Home WEALTH PLANNINGOchrana majetku Ferrari, Patagonia i Michal Horáček: Svěřenské fondy jsou stále oblíbenější

Ferrari, Patagonia i Michal Horáček: Svěřenské fondy jsou stále oblíbenější

Autor Redakce

Svěřenské fondy se za poslední roky staly fenoménem ve světě i v České republice. Důvodů je několik. Nejde jen o možnost, jak předat potomkům majetek, ale také o způsob zachování společenského odkazu. V poslední době svůj svěřenský fond (popř. zahraniční ekvivalent trust) založily známé světové rodiny a další o něm uvažují.

Zatímco v zahraničí fungují svěřenské fondy/trusty už desítky let, movití Češi objevili jejich kouzlo teprve nedávno s ohledem na uzákonění tohoto instrumentu v roce 2014. Nyní ale jejich počet raketově roste a za posledních 5 let se jejich počet více než ztrojnásobil. V roce 2018 jich bylo registrováno necelých 1400 a v současnosti je to už přes 4500. Kromě bývalého českého premiéra Andreje Babiše založil svůj svěřenský fond i někdejší prezidentský kandidát Michal Horáček nebo majitel firmy Albixon Jaroslav Smetana. Dále o něm uvažují také například majitelé Albatrosu –⁠ manželé Horákovi, jak prozradila Silke Horáková v rozhovoru pro Wealth Magazín – Premium.

Proč využít svěřenský fond?

Jedinci s vysokou hodnotou čistého jmění (HNWI) zakládají svěřenské fondy hlavně za účelem plánování dědictví a ochrany bohatství. Důvodů k tomu mají hned několik. Majetek uložený ve svěřenském fondu nepodléhá dědickému řízení a na rozdíl od závěti není jeho statut (zakládací dokument) veřejně přístupný. Navíc si sami ještě za života můžete rozhodnout rozdělení majetku a spolu se členy rodiny diskutovat vaše rozhodnutí i důvody, které vás k tomu vedly. Zejména v zahraničí bývá tento nástroj výhodnější také z daňových důvodů a dá se použít i místo předmanželské smlouvy. Majetek navíc nemusí připadnout jen potomkům zakladatele, ale i jiným příbuzným, nebo dokonce nadaci. 

Nevýhodou naopak je, že narozdíl od závěti nemyslí svěřenský fond na opatrovnictví nezletilých dětí a jeho statut není jednoduché změnit. S pomocí profesionálního Wealth Managera nebo Trust Advisora lze i toto vyřešit.

Speciální formu představuje takzvaný blind trust neboli slepý svěřenský fond, který v zahraničí využívají především politici nebo jiné veřejně činné osoby. Vyznačuje se totiž absolutní nezávislostí na svém zakladateli a velkými pravomocemi svěřenského správce. Jednou z nejznámějších osobností spojovaných s blind trustem je například bývalý americký prezident Barack Obama. Blind trust jsme více popsali v článku zde.

Inspirace ze světa

Do svěřenského fondu vložili svůj majetek i světové známé rodiny. V poslední době v tomto odvětví rezonovala jména jako například Piero Ferrari, syn Enza Ferrariho a dědic rodinného impéria, nebo majitel udržitelné oděvní značky Patagonia Yvon Chouinard. Ten navíc posunul trusty na vyšší úroveň, protože věnoval 100 % akcií neziskové organizaci Holdfast Collective, která se zaměřuje na ekologii a ochranu životního prostředí.

Rodina Ferrari

Rodina Ferrari založila svůj trust v prosinci 2022 za účelem řízení majetkových účastní v rodině a nástupnických procesů, jak vyplývá z dokumentů Komise pro kontrolu cenných papírů USA (U.S. Securities and Exchange Commission, zkratka SEC). Zakladatelem svěřenského fondu, resp. zahraničního Family Trust, je Piero Ferrari. Piero je synem zakladatele, Enza Ferrariho. Piero je zároveň druhým největší akcionářem automobilové značky Ferrari. Více se dozvíte zde.

Rodina Chouinard

Yvon Chouinard je majitelem světové značky Patagonia. Spolu se svou rodinou vložili společnost, resp. 100 % jejích akcií s hlasovacím právem, do trustu. Dalších 100 % akcií – tentokrát těch bez hlasovacího práva – rodina darovala na filantropické účely. S odkazem na otevřený dopis Yvona Chouinarda o tom v ČR informovala například společnost Svěřenská správa. Rodina tento počin oznámila v září 2022.

Michael Bloomberg

Vypadá to, že podobným směrem jako majitel společnosti Patagonia se vydá i miliardář Michael Bloomberg, jehož bohatství je několikanásobně vyšší. Mohl by se tak stát jedním z největších filantropů všech dob. Podle dostupných informací miliardář plánuje svůj majetek vložit do svěřenského fondu, ze kterého bude financovat nadaci Bloomberg Philanthropies. Na celý proces by měla dohlížela Bloombergova rodina a pravděpodobně i někdo z jeho současných spolupracovníků. Více jsme popsali zde.

Svěřenské fondy v Česku

Téma svěřenských fondů však rezonují i v českých významných rodinách. Mimo zmíněného expremiéra založil svěřenský fond také podnikatel, textař, spisovatel a prezidentský kandidát z roku 2018 Michal Horáček, nebo další známí a úspěšní podnikatelé.

Michal Horáček

Michal Horáček vložil svůj majetek do fondu už v roce 2015. Sám zažil i zatčení STB, a velmi dobře si uvědomuje, že život přináší spoustu nečekaných situacích, při kterých můžeme o nechráněný majetek přijít. Zároveň vnímá svěřenský fond i jako ideální nástroj pro financování léčebných výloh nebo studia potomků: „Nejlepší investicí, kterou můžeme udělat, je vzdělání,” upřesňuje Michal Horáček.

Jaroslav Smetana

V rozhovoru pro Wealth Magazín – Premium v roce 2022 Jaroslav Smetana uvedl, že s rodinou uvažují o založení svěřenského fondu pro řízení majetkových účastí v rodině. Nedávno pak oznámil jeho založení (např. v rozhovoru pro magazín Ekonom). Původně většinový majitel Albixonu nedávno předal vedení firmy profesionálnímu managementu a svůj vlastnický podíl přenechal rodině právě prostřednictvím trustu. „Chceme vytvořit jasnou strukturu, do které nyní ty jednotlivé firmy a aktivity zasazujeme. Pak vznikne taková holdingová korporátní struktura, která bude v rodinných rukou,” prozradil v rozhovoru pro Wealth Magazín Jaroslav Smetana, jehož inspirací je Tomáš Baťa s rodinou.

Silke a Jaroslav Horákovi

Svěřenský fond je jedním z nástrojů pro předání majetku i hodnot, nad kterým uvažují manželé Horákovi, majitelé rodinného podniku Albatros Media. Druhou možností je nadace. „V takových strukturách je velmi důležitou entitou rodina a její hodnoty. A to je to, co chceme předávat dalším generacím. To bude vždy v jejich statutu napsáno. Není to zákon, ale je to silný princip, který by měl být respektován. To je velmi důležitý aspekt – předávání nejen majetku, ale i hodnot,” sdělila v rozhovoru pro Wealth Magazín – Premium Silke Horáková.




Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články