Home LifestyleŽivotní styl Chcete dům na pláži? Zjistěte, co musíte zvážit před jeho koupí

Chcete dům na pláži? Zjistěte, co musíte zvážit před jeho koupí

Autor Redakce

V zimě se jet schovat před mrazy, v létě zvýšit příjmy od turistů. Představa vlastního domu na pláži je lákavá. Jako všechno však má i tento sen svou druhou stranu. Jaké jsou náklady plážového sídla a co je nutné zvážit před tím, než si ho pořídíte?

Dům na pláži může být vynikající investicí, zvláště v případě výhodného nákupu. Například v Itálii nyní nabízí domy za pouhé jedno euro a několik dalších specifických podmínek. Podobně výhodné investice můžete učinit v různých jižních turistických destinacích, kterým jde o podporu turismu nebo zaplnění neobydlené oblasti.

Nákup domu na pláži je vhodným přírůstkem do vašeho portfolia, dokonce i v době covidu. V létě při otevření hranic se mnoho lidí odhodlalo k cestování. Značná část z nich však upřednostnila pronájem soukromého obydlí poblíž pláže než strávit dovolenou v přeplněném hotelu. Vlastnit dům na pláži má však mnoho dalších výhod nad rámec návratnosti investic. Nezapomeňte však, že nic není zadarmo.

Jak a kdy koupit dům na pláži?

Důležitým aspektem je načasování. Máte možnost investovat buď s pomocí hypotéky, která však mnohdy vyžadují vysoký základ z vlastních financí. Budoucí vlastníci plážových sídel proto často využívají pákového efektu nebo se dohodnou na spoluvlastnictví s dalšími investory s tím, že se na základě úmluvy dělí dle podílu o příjmy z pronájmu.

Doporučujeme mít jasný přehled o stavu domu. Před nákupem si osobně promluvte s původním majitelem, dům si důkladně prohlédněte a investujte do odborníků, kteří profesionálně zhodnotí stav domu vzhledem k jeho ceně. Nezapomeňte si prověřit lokalitu, zvláště z pohledu kriminality. Vysoké procento zločinu či nepříliš bezpečná oblast vám může snížit příjmy z pronájmů a tím i návratnost investice.

ČTĚTE TAKÉ: 10 PARAMETRŮ PŘI VÝBĚRU NEMOVITOSTI K PRONÁJMU

Náklady vlastnictví domu na pláži

Před koupí sídla u moře zvlažte, na kolik vás zhruba mohou vyjít celkové náklady vlastnictví. S vypočítáním výdajů i příjmů vám pomůže váš Wealth Manager.

Cena

Samotné ceny domů na pláži se mnohdy vyšplhají vysoko. Čím blíž moři se nemovitost nachází, tím vyšší je jeho kupní cena. Pro důvody, proč tomu tak je, nemusíme chodit daleko. Je to zkrátka populární a oblíbená destinace, zvláště pro lidi ze severních oblastí nebo zemí bez moře. K investici můžete využít buď půjčky, nezapomeňte však do nákladů připočítat úroky, nebo dům hradit jiným způsobem (vlastními prostředky, společně s dalšími investory…).

Pojištění

Pojištění je pro vás nezbytností. Nemovitosti poblíž moře/oceánu však podléhají vyšším částkám. Důvod? Především z důvodu větší pravděpodobnosti živelných katastrof – třeba tsunami, v některých lokalitách zemětřesení, nebo útoky. Povodně dokonce patří do povinných položek při pojištění nemovitostí na pláži. Např. na Floridě vyjde roční pojištění s povinným příplatkem povodní na 10.000 USD, někdy i více.

Daně

Před koupí nemovitosti se poraďte se svým Wealth Managerem, která oblast pro vás bude daňově nejvýhodnější. Můžete se tak vyhnout extrémním nákladům za daně z nemovitosti či příjmů. Zvolte takovou oblast, kde podobné daně jsou co nejnižší nebo pro vás nejvýhodnější.

Náklady na dům

Koupí domu a prověřením daňové povinnosti v daném státě to nekončí. Musíte pravidelně hradit dostatečnou částku za energie, která by se však měla projevit i na výši nájemného tak, aby došlo k úplnému proplacení ročních poplatků za vodu, elektřinu a případně i plyn.

Mimo to byste měli zvážit výdaje na reklamu a prodej inzerce. Myslíte si, že stačí inzerát? Možná ano, ale počítejte pak s nižší návratností investice. Dobře nastavený marketing vám může přivést více klientů a tím vyšší příjmy.

Do nákladů také připočtěte výdaje za správu nemovitostí. A nejedná se jen o administraci a úklid. Počítejte s tím, že spotřebiče se občas rozbijí. Zároveň je však nutností pravidelně nechat vymalovat, zkontrolovat veškeré technické parametry a opravit závady v podlaze nebo na střeše. V přímořských destinacích je nezbytností klimatizace, kterou však opět budete muset čas od času vyměnit. Se správou domu vám může pomoct profesionální správce nebo váš Wealth Manager.

Návratnost investice

Návratnost investice záleží na výši všech nákladů s poměrem nájmu. Spočítejte si, jak vysoký by měl být pronájem letního sídla na jeden týden, aby vám příjem uhradil náklady. Na výši nájmu má však také vliv popularita vybrané lokality, stav domu, vzdálenost od moře nebo centra města, přístup k obchodům či supermarketům a vzdálenost od letiště.

Dům si můžete pořídit nejen jako výdělečnou investici, která vám po uhrazení výdajů bude přinášet další zisky na váš účet. Mnoho lidí, zvláště v důchodovém věku či rodiny s malými dětmi, využívají domy k vlastní potřebě. Můžete si systém pronájmu nastavit tak, aby dům byl v nabídce pouze v hlavní sezóně a výše nájmu vám pokryla i zbytek roku, který budete v nemovitosti trávit vy. Tímto způsobem můžete přes léto vydělat na svůj vlastní pobyt v teplých krajinách v době mrazů a blátivého počasí v České republice.


Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články