Komunikace je základem kvalitních vztahů a pro bohaté rodiny to platí dvojnásob. Jakou formu komunikace zvolit a jak nastavit pravidla? Opřít se můžete o výsledky zahraničních studií i názory inspirativních osobností.
Komunikace je základem dobrých vztahů, a to všude kolem nás. V rodině, mezi přáteli, v byznyse. V každodenním životě. Významný vliv má komunikace i ve správě majetku a zachování rodinného bohatství. První důležité diskuze se vedou už při tvorbě rodinné ústavy, kdy jsou stanoveny role, práva i povinnosti jednotlivých členů nebo konkrétní hodnoty celé rodiny. Všichni se tak učí vyjednávat, respektovat ostatní a dělat kompromisy. Rodina se učí naslouchat. Rodičům to může usnadnit výchovu nové generace i předávání majetku. Jakou formu komunikace zvolit a jak nastavit pravidla? Inspirujte se v zahraničí.
Rodinné komunikační sítě pro řízení komunikace
Komunikační sítě umožňují členům movitých rodin řešit běžnou agendu, ale také rychle reagovat na akutní záležitosti a krizové situace. Navíc usnadňují řízení rodinných firem. Mohou mít tyto konkrétní podoby:
- sociální sítě
- online i offline newslettery
- webové komunikační platformy
- webové stránky
Role rodinných komunikačních sítí ve správě rodiny
Family Communication Network neboli rodinné komunikační sítě jsou jednou z hlavních součástí Family Governance. Jejich prostřednictvím se rodiny domlouvají zejména v období mezi jednotlivými schůzkami. Zajímavé výsledky přinesl k tomuto tématu průzkum Family Business Magazínu. Mimo jiné zjistil, že 41 % bohatých rodin s ustanovenou rodinnou radou komunikuje skrze vlastní sociální síť nebo webovou stránku. Dalších 31 % rodin pak preferuje tištěné nebo e-mailové newslettery.
Nejčastěji rodinné komunikační sítě využívají rodiny s 11 až 50 členy. Naopak největší rodiny (nad 100 členů) se postaraly o velmi překvapivý výsledek, protože se zjistilo, že tento způsob komunikace vyhledávají nejméně. A podobně jsou na tom i rodiny do 10 členů, které komunikační sítě příliš nepotřebují. Veškeré záležitosti mohou vyřešit během běžných setkání nebo oslav.
Jak komunikovat s dětmi?
Podle Family Business Magazine byste měli s dětmi mluvit tak, aby si prošly všemi těmito fázemi:
- Předání informací – nejprve prozkoumejte svoje vlastní pocity a rozhodněte se, jaké rodinné a podnikatelské příběhy chcete vašim dětem vyprávět
- Modelování – děti dokážou velmi dobře napodobit vaše chování, buďte jim tedy dobrým příkladem, a to v byznysu i soukromém životě
- Formování – učte děti zacházet s penězi, když budou znát jejich cenu, snadněji si vybudují finanční nezávislost
- Mentoring – pokud děti ke svým rodičům i jejich přátelům vzhlížejí s obdivem, lépe dosáhnou osobních i profesních cílů
- Projevování – podělte se s dětmi o své úspěchy i neúspěchy a dejte jim příležitost, aby ukázaly, co v nich je
- Poměřování – stanovte si cíle a milníky rodinného vzdělávání a snažte se je společně plnit
Příklady z praxe
V České republice se sektor správy majetku teprve formuje, rozhodli jsme se tedy podívat na příklady ze zahraničí. Velkou inspirací může být všem rodinám i Wealth Managerům Pierre Dupont, který za základ úspěchu považuje bezpečnou otevřenou komunikaci. A nutno dodat, že jeho rodině se tento přístup vyplácí už desítky let. Více o radách Pierra duPonta se dozvíte zde.