Home Řízení rodinySpráva rodiny Příprava potomka na správu rodinného majetku je důležitá již od útlého dětství, potvrzují studie i experti

Příprava potomka na správu rodinného majetku je důležitá již od útlého dětství, potvrzují studie i experti

Autor Redakce
Rodinné firmy

Stejně náročné jako získání majetku je i jeho předání vašim dětem. Dokazuje to i fakt, že téměř 70 % rodin ztrácí velkou část majetku už ve druhé generaci. Díky promyšlené strategii a pomoci odborníků tomu ale můžete zabránit.

Ochrana majetku při jeho předávání další generaci je u nás stále podceňovaná. Přitom jde o poměrně složité téma, které byste měli s potomky řešit už od útlého věku. Jen tak budou stejně zodpovědní a úspěšní jako vy. Jak s nimi v jednotlivých obdobích komunikovat?

Dosáhnout bohatství stojí spoustu let tvrdé práce. Díky tomu si ho jeho zakladatelé velmi váží a nenechají se o něj jen tak připravit. Složitější situace mnohdy nastává u potomků, kteří majetek nebudovali a nemají k němu tak silný vztah jako zakladatelé. V takovém případě nejde ani tak o předání majetku, ale o předání hodnot. Pokud vytvoříte přesný plán a budete jim vštěpovat vaše hodnoty, máte velkou šanci, že majetek ve vaší rodině zůstane i nadále. Možná ho bude dokonce přibývat. Postup shrnuje např. studie 4 Stages of Developing: Good Stewards of Wealth and Family Business od společnosti WhittierTrust. Potvrzují to i známé osobnosti z movitých rodin. Český šlechtic a mecenáš Constantin Kinský se na konferenci Trust & Wealth Management 2019 (dnes Privat Family Wealth) podělil o zkušenost, že výchova je základem pro úspěšné předání majetku. Pierre duPont na letošním ročníku konference PFW 2022 připomněl, že důležitější, než zisk, je právě onen rodinný odkaz (více v článku zde).

Začněte brzy (od narození do 6 let)

Možná vás napadá, že v tomto věku vzdělávat děti o rodinném bohatství nemá smysl. Nejde však o samotnou edukaci. Velmi důležité je i láskyplné prostředí, ve kterém dítě vyrůstá, výchova i rodinné tradice. Věnujte mu tedy tolik pozornosti, kolik jen můžete, a dávejte mu najevo svou náklonnost. Přibližně od 5 let už si děti mohou spořit malé částky na sladkosti, hračky, oblečení apod.

Žáci (od 6 do 15 let)

Jakmile děti začnou chodit do školy, číst noviny, více budou aktivní na internetu, budou se vás stále častěji ptát na bohatství i utrácení peněz. Najděte si na ně tedy čas a kromě obecných informací jim zjednodušeně ukažte i to, jak vydělává váš byznys nebo jak sami investujete a spoříte. Díky tomu i si i vaše děti zvládnout ukládat vyšší částky na vysněné věci nebo zážitky. A pokud jim navíc dopřejete dostatek volnosti, možná udělají první finanční chyby, ale právě to jim pomůže znát cenu peněz a vážit si jich. Již můžete více učit děti o investicích např. tím, že si dávají stranou peníze, co budou pod stromeček, nebo od babičky, tety…

Moje děti už investují. Dnes jim je 9 a 11. Starší už investuje asi tři roky. Mladší dva… Mají klasický účet na investování… Ten starší tam má naspořených cca 30.000 v českých korunách. Už má vydělaných možná nějakých pět tisíc korun. Má ale za sebou i nějaké ztráty. Např. v covidu byl 10 % v mínusu. Učím je investovat. De facto investují peníze, které dostanou od babiček, tet, k narozeninám, na pomlázku… Sami si vždycky určí, do čeho to chtějí investovat,“ podělil se s Wealth Magazínem o své zkušenosti Juraj Hrbatý, zakladatel startupu Finax.

Středoškoláci, popř. vysokoškoláci (od 15 do 25 let)

Toto období je obzvlášť významné. Právě nyní se totiž vaši potomci rozhodují, co budou studovat. A to výrazně ovlivní celý jejich život. Buďte jim tedy nápomocní a pokud budou chtít, s výběrem střední a vysoké školy jim co nejlépe poraďte. Pokud máte rodinnou firmu, můžou k vám jít na brigádu a později se i nechat zaměstnat na částečný úvazek. V opačném případě je podpořte v hledání stáže, externí spolupráce nebo prvního zaměstnání. Zároveň jim ale dovolte cestovat a poznávat svět, ať už prostřednictvím turistických cest nebo vzdělávacích a pracovních programů, jako je Erasmus nebo Work and Travel.

Po studiích

Pokud jste výchovu a předávání majetku založili na hodnotách, s velkou pravděpodobností je vaše potomci budou v tomto věku ctít a jednat podle rodinných principů. Velmi často je typická rodinná soudržnost, jejímž spojovatelem jsou právě hodnoty a odkaz. Ty potomci dále šíří dál a předávají je svým dětem. Po studiích vaši potomci stále ocení vaši pomoc a podporu, ale hlavně je musíte nechat jít jejich vlastní cestou. Jen jim nezapomeňte sdělit podrobnosti o vašich plánech bohatství, kterými chcete navázat na rodinnou historii a tradice.




Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články