V říjnu 2008 Satoshi Nakamoto vydal publikaci „Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System“. O několik měsíců později vytěžil první Bitcoin. Od té doby se trh kryptoměn výrazně proměnil a stal se trendem, kdy hodnota Bitcoinů neustále překovává své rekordy, např. 14. července jeho hodnota přesáhla 122 tisíc USD. Jak se proměnil vztah HNWI ke kryptoměnám?
V posledních letech prošel výrazným vývojem postoj investorů z řad jednotlivců a rodin s vysokou hodnotou čistého jmění (HNWI) ke kryptoměnám. Z počátečního experimentování postupují k institucionálně podloženým alokacím, formovaným rostoucí regulací, rozšiřujícími se investičními produkty a zapojením Family Offices. V článku se zabýváme 4 hlavními fázemi, kterými si prošli movití investoři ve vztahu ke kryptoměnám.
Vztah HNWI ke kryptoměnám se v průběhu let transformoval z experimentální fáze k institucionalizované strategii. Hlavní hybné síly:
- Produkty pro institucionální investory (ETF, ETP, deriváty)
- Regulační jasnost (USA, EU, asijské trhy)
- Role rodinných kanceláří – přechod od spekulace k alokaci v rámci širšího portfolia
- Generační posun – generace millennials/Gen Z výrazně akcelerují adopci
1. fáze: Experimentování a pobídková fáze
V roce 2022 společnost Capgemini ve své publikaci World Wealth Report uvedla, že v roce přibližně 71 % HNWI mělo alespoň částečné investice do digitálních aktiv; u mladších generací osob pod 40 let pak až 91 %. Velké společnosti, jako například Morgan Stanley, umožnilo přístup movitých klientů ke třem krypto fondům. Nicméně alokace kryptoměn byla stále součástí širší kategorie alternativních aktiv. Investoři vstupovali na trh skrze kryptoměnové fondy, případně přímou držbou. Wealth Manageři však často selhávali edukativně, což vedlo k obavám a opatrnému přístupu.
2. fáze: Překročena pomyslná hranice – vstup institucionálních produktů
Podle zprávy 2024 Crypto ETP Report schválení amerických spot Bitcoin ETF fondů (např. BlackRock iShares Bitcoin Trust) významně ovlivnilo AUM těchto produktů. Do listopadu 2024 se zvýšilo na 134,5 mld USD. Meziročně tak došlo k nárůstu aktiv pod správou o 950 %. ETF otevřely cestu pro institucionální hráče i pro HNWI. Vliv vyšší regulace díky schválení spot Bitcoin fond potvrdila i společnost PwC, podle které tradiční hedge fondy zvýšily investice do digitálních aktiv z 29 % v roce 2023 na 47 % v roce 2024. Zároveň došlo k růstu zastoupených derivátů a tokenizovaných produktů .
3. fáze: Institucionalizace a regulační rámce
K institucionalizaci výrazně přispěla zmíněná regulace. V USA schválení ETF, v EU vznik MiCA, v Hongkongu spuštění konzultací o stablecoinech. Transparentní rámec snížil regulatorní nejistotu a zvyšuje důvěru. Family Offices či korporátní společnosti navýšily rezervy právě v kryptoměnách. V současné době také můžeme sledovat zvyšování státních rezerv právě skrze kryptoměny.
4. fáze: Vliv Family Offices a NextGen
Podle nejnovější zprávy World Wealth Reportu společnosti Capgemini movití investoři drželi ~15 % portfolií v alternativních aktivech (včetně kryptoměn). Autoři zprávy také uvedli, že většina zástupců NextGen by ráda zvýšila alokaci do digitálních aktiv. Rodinné kanceláře vytváří dedikované strategie pro digitální aktiva využívající kombinaci spotových nástrojů, derivátů, tokenizace a custody služeb. Součástí strategie je také ESG aspekt a compliance s regulačními normami.
Přístup ke kryptoměnám se však liší napříč generacemi. Zatímco generace tzv. baby boomers preferuje konzervativní typ aktiv, mileniálové či zástupci Gen Z se orientují i na rizikovější aktiva, jako jsou právě kryptoměny, private equity nebo venture capital.
Predikce budoucnosti kryptoměn
Kryptoměny již v současnosti nejsou jen riskantním výstřelkem. Stávají se integrovanou součástí investičních portfolií jednotlivců a rodin s vysokou hodnotou čistého jmění, přinášejí likviditu, diverzifikaci a inovaci i v rámci tradičních struktur. V následujících letech se proto očekává další růst díky tokenizaci aktiv, deepeningu regulačních rámců a zapojení Family Offices jako stabilizátoru trhu.