Home LifestyleŽivotní styl Kam na dovolenou? Pořiďte si vlastní sídlo v Itálii

Kam na dovolenou? Pořiďte si vlastní sídlo v Itálii

Autor Redakce

Mussomeli, Sambuca, Castropignan, Laurenzana. Poznáte, co tato malá italská města spojuje? Jsou to sídla nabízená ke koupi za 1 euro! Tento populární trend se rozšiřuje z italského vnitrozemí už i na ostrovy. Koupit dům za 1 euro si dnes můžete pořídit i na Sicílii v městečku Castiglione di Sicilia.

Čím dál více high-net-worth jedinců a rodin uvažují nad mezinárodním přemístěním, ať již se jedná o nalezení klidného domova pro svůj důchod, vhodného místa pro život s dětmi nebo jen daňově výhodnou jurisdikci. Hledáte místo, kam budete moc uprchnout před realitou? Uvažujete o koupi letního sídla, kde strávíte dovolenou nebo o zcela novém začátku života v místě jako z pohádky? Pak pravděpodobně řešíte výběr té pravé destinace – Španělsko, Francie, Řecko nebo Itálie? Tento článek možná zjednoduší vaše rozhodování. V posledních letech se v Itálii rozmohl trend jednoeurových domů.

Malebná italská městečka dávají k dispozici na realitní trh čím dál tím více domů. Mohli byste si myslet, že se jedná o žert, ale opravdu jsou sídla k dispozici za 1 euro. Jsou to domy ve vlastnictví jednotlivých vesnic, kterých se jejich původní majitelé zbavili, aby se osvobodili od rostoucích nákladů na jejich údržbu nebo případnou demolici. Přeci jen, spravovat vlastní nemovitost není jednoduché.

Město duchů

Počet obyvatel v italských vesnicích a malých městech klesá. Lidé se stěhují do velkých měst za prací či studiem, vesnice chátrají a ekonomika klesá. V některých malých městech se populace snížila dokonce až na polovinu. To je hlavním důvodem této 1 € nabídky. Starostové se snaží přilákat do „měst duchů“ více obyvatel a rezidentů, přivézt původní atmosféru zpět a zachovat historickou architekturu, která chřadne.

Bohužel každá mince má dvě strany. Koupě sídla za 1 euro na sebe váže i určité podmínky.

Domy a sídla za 1 euro bohužel nejsou v obyvatelném stavu a je potřeba je zrekonstruovat. Rekonstrukci provedou potenciální majitelé na vlastní náklady. V procesu prodeje musí kupující předložit podrobný plán o průběhu rekonstrukce a finální podobě domu. Server CNN uvedl, že potenciální zájemci jsou povinni složit zálohy, které se pohybují v rozmezí 2 000 až 5 000 eur. Zároveň je potřeba předem uvést, jaký má kupující se sídlem záměr, tzn. zda půjde o soukromé letní sídlo, hotel nebo např. obchod. Celková rekonstrukce pak probíhá pod dozorem města a nesmí trvat déle než 3 roky. Po dokončení rekonstrukce některá města požadují, aby se do sídla majitelé nastěhovali. Pokud uvažujete nad koupí výhodného letoviska, doporučujeme se poradit s místním poradcem nebo svým Wealth Managerem, zda je vybraná lokalita vhodná pro vaše záměry.

Ušetřete na daních

Chcete rezidenční dům? Nezapomeňte na daňové náklady! Itálie patří mezi státy s nízkými daňovými sazbami. Výhodou tak jsou poplatky na daních, které se drží na nízkých číslech. Díky tomu můžete ušetřit nemalé částky.

Chceme více zájemců!

Města se pro zvýšení poptávky snaží udělat své nabídky co nejatraktivnější, proto od zmíněných podmínek často ustupují. Např. město Laurenzana v regionu Basilicata již netrvá na požadavku na splacení zálohy nebo na nastěhování majitelů.

Pokud by se vám nabídka zamlouvala, ale nejste ochotní věnovat rekonstrukci tolik úsilí a času, některá z měst jako třeba Castiglione de Sicilia nabízí domy oceněné od 1 eura. Cena nemovitosti se odvíjí od míry stavu, ve kterém se nachází. Ceny se zvyšují poměrně s kvalitou sídla. Je tedy možné sehnat v italských městečkách dům za minimální cenu bez toho, aniž by byl potřeba renovovat zcela od základů.


Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články