Home WEALTH MANAGEMENTSpráva majetku Wealth Report 2023: I v náročných podmínkách se najdou investiční příležitosti

Wealth Report 2023: I v náročných podmínkách se najdou investiční příležitosti

Autor Redakce

Nejnovější přehled světového bohatství ukazuje realitu v lepším světle, než byste čekali. Samozřejmě se ve světovém bohatství reflektuje ekonomický pokles, autoři studie ale zároveň vidí řešení problémů, a to i v rámci Evropy, která se pomalu vzpamatovává z energetické krize.

Vysoká inflace a růst úrokových sazeb jsou pro mnoho investorů stále velkou překážkou pro jejich investice. Podle aktuálního Wealth Reportu je ale čas období nejistoty překonat a dívat se do budoucna. Příležitostí pro zhodnocování aktiv se objevuje spousta, ať už to jsou ESG investice nebo luxusní nemovitosti doma i v zahraničí. 

ČTĚTE TAKÉ: JAK NA PLÁNOVÁNÍ AKTIV V DOBĚ NEJISTOTY?


Pokles světového bohatství

V loňském roce celosvětové čisté jmění movitých investorů pokleslo o 10 %, vliv má především inflace a pokles na trhu. Letos 69 % jedinců a rodin s vysokou hodnotou čistého jmění očekávají naopak růst jejich bohatství, a to i s ohledem na přecenění jejich investičního portfolia a obrat v rámci celkového hospodářství.

A jak si vedly jednotlivé kontinenty? Nejvýraznější zhoršení majetkových poměrů zaznamenali HNWIs (jedinci s vysokou hodnotou čistého jmění) v Evropě, kde byl pokles způsoben zejména válkou na Ukrajině. Hodnota čistého jmění movitých Evropanů klesla o 17 %. Následovala ji Austrálie s 11 procenty a Amerika s 10 procenty. Naopak Africe a Asii se dařilo a pokles nepřekročit jednotky procent.

Doba přeje soukromým investorům

Až 69 procent movitých investorů letos očekává nárůst svého portfolia, již v loňském roce – poklesu navzdory – byl objem soukromých investic o 62 % vyšší než je desetiletý průměr. Aktivně nebo s pomocí svých Wealth Managerů hledají HNWIs a UHNWIs nové investiční příležitosti a věří v oživení ekonomiky už v příštích měsících. Mluvíme přitom výhradně o soukromých osobách, nikoli o firmách a institucích. Zatímco v komerčním sektoru klesly investice do nemovitostí o neuvěřitelných 28 procent, u soukromého kapitálu šlo jen o 8 procent.

ESG investice v novém?

Investiční kritéria i chování investorů se mění. Trendem jsou stále ESG investice, které zaznamenaly boom v předchozích letech. Do popředí se ale stále výrazněji dostává environmentální faktor. Nahrává tomu mimo jiné i nová evropská legislativa spojená s politikou nulových emisí. Investory každopádně v tomto ohledu zajímá, jaké zdroje energie firma používá (57 % dotazovaných), zda nabízí (či využívá) příležitostí k renovaci společnosti ku předu ekologii (33 procent) anebo to, jaké materiály při své práci využívá (30 procent). Reálný společenský dopad řeší pouze 27 % respondentů, a to i v době, kdy je na vzestupu impaktové investování.

Luxusní a ultraluxusní nemovitosti doma i v zahraničí

Movití lidé nepřestávají investovat do nemovitostí, zejména do těch luxusních. Přesto růst cen luxusních nemovitostí v roce 2022 zpomalil o 6,2 %, potvrzuje index PIRI. Do trhu luxusních nemovitostí však v loňském roce investovalo 17 % UHNWI (jednotlivci a rodiny s hodnotou čistého jmění vyšší než 30 mil. USD). Movití investoři se rozhodně neomezují jen na svoji domovskou zemi. Zhruba 13 procent HNWIs si kvůli tomu už zařídilo i druhé občanství. Vyšší zájem o luxusní nemovitost v zahraničí vyplývá nejen z indexu PIRI 100, ale i z dat české realitní kanceláře Luxent.

Indexu (PIRI) zaměřenému na mezinárodní trh s rezidenčními nemovitostmi podle předpokladů dominovala Dubaj, kde si byt nebo dům koupilo přibližně 44 procent nerezidentů. Není divu, bydlení se tam dá sehnat levněji než v Praze a na mořský břeh i do obrovských nákupních center se autem dostanete během pár minut.  Jsou ale i tací, kteří raději tráví čas na horském svahu než na pláži, pro ně je tedy ideální Aspen, který s 28 procenty získal druhé místo. 

Největší podíl přeshraničních investice zaznamenal pro změnu Londýn následovaný Singapurem. Vlády jednotlivých států si tendence skupovat nemovitosti v cizích zemích všímají a mnohdy se snaží celou situaci investorům zjednodušit. Skvělé podmínky nabízí pochopitelně Dubaj, ale například i Turecko. 

Skončí permakrize ještě letos?

Podle odborníků nyní procházíme takzvanou permakrizí. Tento termín označuje období nejistoty a nestability, které může odeznít, ale také vyústit ve skutečnou krizi. Odhadovat budoucí vývoj není jednoduché. Podle Wealth Reportu by se ale mohl naplnit pozitivní scénář, podle kterého skončí růst úrokových sazeb už na konci letošního roku, což by mělo alespoň částečně nastartovat ekonomiku, a tak celkově změnit náladu na trhu.

Celá studie ke stažení zde.







Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.




Související články