Home Řízení rodinyFamily office Family Office Report 2024: K největším výzvám patří nábor talentů a spravedlivé odměňování

Family Office Report 2024: K největším výzvám patří nábor talentů a spravedlivé odměňování

Autor Dana Halušková

Růst platů a bonusů letos očekává o dvě třetiny rodinných kanceláří méně než v minulém roce. Sice se objevují rozdíly mezi regiony a konkrétním pozicemi, ale přesto je vidět výrazný pokles ve zvyšování mezd. Jaké další výsledky přináší globální Family Office Report 2024? 

Hledání nových talentů a správné nastavení výše platů nyní řeší mnoho firem a jinak tomu není ani v případě rodinných kanceláří a rodinných investičních společností. Co mají v plánu v těchto oblastech? A liší se trendy podle jednotlivých regionů? To zjišťoval průzkum poradenské společnosti Botoff Consulting.

V USA a Evropě platy většinou nerostou

Do průzkumu se tentokrát zapojilo 347 rodinných kanceláří typu Single i Multi Family Office. Nejvíce jich už tradičně pochází z USA, ale své zástupce tu mají i další státy Severní a Jižní Ameriky, také Evropa, Blízký východ a Asie a Tichomoří. A právě v posledních zmiňovaných oblastech byli respondenti nejoptimističtější, a to ohledně mezd o bonusů. Klesajícího trendu si ale můžeme všimnout napříč celým světem.

Mzdy pracovníků Family Office se sice zvyšovaly po celém světě, avšak významně méně, než vloni. V USA došlo u managementu ke zvýšení platu v průměru o 15 %, zaměstnanci pak dle průzkumu evidovali růst o 16 %. V rámci Evropy se mzdy zvýšily o 17 % u vedení rodinných kanceláří, zaměstnanci dostali pouze o 11 % více. Růstu však dominoval Blízký Východ a Tichomoří. Na Blízkém východě se ale čísla dostala výrazně výš. Růst platů managementu zde byl o 40 % a o 20 % větší výplaty měli zaměstnanci. A vůbec nejlépe si vedly Asie a Tichomoří, kde byl růst o 50 procent u vedoucích pozic a 20 procent řadových zaměstnanců. V případě bonusů byl percentil o něco vyšší než u základní mzdy, ale i tak si lépe vedly asijské regiony. 

Růst sektoru v Asii a na Blízkém východě

Výsledky studie jasně ukazují vzestup celého sektoru rodinných kanceláří v Dubaji, Abu Dhabí, Hongkongu i dalších centrech obou regionů. V posledních dekádách zde totiž vznikla nová vrstva movitých lidí, kteří potřebují zvládnout generační transfer bohatství. Začíná se tak projevovat rivalita mezi nimi a tradičními centry Wealth Managementu, jako je například Švýcarsko.

Firemní benefit: Hybridní pracovní model

Stále pokračuje trend home office a hybridní práce, který nastartovala už covidová pandemie. A vypadá to, že úplný návrat do kanceláře se zatím nechystá. Naopak uchazeči i stávající zaměstnanci považují možnost vybrat si místo pro výkon práce za jeden z největších benefitů.

Hledání talentů jako hlavní výzva

S výší odměn a zaměstnaneckými výhodami souvisí i čím dál náročnější nábor talentů. Za aktuální výzvu ho tedy považuje 36 procent rodinných kanceláří v Severní Americe a 45 procent v Evropě, což je úplně stejné číslo, jaké vyšlo i v ostatních regionech. Nejtěžší je podle účastníků průzkumu talenty najít a zaujmout a dále je potřeba počítat s jejich požadavky na výši platů a typ i počet benefitů.
Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články