Home AKTUALITY Rekordní dar pro filantropii. Bill Gates daruje 20 miliard dolarů do rodinné nadace

Rekordní dar pro filantropii. Bill Gates daruje 20 miliard dolarů do rodinné nadace

Autor Redakce

Nadace Billa Gatese funguje už od roku 2020 a s penězi nikdy nešetřila. Nejnovější dar samotného majitele ale překvapil téměř každého. Jeho výše totiž dosahuje neuvěřitelných 20 miliard dolarů. Gates přitom tvrdí, že jde o pouhý začátek. Čím ještě světovou filantropii překvapí? A bude vzorem i pro české miliardáře?

Události poslední doby bohužel dostávají  spoustu lidí do těžké finanční a životní situace. Komu nezpůsobila problémy pandemie koronaviru, toho poškozuje válka na Ukrajině nebo klimatická krize. Alespoň takto nám aktuální dění prezentuje většina médií. Na všem se ale dá najít něco pozitivního. Přemýšlíte, co by to mohlo být? Například vzniká spousta nových příležitostí pro filantropii.

Filantropie versus charita

Právě tomuto oboru, nebo spíše filozofickému směru, se dnes velmi dobře daří. Filantropů z řad bohatých lidí, firem i celých rodin přibývá a zvyšují se i darované částky. Jak ale filantropie liší od činnosti charitativních organizací? Zásadní rozdíl je v tom, že charita pouze poskytuje finance, zatímco filantropie má vyšší cíl a chce díky peněžním prostředkům zlepšovat společnost. Typické jsou tedy investice do vzdělávání, zdravotnictví a dalších obecně prospěšných oborů. Některé movité rodiny se této činnosti věnují sami, jiné ponechávají správu nadací a nadačních fondů rodinným kancelářím (Family Office). Více o rozdílu mezi filantropií a charitou se dočtete zde.

Největší dar v historii nebo jen začátek?

O Billu Gatesovi je známo, že plánuje velkou část svého jmění předat nadaci. Více než 20 let využívá svoje bohatství k tomu, aby snížil úmrtnost u dětí nebo dosáhl genderové vyváženosti. V plnění jeho vize se mu daří velmi dobře. Ani jeho blízké okolí ale nečekalo, že bude věnovat desítky miliard najednou. O nevídaném daru a cílech nadace do dalších let informovat na svém webu GatesNotes.

Hodnota jeho bohatství se v důsledku daru snížila na zhruba 102 miliard dolarů a v žebříčku nejbohatších lidí světa se kvůli tomu propadl až na pátou příčku. Přesto plánuje nadaci dál podporovat. V příspěvku na svém webu mimo jiné také ohlásil, že cílem nadace je do roku 2026 zvýšit její roční útratu, a to na 9 miliard dolarů ročně. Dle všeho nadaci dál povede se svojí ženou Mellindou, se kterou se nyní rozvádí. 

Filantropů přibývá i v Česku

Mezi nejznámější české filantropy se od loňského roku řadí manželé Vlčkovi. Ondřej a Katarína Vlčkovi se začátkem roku 2021 rozhodli navázat na svůj projekt Zlatá rybka a založili nadaci, na kterou převedli aktiva v hodnotě 1,5 miliardy korun. Podporují hlavně rodiny s vážně nemocnými dětmi a aktuálně je jejich cílem vybudovat hospic a středisko paliativní péče. O vzniku nadace a daru jsme informovali v tomto článku.

Už letos v únoru jsme ale byli svědky dalšího filantropického počinu. Stojí za ním bratří Wałachové, zakladatelé společnosti Walmark. Do nadace se bratři rozhodli věnovat neuvěřitelných 1,8 miliardy korun. Wałachovi se filantropii a dobročinnosti věnují už přes 30 let. Svými finančními prostředky přispívají hlavně na křesťanské organizace a také na polskou menšinu v České republice. Více informací o daru a nadaci bratrů Wałachů naleznete zde.

O tom, že se v České republice filantropie dostává do popředí zájmu jedinců a rodin s vysokou hodnotou čistého jmění, nesvědčí pouze nedávné velké počiny. Nejnovější vydání publikace Umění darovat od Nadace Via a Nadačního fondu Via Clarita dokazuje, že se svět filantropie změnil. Opírá se tak o 10 hlavním milníků pro českou filantropii v uplynulých měsících. Více se dočtete v článku zde.




Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články