Po více než dvou letech intenzivní společné práce má nadační sektor v Česku k dispozici nového užitečného pomocníka – Český nadační kodex. Jde o sérii doporučení věnující se správě a fungování nadací a nadačních fondů, kterou jejich zástupci vytvářeli společně s právními a daňovými experty a promítli do něj vlastní zkušenosti. Český nadační kodex také obsahuje příklady dobré praxe pro fázi vzniku nadací, jejich finanční řízení, rozdělování nadační podpory nebo komunikaci. Během vzniku kodexu byl kladen důraz na maximální praktickou využitelnost doporučení, která kromě jiného mohou pomoci zvýšit pozitivní společenský dopad nadací a nadačních fondů.
V roce 2024 je Česku registrováno přibližně 3 000 nadací a nadačních fondů. Už více než 10 let fungují v režimu nového nadačního práva obsaženého v občanském zákoníku. Ten, spolu s dalšími zákony, tvoří základní rámec, který určuje, jak mají být veřejně prospěšné nadace a nadační fondy u nás zakládány a spravovány. Neřeší ale řadu otázek, které v praxi vznikají a někdy není zřejmé, jak je v konkrétní situaci vykládat a použít. A to byl jeden z důvodů, proč se v září 2022 poprvé sešla skupina zástupců nadačního sektoru spolu právními a daňovými experty a začali pracovat na Českém nadačním kodexu.
„Je důležité předávat si vzájemně zkušenosti a inspirovat se dobrou praxí. V nadačním sektoru jsme to dříve dělávali trochu ,na divoko’, čerpali jsme informace dílčím způsobem, naslouchali doporučením zkušenějších jednotlivců. Chyběl sdílený prostor nebo obsáhlejší dokument, který by nám posloužil. V posledních letech jsme museli reagovat na spoustu výzev, různé krize a jejich dlouhodobé dopady. Přirozeně nás to vedlo k těsnější spolupráci. Chceme, aby naše nadační činnost byla efektivní a čitelná,“ popsala Lenka Eckertová, ředitelka Nadace RSJ, která vznik Českého nadačního kodexu spoluiniciovala. Kodex je určen nejen managementu nadací a nadačních fondů, ale také jejich zakladatelům, členům správních a dozorčích rad, právníkům nebo zástupcům veřejného sektoru.
Jednou z prvních, která měla možnost s kodexem pracovat, je Kateřina Valešová, ředitelka Ústecké komunitní nadace: „Když vaše nadace funguje na Ústecku, nebo vlastně kdekoliv jinde mimo Prahu, mnohdy máte pocit, že vaše fundraisingové kampaně nejsou tak úspěšné jako u velkých pražských nadací nebo nedokážete efektivně vyhodnotit dopad vámi věnovaných prostředků. Nicméně vaší slabinou není místo, kde jako nadace působíte, ale v tom, že nevíte, jak tyto věci efektivně nastavit. A to je přínos kodexu. Je jedno, jak velká nadace jste nebo v jakém regionu či tématu se věnujete, potřebujete mít know-how, jak věci tvořit a nastavovat. To všechno v něm najdete.“
Český nadační kodex oceňuje také filantropka Jarmila Baudišová, která byla u vzniku Nadačního fondu Avast a nyní působí mimo jiné jako předsedkyně správní rady nadačního fondu Abakus. „Když jsme zakládali Nadační fond Avast, byl to pro nás poměrně náročný proces, během které nám chybělo více praktických zkušeností, které by nám pomohly vyhnout se různým nedorozuměním a chybám. Kodex právě toto nabízí a je to skvělá pomůcka pro filantropy, kteří uvažují založit vlastní organizaci, anebo už ji mají, ale nejsou si jistí v konkrétních oblastech řízení,“ doplňuje Baudišová.
Český nadační kodex od počátku vznikal s cílem propojit zákonný rámec s dobrou praxí, zkušenostmi a osvědčenými postupy, což se promítlo také do jeho obsahu. V tuto chvíli se skládá ze sedmi kapitol, které se věnují od založení nadace nebo nadačního fondu, přes vnitřní správu, finanční řízení až po komunikaci nebo vyhodnocování dopadu.
„Při vytváření kodexu jsme se inspirovali také Swiss Foundation Code, který již téměř dvě desetiletí přispívá k efektivnímu fungování švýcarského nadačního sektoru. Při tvorbě toho českého jsme ale šli cestou širší spolupráce s nadacemi a zaměřili jsme se na témata, se kterými se u nás nadace a nadační fondy nejčastěji potýkají. Je třeba zároveň zdůraznit, že nejde o žádný právně závazný dokument. Na druhou stranu, pokud z něj budou organizace čerpat, může se jim otevřít cesta k efektivnějšímu fungování a žádoucímu dopadu jejich filantropických aktivit,“ říká profesorka občanského práva Kateřina Ronovská, která vznik kodexu iniciovala a v současnosti působí jako místopředsedkyně Ústavního soudu. Ronovská se také podílela na struktuře a uspořádání jednotlivých kapitol a témat.
