Známe největší české filantropy pro rok 2022! Žebříček byl opět sestaven českou verzí magazínu Forbes. Dohromady čeští filantropové darovali neuvěřitelných sedmnáct miliard korun, což jen potvrzuje vzrůstající trend filantropie. Kdo patřil mezi ty nejštědřejší?
Českým rodinám a úspěšným podnikatelům se podařilo vybudovat a nashromáždit bohatství mnohdy vysoké hodnoty. Nyní přichází čas, kdy nejen že řeší, co dál s podnikem a rodinným majetkem, ale hledají také způsoby, jak alespň část bohatství vrátit zpět společnosti. A tak stále více roste obliba trendu movitých Čechů – filantropie.
Zejména HNWIs (jedinci s vysokou hodnotou čistého jmění) se stávají dárci a filantropy. Pomáhají stále vyššími finančními částkami, ale také materiálně a věnují těmto činnostem i svůj drahocenný čas. Nejčastěji podporují vzdělání, zdravotnictví nebo menšiny a nově také válečné uprchlíky z Ukrajiny. Mezi významnými filantropy jsou individuální dárci i zakladatelé známých nadací. Aktuální trend filantropie nám ostatně potvrdili i Petr Sýkora a Martin Vohánka, kteří se tomuto tématu věnovali v rámci konference Private Family Wealth 2022.
Kteří filantropové v roce 2022 darovali nejvíce?
Manželé Vlčkovi
Na první místo se letos dostali Ondřej a Katarína Vlčkovi, kteří v březnu 2021 založili Nadaci rodiny Vlčkových a už pro začátek do ní vložili do té doby největší filantropický dat – 1,5 miliardy korun. Stále si stejně jako vloni drží pomyslnou první příčku v dobročinnosti. Jen letos na charitativní projekty věnovali 2,3 miliard korun, a to prostřednictvím Nadace rodiny Vlčkových a nadace Zlatá rybka. Pomáhají zejména s paliativní péčí rodinám s vážně nemocnými dětmi.
Rodina Kellnerových
Pomyslná druhá příčka patří rodině Kellnerových, která prostřednictvím The Kellner Family Foundation a nadaci PPF darovala 1,8 miliardy korun. Kromě manželky zesnulého miliardáře Petra Kellnera se do filantropických aktivit nově zapojili i jejich děti, které se staly členy dozorčí rady. Společně se zaměřují hlavně na zlepšení úrovně vzdělávání v ČR a aktuálně přispívají i na vzdělání dětí ukrajinských uprchlíků.
Bratři Walachovi
Adama, Mariusze a Valdemara Walachovi nejspíš znáte jako zakladatele farmaceutické společnosti Walmark. Letos o sobě bratři dali vědět rekordním darem historii české filantropie. Dosud se filantropii každý z nich už individuálně věnoval. Až letos se ale společně rozhodli pro založení vlastní nadace 3WFoundation, do které převedli majetek v hodnotě 1,8 miliardy korun. Zakládají si především na křesťanských hodnotách, a kromě křesťanských projektů podporuje i komunitní organizace ve Slezsku, odkud rodina pochází.
Eduard Kučera a Pavel Baudiš
Také spoluzakladatelé antivirové a softwarové firmy Avast mají s charitou a filantropií dlouhodobé zkušenosti a opět se umístili v žebříčku nejštědřejších filantropů, tentokrát na čtvrtém místě. Zakladatelé společnosti Avast v roce 2010 založili také vlastní nadaci Avast, do které během následujících 10 let vložili 672 milionů korun. Roku 2020 se pak rozhodli svoje dobročinné aktivity rozdělit na tuzemské a zahraniční. Avast se tedy zaměřil na pomoc ve světě a Abakus podporuje projekty v ČR.
Manželé Bakalovi
A zapomenout nesmíme ani na společensky prospěšnou činnost Zdeňka a Michaely Bakalových. Jejich nadace Bakala Foundation rozdělila za dobu své existence zhruba 1,5 miliardy korun. Nejvíce podporuje vzdělávání a rozvoj demokratických hodnot, které spojuje s odkazem Václava Havla. Konkrétně vytváří stipendijní programy pro studenty žurnalistiky nebo architektury. Letos navíc Bakalovi poskytli dar Nadaci Frederika de Klerka, který pomáhá budovat Centrum pro Jihoafrickou ústavu.
V žebříčku se dále objevily také osobnosti, které se o své příběhy podělily i se čtenáři Wealth Magazínu nebo účastníky konference Private Family Wealth. Mezi TOP filantropy tak nechybí např. Martin Hausenblas (článek zde) nebo Martin Vohánka. Celý žebříček si můžete zobrazit zde.