Home Řízení rodinySpráva rodiny Vztahy mezi rodinou a poradci jako jedna z domén rodinného bohatství: Jaké jsou ty další?

Vztahy mezi rodinou a poradci jako jedna z domén rodinného bohatství: Jaké jsou ty další?

Autor Dana Halušková

Aby se movitým rodinám dlouhodobě dařilo, nestačí jen budovat bohatství, je nutné ho i efektivně spravovat a kultivovat. A to ideálně s pomocí profesionálních poradců nebo rodinných kanceláří. Znalosti a dovednosti těchto odborníků je možné rozdělit na 10 pilířů, přičemž každý samozřejmě nemusí rozumět všem. O jaké jde?

Rodiny a jednotlivci s ultravysokým čistým jměním (UHNWI) mají logicky i vysoké nároky na práci svých wealth manažerů a poradců. Podle organizace The UHNWI Institute od nich nejvíce potřebují pomoci v 10 oblastech. Ze všeho nejdůležitější jsou vzájemné vztahy odborníků a rodin, které ovlivňují úspěšnost všech ostatních činností, tedy například finančního a investičního managementu, realitních a právních služeb, filantropie nebo risk managementu.

1. Vztahy mezi rodinou a poradcem

Alfou a omegou všeho jsou samozřejmě vztahy, tím spíš u bohatých rodin, které si potrpí na osobní kontakt a individuální péči. Povědomí o tomto myšlení a fungování UHNWI by měl mít každý poradce, ať už se zaměřuje na jakoukoliv oblast. Rodinné systémy jsou složité a provázané, a tak nejde o snadnou a krátkodobou záležitost, ale spíš o komplexní dlouhodobý přístup. Expertům by tak neměla chybět nejen schopnost vztahy navazovat, ale také je udržovat. Neobejdou se tedy bez skvělých komunikačních a manažerských dovedností, ale například také schopností spolupracovat s celým týmem a efektivně řešit případná nedorozumění.

2. Finanční a investiční management

Z hlediska tvorby s správy bohatství je velmi důležité také strategické majetkové plánování, které musí být v souladu s osobními i rodinnými cíli. Dále pak do hry vstupuje řízení podniku, plánování nástupnictví i řada daňových či legislativních specifik. Wealth managerům tak nestačí znalost samotné financí, ale je nutné, aby věděli, jaké technologické, analytické, právní nebo účetní záležitosti se s nimi pojí. Investiční plány musí být včas realizovány a stejně zásadní je i jejich pravidelný monitoring nebo vyhodnocování. Přitom nesmí dojít ke střetu zájmů aní ke konfliktům uvnitř rodiny a firmy.

3. Realitní a právní služby

Zdaleka nejde jen o nákup nemovitostí, ale také o jejich převody nebo právo na vlastnictví. Samotné služby realitního makléře tak nemusí být dostačující. Spíše je potřeba najít skutečného odborníka s přesahem do správy majetku, která se od vlastnictví výrazně liší. Nehledě na veškeré legislativní záležitosti, pojištění apod. Rodina pak společně s poradcem hledá způsoby, jak nemovitosti zakomponovat do celého portfolia a zajistit vzdělávání v této oblasti, vše zrealizovat a přitom minimalizovat rizika..

4. Společenská odpovědnost a filantropie

Každá movitá rodina by měla myslet na společenské blaho, ke kterému může pomoci svými filantropickými aktivitami. Podpora konkrétních komunit, organizací či institucí by měla odrážet rodinné hodnoty a mít takové formální uspořádání, kterém co nejlépe vyhovuje všem stranám. Někdo tedy zakládá nadace, někdo nadační fondy a možností je také impaktové investování. Nic ale nebude správně fungovat bez dlouhodobé s dobře promyšlené strategie, což už je práce daného odborníka podobně jako analýzy skutečného sociálního dopadu nebo informace o možných rizicích.

5. Risk management

Rizikům by se mělo předcházet. Rodiny i jednotlivci s ultra vysokou hodnotou čistého jmění (UHNWI) tedy hledají odborníky na řízení rizik, které souvisejí se všemi oblastmi jejich činnosti. Jedná se tedy nejen o vlastnictví subjektů, ale také rozhodování rodinných úřadů, kybernetickou bezpečnost a mnoho dalšího. 

Na odborníkovi proto je, aby se členy rodiny diskutoval o faktorech, které řídí hodnocení rizik a připravenost na ně. Představit si to můžete například na výběru vhodného pojištění, práci na zabezpečení dat nebo diverzifikaci portfolia, ale celek je samozřejmě mnohem složitější. Poradce má tedy často roli prostředníka, který dokáže zajistit bezproblémovou komunikaci a porozumění na straně rodiny i IT konzultantů, bankovních poradců a dalších zúčastněných.

6. Správa majetku a rozhodovací procesy

Dobré vztahy nemohou vzniknout ani dlouhodobě prosperovat bez vzájemné komunikace, úspěšného řešení konfliktů a schopnosti vyjednávat. A to ve všech třech základních okruzích, kterými jsou byznys, vlastnictví a rodina. Do hry ale vstupují i akcionáři a představenstvo rodinných podniků i samotné rodinné orgány. Společně se pak řeší politika odměňování, aktuální problémy, ale také budoucí směřování spojené s nastavením vhodných systémů a strategií. Wealth manažeři by tak měli být schopni identifikovat současné vzorce řízení rodiny a navrhnout jejich vylepšení, přičemž rodině i akcionářům dokáží vše jasně a srozumitelně vysvětlit.

7. Vedení a transfer majetku

Každá rodina i rodinný podnik budou dobře fungovat jen s jasně rozdělenými rolemi a kompetencemi. A pro pozice ve vedení to platí dvojnásob. Firmě se pak nejenlépe daří, ale také ji snadněji připravíte na převzetí další generací. S tím vším se pojí i strategické plánování, rozvoj exekutivy a podpora vůdčích kompetencí nástupců. Vše ale stále musí být i v souladu s potřebami starších generací.

8. Vzdělávání a rozvoj nastupující generace

Jak si můžete všimnout, většina movitých rodin investuje nemalé částky, čas i úsilí do vzdělání. Týká se to zejména nastupující generace, ale nejen té, protože finanční gramotnost i pokročilé znalosti správy majetku využijí UHNWI po celý život. Od specialistů, kteří jim s tím pomáhají, tedy očekávají dokonalý přehled vedoucí k celkové kultivaci rodinného kapitálu. Spousta movitých rodin tedy spolupracuje s kariérními nebo akademickými poradci. 

9. Rodinná dynamika

Každá rodina funguje trochu jinak, na základě jiných vzorců, které můžeme nazvat rodinnou dynamikou. A na wealth managerech je, aby tyto principy dokázali přizpůsobit změnám, které mohou nastat například při generační obměně ve vedení rodinných podniků, uzavírání manželství, rozvodech apod. Tyto záležitosti totiž mají velký vliv na celé fungování rodin včetně jejich majetkových poměrů. Samostatnou kapitolou jsou pak geografické, etnické nebo kulturní odlišnosti.

10. Zdraví a well-being

Celek je vždy závislý na fungování jednotlivých částí a stejné je to i s fyzickým a psychickým zdravím rodiny. Pokud se ho nedostává jejím členům, projeví se to komplexně. Od lékařů, ale i psychologů, psychoterapeutů nebo koučů se tedy očekává, že pomohou rodině lépe zvládat zdravotní problémy, duševní poruchy, handicapy či závislosti. A na poradcích a konzultantech je pak citlivá komunikace těchto témat a zejména jejich vlivu na rodinný majetek i byznys.






Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.



Související články