Zástupci nadačního sektoru se měli možnost blíže seznámit s obsahem prvního vydání Českého nadačního kodexu už 26. září v Praze, kde se konalo jeho veřejné uvedení. Spolutvůrci kodexu a jednotlivých doporučení nejenže představili a ukázali, jak je možné s kodexem pracovat, ale vyzvali také účastníky setkání, aby se do další tvorby a rozšíření aktivně zapojili. Český nadační kodex je totiž zamýšlen jako „živý dokument“, který bude v rámci webové aplikace průběžně rozšiřován a doplňován o příklady dobré praxe, bude reagovat na aktuální potřeby a budoucí výzvy, a tím přispívat k udržitelnému a dlouhodobému rozvoji nadačního sektoru a filantropie v Česku.
Iniciátoři vzniku Českého nadačního kodexu:
Nadace RSJ
profesorka Kateřina Ronovská
Odborný garant z oblasti nadačního práva:
Vlastimil Pihera z Kocián, Šolc, Balaštík, advokátní kancelář
Koordinátor vzniku:
Nadační fond Via Clarita
Nadace, nadační fondy a experti, kteří se podíleli na tvorbě Českého nadačního kodexu:
- Andrea Bartíková (Masarykova univerzita),
- Inka Bartošová Píbilová (IPA s.r.o)
- Jiří Bárta (Nadační fond Via Clarita)
- Robert Basch (Nadace Livesport)
- Barbora Báštěcká (Abakus – Nadační fond zakladatelů Avastu)
- Martina Břeňová (Nadace OSF)
- Lucia Brinzanik (Nadace RSJ)
- Tereza Bůžková (Nadace The Kellner Family Foundation)
- Petr Cabák (Nadace 3W Foundation)
- Mirek Čepický (Nadace rodiny Vlčkových)
- Štěpán Drahokoupil (odborný konzultant)
- Kateřina Dvořáková (Nadace Via)
- Lenka Eckertová (Nadace RSJ)
- Lucie Ellingerová (Nadace České spořitelny)
- Markéta Fučíková (Nadace Partnerství)
- Blanka Fürstová (Sociální nadační fond hl. města Prahy)
- Monika Granja (Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové)
- Jana Havlenová (Nadace rodiny Vlčkových)
- Simona Hornochová (Finanční správa ČR)
- Martin Hrnčiřík (Nadace rodiny Vlčkových)
- Petra Kačírková (Nadace EP Corporate Group)
- Martina Kaděrová (Nadace A, facilitace setkání)
- Nela Kadlecová (Nadace 3WFoundation)
- Petr Kazda (Nadace Partnerství)
- Jiří Kocourek (Nadace rodiny Vlčkových)
- Barbora Komberec Novosadová (Sociální nadační fond hl. města Prahy)
- Petr Košťál (Nadační fond Kladné nuly)
- Kateřina Kotasová (Abakus – Nadační fond zakladatelů Avastu)
- Michaela Kreuterová (Nadační fond Via Clarita)
- Ladislav Kučera (Nadační fond Škoda Auto)
- Gabriela Lachoutová (Nadace J&T)
- Petr Laštovka (Emun)
- Klára Loudová (Nadace Komerční banky)
- Jana Malá (Masarykova univerzita)
- Zdeněk Mihalco (Nadace Via)
- Marcela Murgašová (Nadace BLÍŽKSOBĚ)
- Marie Oktábcová (Nadace J&T)
- Mikoláš Orlický (Nadace O)
- Vlastimil Pihera (Kocián, Šolc Balaštík, advokátní kancelář, s.r.o.)
- Ivana Plechatá (Nadace rodiny Vlčkových)
- Jitka Pražáková (Nadace EP Corporate Group)
- Kateřina Ronovská (Masarykova univerzita)
- Kateřina Šaldová (Nadace České spořitelny)
- Ladislav Sekerka (Nadace rodiny Vlčkových Consillium)
- Zdeněk Slejška (Nadační fond Eduzměna)
- Lucia Štefánková (Nadace Tipsport)
- Jana Švábová (Vzdělávací nadace Jana Husa)
- Libuše Tomolová (Abakus – Nadační fond zakladatelů Avastu)
- Kateřina Valešová (Ústecká komunitní nadace)
- Karel Valo (Nadační fond Eduzměna)
- Luboš Veselý (Nadace Karel Komárek Family Foundation)
- Kryštof Vosátka (Nadace BLÍŽKSOBĚ)
- Ondřej Zapletal (Nadace Benetheo)
- Aleš Zídek (Abakus – Nadační fond zakladatelů Avastu)
- Lubor Žalman (Nadace rodiny Vlčkových, EnCor Wealth Management)