Home Řízení rodinySpráva rodiny Jak na odměňování rodinných příslušníků zapojených do formálních a neformálních správních orgánů?

Jak na odměňování rodinných příslušníků zapojených do formálních a neformálních správních orgánů?

Autor Dana Halušková

I v Česku přibývá movitých rodin, které zřizují správní orgány, zejména rodinnou radu. Většina z nich ale zatím nemá vyřešené odměňování jejich představitelů, především těch z řad rodinných příslušníků. Inspiraci je možné hledat v zahraničí nebo ve výsledcích aktuálního průzkumu, který právě probíhá přímo pod záštitou Wealth Magazínu. 

Řízení vícegenerační (podnikatelské, investorské, filantropické…) rodiny není vůbec jednoduché a vyžaduje ustanovení poradních orgánů. Základem je rodinná rada, ale pro řízení rodinného podniku je potřeba i správní rada nebo poradní výbor a stále častější jsou i nadace nebo nadační fondy. Detailně jsme jejich funkce popsali v tomto článku, ale tentokrát nás bude zajímat spíš to, jaké honoráře členům jednotlivých orgánů vyplácet.



Odměny podle tabulek či obratu

V Česku i v zahraničí je nejjednodušší stanovit odměny ve státní sféře, kde se vše řídí jasně danými mzdovými tarify a záleží na konkrétní pozici, dosaženém vzdělání i délce praxe. V obchodních společnostech i mnoha rodinných firmách pak členové správní rády získávají plat podle velikosti podniku, který vychází z ročního obratu. Mzdové tarify jsou však pouze základem a pevně dodržované jsou spíše ve státním sektoru, než v soukromě vlastněných organizacích a firmách. V zahraničí, zejména v USA, ale i v západní Evropě už tuto problematiku rozebírá řada studií, které vycházejí z aktuálních i historických dat. Většinou se ale počítají s obratem až od 20 milionů dolarů, tedy asi 450 milionů korun, což není pro české prostředí příliš relevantní. 

Stanovení platu se v každé správní či rodinné řadě liší také podle pozice. Jinak je tedy odměněn řadový člen a jinak předseda daného orgánu, přičemž podle průzkumu Private Company Director and Compensation Advisory Partners (CAP) platy vrcholných představitelů stagnují, zatímco ostatní rostou. A pokud jde o formu, nad jednorázovými odměnami vedou pravidelné peněžní zálohy, které lépe odrážejí aktuální trend průběžných neformálních schůzek.

Jak sjednotit přístup v Česku?

České movité rodiny zatím přistupují k vyplácení odměn různě a nejsložitější situace je právě u rodinných příslušníků, kde se zpravidla vychází hlavně z ideového přesvědčení. Dlouhodobě nekonzistentní přístup ale může vést k pochybení a ohrožení funkce daných orgánů. Existují ale způsoby, jak tomu zabránit.

Jednou z možností je vytvořit systém založený na výsledcích průzkumu na toto téma, do kterého se můžete zapojit i vy. Stačí odpovědět na několik otázek zaměřených na strukturu a formu správního orgánu, ale samozřejmě také na demografické údaje. Vše najdete přímo pod tímto odkazem. Odborným garantem je Multi Family Office a partnery jsou poradenská skupina Talers a Adala Invest. Záštitu průzkum poskytlo Centrum pro rodinné firmy (CRF).

Výsledky průzkumu budou exkluzivně zveřejněny v rámci letošní konference Wealth Forum, která proběhne 7. listopadu v pražském hotelu Grandior. Detailní informace ale obdrží jen samotní účastníci průzkumu. Pokud tedy chcete být součástí změny, neváhejte se zapojit. Čas máte až do 23. září. 






Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.



Související články