největšího charitativního daru v historii. Americký miliardář Michael Bloomberg podle zahraničních médií totiž oznámil, že celé své impérium přenechá nadaci. A to je i v době rozkvětu filantropie výjimečné rozhodnutí.

Bloomberg tak následuje poměrně malou skupinu největších světových filantropů, ke kterým patří i majitel značky Patagonia Yvon Chouinard. Ten podobné rozhodnutí učinil už minulý rok. V případě Bloomberga se ale jedná o mnohem vyšší částky, protože jedenaosmdesátiletý byznysmen a politik je aktuálně sedmým nejbohatším mužem planety. Dary nadace Bloomberg Philanthropies vloni podle Fortune reports dosahovaly hodnoty zhruba 1,6 miliardy dolarů, zatímco u Chouinarda se jednalo o „pouhých“100 milionů.

Kdo bude na majetek dohlížet?

Miliardář plánuje svůj majetek vložit do svěřenského fondu, ze kterého bude financovat nadaci Bloomberg Philanthropies. Na celý proces by měla dohlížela Bloombergova rodina a pravděpodobně i někdo z jeho současných spolupracovníků. Mluví se tak zejména o jeho dvou dcerách a také o Jeanu-Paulu Zammittovi, který působí jako prezident společnosti Bloomberg Financial Products. Bloomberg je ale v tomto ohledu velmi diskrétní a svoje rozhodnutí si do poslední chvíle nechává pro sebe. Stále například není zřejmé, kdo bude jeho nástupcem ve společnosti. Může nás tedy ještě hodně překvapit.

Dosavadní filantropické aktivity

Bloomberg se dobročinnosti věnuje dlouhodobě a historie jeho filantropických aktivit je poměrně bohatá. Nejčastěji se týkají ochrany životního prostředí, veřejného zdraví nebo vzdělávání. Vybíráme tedy alespoň několik nejvýznamnějších milníků. Jaké to jsou?

Už v roce 2010 se Bloomberg připojil k otevřené charitativní výzvě Giving Pledge, kterou založili Bill Gates a Warren Buffett. Jejími členy jsou i další známá jména jako Rockefellerovi, Elon Musk nebo Mark Zuckerberg. Bloomberg svoji účast v otevřeném dopise okomentovat následovně:

Ve svém veřejném i soukromém životě jsem viděl, že i malé skupiny lidí mohou dokázat velké věci. Ať je to při úklidu veřejného prostoru, zakládání školy, nebo pomoci druhým v nouzi. A je jedno, jestli to dělají jen pro svoji vlastní komunitu nebo polovinu světa. Jsem nadšený, že moji přátelé Bill Gates a Warren Buffett dávají dohromady tuto skupinu, která by výrazně ovlivnit to, čeho může filantropie dosáhnout. Čím větší bude tato skupina, tím více lidí bude sdílet potěšení z dobročinnosti a tím více výhod to světu přinese.”

V roce 2019 začal Bloomberg bojovat i proti klimatické krizi a na rozšíření povědomí o tomto problému věnoval 500 milionů dolarů. Nedávno se také zapojil do iniciativy omezující tabákový průmysl a k posledním zajímavým počinům patří i investice do ochrany světových oceánů, která má dosáhnout až 200 milionů dolarů.
Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články