Home Řízení rodinySpráva rodiny Bohatství bez kormidla? Jak neztratit těžce vybudovaný odkaz

Bohatství bez kormidla? Jak neztratit těžce vybudovaný odkaz

Autor Dana Halušková

Rodinné bohatství můžete přirovnat k majestátní lodi. Bez pevného kormidla a jasného směru se může snadno ztratit v bouřlivých časech, což potvrzují i statistiky. Až 70 % rodin totiž přichází o své bohatství už ve druhé generaci. Jak tedy zajistit, aby těžce vybudovaný odkaz nezmizel v propadlišti dějin?

Dobře řízený rodinný majetek je zdrojem stability i příležitostí. Bez jasné strategie v souladu s rodinnými hodnotami se ale může snadno stát, že se z bohatství stane spíš břemenem. Ve třetí generaci tak pravděpodobnost jeho ztráty vzroste až na 90 %. V článku přinášíme tipy, jak takovému scénáři předejít a uchovat jak kapitál, tak hodnoty a odkaz zakladatelů.

Rodinná vize jako základ udržitelnosti

Při plánování bohatství (tzv. strategii Wealth Planning) je důležité se zaměřit nejen na finanční plán, ale také to, co pro vás a vaši rodinu bohatství znamená nebo jak by s ním mělo být v budoucnu nakládáno. Jasně formulované rodinné poslání tvoří základní rámec pro veškerá další rozhodnutí a můžeme jej chápat jako pomyslný kompas na vaší cestě. Takový dokument může vymezit například důraz na vzdělávání, filantropii nebo podporu podnikatelského ducha napříč generacemi. A pokud si tyto principy zaznamenáte, pomůže vám to sjednotit členy rodiny a zajistit, že bohatství nebude jen nástrojem, ale také prostředkem k dosažení dlouhodobých společných cílů.

Family Governance usnadní rozhodování a zajistí kontinuitu

Bez jasných pravidel může jakékoli rozhodování ve vícegenerační rodině vést ke konfliktům, neefektivitě nebo paralýze. Řízení rodiny (Family Governance) poskytuje rámec, který takovým situacím předchází. V rámci této strategie je vhodné využít její další složky, jako jsou rodinná setkání, rodinná rada rodinná ústava.

Správná strategie Family Governance by měla být transparentní a flexibilní tak, aby bylo možné reagovat na proměnlivé okolnosti i měnící se potřeby jednotlivých členů rodiny. Výsledkem bude větší důvěra, zodpovědnost a snazší přenos hodnot i majetku mezi generacemi.

Rodinné bohatství vyžaduje holistický přístup

Jak ve své knize „Family Wealth: Keeping It in the Family“ zdůrazňuje James E. Hughes Jr., skutečné bohatství rodiny zahrnuje nejen finance, ale také lidský, intelektuální a duchovní kapitál. Udržení bohatství tedy vyžaduje péči o všechny tyto oblasti. Úspěšné rodiny to s důrazem na rozvoj talentů nebo budování důvěry jen potvrzují.

Klíčem k úspěchu je příprava nové generace

Zdědit majetek není totéž jako být na jeho správu připraven. Výchova, vzdělávání a postupné zapojování mladší generace do správy majetku nebo řízení podniku jsou tedy pro kontinuitu a udržení odkazu nezbytné. Příprava na odpovědnost související s vlastnictvím zahrnuje především finanční gramotnost, porozumění rodinné historii a aktivní účast na rozhodovacích procesech.

Zástupci nastupující generace „NextGen“ by měli chápat nejen co dědí, ale i proč. Předání zodpovědnosti je ale dlouhodobým procesem, nikoli jednorázovým aktem. Čím dříve s ním tedy začnete, tím lépe můžete předcházet chaosu a nedorozumění.

Kormidlo v rukou rodiny

Udržení rodinného bohatství napříč generacemi je výzvou, která vyžaduje více než jen finanční plánování. Spočívá v budování silných rodinných vazeb, sdílených hodnot a efektivních struktur. Jen s jasnou vizí, pevným řízením a důrazem na lidský kapitál může rodina úspěšně navigovat svou loď bohatství i v bouřlivých vodách budoucnosti.







Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.




Související články