Home Řízení rodinyRodinné podnikání TOP 10 rodinných firem v České republice

TOP 10 rodinných firem v České republice

Autor Redakce

Ačkoliv v zahraničí se jedná o běžnou normu, v České republice zažívají rodinné firmy svůj rozkvět. První porevoluční podnikatelé právě v tuto dobu začínají řešit předání společnosti. Mnohdy se jedná o jejich potomky, kteří již několik let v podniku vystupují v představenstvu či jiných vedoucích pozicích. Jaké rodinné firmy jsou v České republice nejúspěšnější?

Časopis Forbes vytvořil žebříček 160 českých rodinných firem. Podniky autoři hodnotí na základě tříletého průměru nejdůležitějších ekonomických ukazatelů – především tržby a EBITDA, tedy zisk před daněním, úroky či odpisy. Podmínkou pro zařazení rodinné firmy bylo, aby se jednalo o soukromou společnost, ve které podniká více generací, nebo sourozenci či další příbuzní. Vybrali jsme pro vás 10 českých rodinných firem, které dle časopisu Forbes obsadily prvních 10 příček.

10. Hopi

Tržby: 5,8 mld. Kč
EBITDA: 491 mil. Kč

Hopi je firma rodiny Piškaninových. Do podnikání jsou mimo zakladatele Františka Piškanina zapojeni i jeho synové – David a Martin. Jedná se o logistickou a přepravní společnost zvláště pro velké obchody s potravinami. V loňském „covidovém“ roce zainvestovali a koupili síť restaurací Perfect Canteen a postavili nové sklady.

9. Hruška

Tržby: 8,5 mld. Kč
EBITDA: 463 mil. Kč

Všimli jste si občas na vesnicích toho malého obchůdku s názvem Hruška? Tato maloobchodní síť oproti minulému roku klesla o 4 příčky. Tržby i EDITBA však dle údajů Forbesu podniku rostly. Rodinným podnikům se však v pandemii dařilo a firmu přeskočilo několik dalších společností.

Rodinný podnik Hruška vlastní rodiny Hruzíkových, Škrabalových a Plevových. Část podniku vede syn Karla Hruzíka, který úspěšně převzal otcův podíl. Potravinářská firma měla sice o něco málo vyšší tržby než rok předchozí, avšak náklady se podniku zvýšili o miliony. Důvodem bylo zajištění potřebných pomůcek pro splnění proticovidových hygienických opatření.

8. Juta

Tržby: 7,7 mld. Kč
EBITDA: 1 mld. Kč

Textilní společnost rodiny Hlavatých je největším podnikem v oboru v České republice. Zakladatelem je Jiří Hlavatý. Krátce po přelomu století se do podnikání vložil i jeho syn Jiří společně se svou manželkou. Rodinný podnik během pandemie zažíval krušné časy, i přesto však obsadil osmou příčku žebříčku. Z důvodu covidové krize došlo k téměř 100% navýšení cen vstupních surovin. Firmu pandemický rok stál 90 milionů eur.

7. SYNOT Holding

Tržby: 14,5 mld. Kč
EBITDA: 570 mil. Kč

Zkusíme trochu štěstí? Valentova loterijní společnost zažila špatný rok. Následkem Covidu Synotu klesly tržby o 12 %. Bohužel se pokles dotkl i zaměstnanců, kdy část z nich musela být propuštěna. Zároveň Synot prodal některé své nemovitosti. Zakladatel Ivo Valenta se však karty ještě neskládá. Synot nově expandoval do Panamy a vznikla i jeho nová online verze Synottip.

6. Agrostroj

Tržby: 6,7 mld. Kč
EBITDA: 990 mil. Kč

Stokláskovi loňský rok oslavili. Tržby holdingu významně vzrostly a uvažuje se o jeho expanzi do zahraničí. Majitel Lubomír Stoklásek s bratrem Jiřím a dcerou Monikou tak mají úspěšný rok za sebou a velké výzvy před sebou. Jednu již učinili a ukázali tak, jakým směrem se chtějí vydat – na západ. Včera firma oznámila akvizici v Německu, kde Agrostroj koupil výrobce nakladačů Stoll.

