Home WEALTH MANAGEMENTSpráva majetku Startupové prostředí v ČR se rozrůstá, zaměstnává už 150 tisíc lidí, potvrdil průzkum

Startupové prostředí v ČR se rozrůstá, zaměstnává už 150 tisíc lidí, potvrdil průzkum

Autor Redakce

Průzkum Smart Market Report 2024 připravený společnostmi StartupJobs, J&T Banka a Nápad roku ukazuje, jak se mění startupové prostředí v České republice. Zatímco nové inovativní podniky rostou, investice do nich v posledních letech klesá. Co dále report prozrazuje o startup scéně v ČR?

První Smart Market Report 2024, který bude vcházet pravidelně, ukazuje dynamický vývoj české startupové scény v ČR od roku 2018. Zejména v posledních letech se stala rychle rostoucím segmentem jinak stagnující české ekonomiky. V roce 2022 zaměstnávaly startupy 150 tisíc lidí, což představuje asi 4 % všech zaměstnanců v České republice. Neroste ale pouze počet zaměstnancům, zvyšuje se také průměrná mzda lidí pracujících v českých startupech.

Počet startupů rychle roste

V posledních čtyřech letech se počet startupů zvýšil o třetinu a stejně tak narostla i celková zaměstnanost v nich, která rostla průměrným tempem 7 % ročně. Centrem startupů byla v roce 2022 stále Praha, kde se nachází asi dvě třetiny všech sledovaných firem. Další šestina se soustředí na jižní Moravě a v Brně a vyšší přítomnost inovativních firem byla ještě na severní Moravě. Lze z toho dedukovat, že vyšší koncentrace startupů se objevuje zejména v univerzitních městech. Regionální rozložení víceméně odpovídá obecnému rozložení firem v Česku.

Podle nasbíraných dat přitom startupy většinou představují spíše mikrofirmy než malé a středně velké podniky. Polovina všech tuzemských startupů má méně než 20 zaměstnanců. Startupové prostředí se nicméně skládá jak z mikrofirem, které se nacházejí teprve na začátku své cesty, tak z etablovaných rostoucích značek, které mají zákazníky z celého světa nebo úspěšně dodávají svá řešení největším globálním koncernům.

Nejde přitom jen o IT podniky. „Startupové firmy pokrývají daleko širší množství oborů, od služeb a obchodu až po průmysl v podobě 3D tisku nebo vývoje nových materiálů. Často jde o projekty s multioborovým zaměřením,“ přibližuje zakladatel StartupJobs Filip Mikschik.

Určit přesný podíl startupového prostředí na české ekonomice je proto podle hlavního ekonoma J&T Banky Petra Sklenáře velmi složité. „S ohledem na dostupná data ho odhadujeme na 5 %. Na trhu práce je tento podíl menší, ale nadprůměrné příjmy a vyšší přidaná hodnota jeho hodnotu zvyšují,“ konstatuje Sklenář.

Investice do startupů klesaly, obrátí se letos trend?

V minulém roce výše investic do startupů významně klesly ze svého vrcholu v roce 2022, kdy do tohoto segmentu směřovaly investice ve výši 1.519 milionů EUR. V minulém roce toto číslo bylo pouhých 208 milionů EUR. Podle autorů průzkumu je důvodem, že velcí investoři v loňském roce přestali alokovat aktiva do startupů naráz, ale rozloženě v několika letech. Dalším důvodem může být makroekonomická situace. Data za necelé dva měsíce roku 2024 však ukazují, že letos by situace mohla být jiná. Již nyní bylo do startupů směřováno více než 50 milionů EUR v 10 transakcích.

(Nad)průměrná mzda startup zaměstnanců?

Report analyzoval počet zaměstnanců v jednotlivých sektorech. Jedná se o počet zaměstnanců, nikoliv o počet externě spolupracujících osob, např. živnostníků, dodávajících služby.

Průzkum ukázal, že nové technologické firmy v předminulém roce zaměstnávaly dvakrát tolik lidí než celý sektor zemědělství a brzy převýší počet zaměstnanců ve stavebnictví. Startupy svým zaměstnancům vyplatily asi 117 miliard korun, což představuje 5 % objemu všech mezd vyplacených českými firmami v roce 2022. Průměrná mzda ve startupu byla tedy 65 tisíc korun.

Pro srovnání, průměrná česká mzda v té době činila 43 tisíc a mediánová 37 tisíc korun měsíčně. Na výši průměrné mzdy ve startupech dosáhlo jen 10 % nejlépe placených českých zaměstnanců.

„Startupy mívají specifickou strukturu vyžadující vysoce kvalifikované pracovníky, kterých je na trhu nedostatek. Týká se to zejména odborníků v IT. Proto je jejich práce takto oceněná,“ vysvětluje Martin Kešner, zakladatel Nápadu roku.

Startupy a české hospodářství

Startupy se dle analýzy podílí na české ekonomice, a to zhruba 5 %. Přesnou výši podílu není jednoduché určit, protože chybí informace o produkci nebo přidané hodnotě startup firem. Na druhou stranu z dat o zaměstnaneckých mzdách je podíl na ekonomice státu zřejmý. Ročně ze startupů do státní pokladny plyne zhruba 13 mld. na zdravotním pojištění a 37 mld. na sociálních odvodech.

„Diskuze o startupech bývají často zatížené velkou mírou zkreslení. Jedním z důvodů je obtížné uchopení tohoto segmentu ekonomiky, chybí však i srozumitelná definice startupu. Pro nás je to nová společnost, která rychle roste a své podnikání zakládá na převratném nápadu či postupu, využívá při tom moderní technologie a její silný potenciál je zároveň spojený s rizikem,“ popisuje.

Smart Market Report 2024 ukazuje, že přestože české hospodářství prochází v posledních letech stagnací a jsme jedinou ekonomikou v rámci Evropské unie, která se stále nevrátila na úroveň před pandemií covidu-19, startupy procházejí dynamickým vývojem. „Je to patrné i z objemu financování mířícího do tohoto segmentu. Mezi roky 2018 a 2022 se zvýšil 16násobně, z více než 2 miliard korun v roce 2018 na rekordních 37 miliard v roce 2022. Průměrná výše získané investice se zvýšila ze 35 milionů na 256 milionů korun,“ říká Kešner.






Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.



Související články