Společností, které v rámci svých služeb nabízejí Wealth Management – správu bohatství, je mnoho. Jaké jsou ty největší a kolik aktiv spravují?
Každým rokem Wall Street Journal vydává přehled největších firem poskytujících službu správy bohatství. Report zahrnuje TOP 40 Wealth Management firem. Společnosti nabízejí své služby HNWI klientům, tedy jedincům či rodinám s vysokou hodnotou čistého jmění. Velikost společnosti je hodnocená dle výše spravovaných aktiv (AUM). Výše AUM je v tomto měřítku zásadní především z toho důvodu, že indikuje bohatou klientelu firmy.
Z uvedeného seznamu vám představujeme TOP 5 společností, které se zabývají správou bohatství HNWI klientům.
1. Bank of America, divize Global Wealth & Investment Management
Tato banka se dostala do prvních příček žebříčku po roce 2008 po získání společnosti Merrill Lynch a jejích klientů. V současné době ji naleznete na prvním místě.
Výše AUM: 1,35 bilionů USD (= 31,12 bil. Kč)
Klientela
Tato divize Bank of America se zaměřuje na správu bohatství. Proto jsou jejími klienty (1) jedinci či rodiny s vysokou hodnotou čistého jmění, nebo (2) investoři, jejichž investovatelná aktiva přesahují 250.000 USD.
Čistý zisk
Společnost ve svých 75 pobočkách zaměstnává více než 20.000 Wealth Managerů. Takový počet správců bohatství poskytuje divizi banky čistý příjem ve výši 4,1 miliardy USD (= 945 mld. Kč)
2. Morgan Stanley Wealth Management
Na druhé místo se privátní divize americké banky Morgan Stanley dostala díky vzrůstu procentuálního výnosu nejen ze spravovaných aktiv, ale i z úrokových sazeb. Roční čistý příjem společnosti se v roce 2018 zvýšil o 44%.
Výše AUM: 1, 26 bilionů USD (= 29,04 bil. Kč)
Klientela
Klientela se rozděluje na tři typy; (1) instituce s kapitálem nad 100.000 USD, (2) klienti s vysokou hodnotou čistého jmění, (3) investoři s investovatelnými aktivy nad 250.000 USD.
Čistý zisk
Společnost zaměstnává více než 15.600 Wealth Managerů v 600 pobočkách. Její čistý výnos, který je 8,9 miliard USD (= 2,05 bil. Kč), převyšuje konkurenční Bank of America.
3. JP Morgan Privat Bank
JP Morgan Privat Bank je divizí banky JP Morgan & Co. Správu bohatství banka nabízí v rámci jejího privátního bankovnictví. Koncem minulého roku byla divize banky zvolena jako nejlepší privátní bankou na světě.
Výše AUM: 774 miliardy USD (= 17,84 bil. Kč)
Klientela
Jedinci nebo rodiny s vysokou hodnotou čistého jmění, případně klienti, jejichž účet přesahuje 5 mil. USD.
Čistý zisk
S 1300 Wealth Managery v 48 pobočkách privátní divize banky vydělává 217 mld. USD (= 5 bil. Kč) čistého výnosu.
ČTĚTE TAKÉ: Privátní bankovnictví vs. Wealth Management. Jaký je rozdíl?
4. Wells Fargo & Company
Čtvrté místo žebříčku zaplňuje společnost Wells Fargo & Company. Službu správy bohatství společnost nabízí v rámci svého privátního bankovnictví.
Výše AUM: 604 miliard USD (= 13,92 bil. Kč)
Klientela
Banka poskytuje služby Wealth Managementu tzv. „Privátním klientům“. Privátními klienty jsou pak jedinci či rodiny s vysokou hodnotou čistého jmění.
Čistý zisk
Privátní bankovnictví Wells Fargo & Co. má 1468 poboček, ve kterých zaměstnává skoro 1500 Wealth Managerů. V pobočkách banka vydělává 22,4 mld. USD (516 mld. Kč) čistého příjmu.
5. UBS Wealth Management
Pátou TOP největší společností je UBS Wealth Management. UBS je jedna z největších švýcarských bank se sídlem v Curychu. Na rozdíl od některých jiných bank, služba správy bohatství není poskytována v rámci privátního bankovnictví. Wealth Management je jednou z divizí banky UBS.
Výše AUM: 601 miliard USD (= 13,85 bil. Kč)
Klientela
Jedinci a rodiny s vysokou hodnotou jmění
Čistý zisk
Banka UBS má pobočky a Wealth Managery v 45 státech. Jen v USA je celkem 208 poboček s 7.100 Wealth Advisory. Celkový čistý příjem banky je 30,2 miliardy USD (= 696 mld. Kč)