5. Promet Group

Tržby: 10,5 mld. Kč
EBITDA: 808 mil. Kč

Firmu rodiny Materových zachránila Tatra. V důsledku Covidu tržby některé z firem patřících do skupiny výrazně klesly, Tatra však patřila mezi ty společnosti skupiny, které měly zdařilý rok! Do rodinného podniku je vedle zakladatele Reného Matery zapojena i jeho manželka Hana, dcera Denisa a syn Radim.

Promet Group je holding zaměřující se především na strojírenství, inženýrství a metalurgii. Ve skupině naleznete slévárny, kovárny, lisovny, svařovny nebo obrobny. Promet Group se specializuje mimo jiné na výrobu velkých hal, nástrojů nebo truckových vozidel Tatra.

POTŘEBUJETE POMOCT S OTÁZKOU NÁSTUPNICTVÍ NEBO SMLUVNÍMI ZÁLEŽITOSTMI? OBJEDNEJTE SI NÁŠ REPORT „NEJVĚTŠÍ PŘEHLED POSKYTOVATELŮ PORADENSTVÍ RODINNÝM FIRMÁM V ČR“

4. HP Tronic

Tržby: 17,3 mld. Kč
EBITDA: 636 mil. Kč

Nápad s podnikáním s elektronikou se Daně Hradilové a jejím dcerám povedl! Vzhledem k oblíbenosti elektronických přístrojů tržby rostly i v době pandemie. Významný podíl na úspěšném roce má obchod s elektronikou Datart. Do skupiny však patří další známé značky, jako je ETA, Euronics nebo Kasa.cz. Ztráty skupina utrpěla v oblasti hotelového resortu, o své zaměstnance se však vedení řádně postaralo a hodlá se vrátit zpět do sedla ve všech sektorech podnikání.

3. Matonni 1873

Tržby: 10,9 mld. Kč
EBITDA: 1,8 mld. Kč

Dostáváme se do finále. Pomyslné bronzové místo obsadila rodinná firma Mattoni 1873. Společnost, pod kterou naleznete např. Poděbradku, Dobrou vodu nebo Aquilu, byla založena dokonce dvakrát! Už v roce 1873 ji založil Heinrich Mattoni. Znovu pak byl obnoven provoz v roce 1991, kdy firmu znovu od základů vybudoval Antonio Pasqual.

Česká voda má úspěch navzdory koronavirovým opatřením souvisejícím se zavřenými restauracemi. Krize je totiž příležitostí. Alessandro Pasquale, syn zakladatele Antonia, začal hledat nové možnosti, kam se může podnik rozvíjet. V loňském roce se „Mattonka“ zviditelnila snahou o zavedení zálohování PET lahví, mimo jiné i uzavřela kontrakt s Košíkem.cz.

2. Stavebniny DEK

Tržby: 21,2 mld. Kč
EBITDA: 1,3 mld. Kč

Stříbrnými se v žebříčku staly úspěšné Stavebniny DEK. Do rodinného podnikání se zapojují stále další členové rodiny – od zakladatele Víta Kutnara po jeho otce Zdeňka, bývalou manželku Petru, nově se k podniku přidává i syn Adam.

Covidový rok stavební skupina přečkala především díky eshopu. Tržby stavebninám vzrostly a očekává se další zvýšení zisků. Stavebniny DEK staví další pobočky, což ukazuje na rozšíření působení. Zároveň letos proběhla zpráva, že Kutnarovy Stavebniny DEK koupily betonárku Best.

1. Czechoslovak Group

Tržby: 12,8 mld. Kč
EBITDA: 2,3 mld. Kč

Jedničkou na trhu českých rodinný firem se stal podnik rodiny Strnadových Czechoslovak Group. V podnikání je zainteresován otec i syn a společně jej rozvíjí dále. Hodnoty holdingu jsou v rozvoji tradičních československých společností. Zaměřuje se na zbrojní ši letecký průmysl, automobilku. Ve skupině však najdete i výrobce hodinek ELTON Hodinářská. Společně s Materou z Promet Group nyní dokončují muzeum Tatra náklaďáků.

Celý žebříček si můžete prohlédnout zde.


Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články