Home AKTUALITY Schváleno: Vznikají první ETF fondy s kryptoměnami

Schváleno: Vznikají první ETF fondy s kryptoměnami

Autor Redakce

Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) 10. 1. schválila vznik prvních ETF fondů investujících do kryptoměn. Bticoinu a dalším virtuálním měnám se tak od 11. ledna otevřely dveře na Wall Street. Cena bitcoinu se nyní již několik týdnů pohybuje na hranici 1.000.000 Kč.

Nebylo to až takové překvapení, ale rozruch to i tak vyvolalo. Očekávání bylo naplněno: Americká SEC schválila vstup spotových bitcoinových ETF na burzu. Experti považují rozhodnutí za přelomový okamžik pro kryptoměny. Nastává tak nová kryptoéra?

Často jsem říkal, že Komise jedná v souladu se zákonem a podle toho, jak soudy právo vykládají. Počínaje předsedou Jay Claytonem v roce 2018 a do března 2023 Komise zamítla více než 20 podání burzovních pravidel pro spotové bitcoinové ETF. Jedno z těchto podání, pořízené společností Grayscale, uvažovalo o přeměně bitcoinového trustu Grayscale na ETF. Nyní čelíme nové sadě podání podobných těm, které jsme v minulosti neschvalovali. Okolnosti se však změnily. Odvolací soud USA pro District of Columbia rozhodl, že Komise dostatečně nevysvětlila své důvody, proč nesouhlasila se zařazením a obchodováním navrhovaného ETF společnosti Grayscale (dále jen „Grayscale Order“). Soud proto zrušil příkaz ve stupních šedi a vrátil věc Komisi. Na základě těchto okolností a těch, které byly podrobněji rozebrány v příkazu ke schválení, se domnívám, že nejudržitelnější cestou vpřed je schválit kotaci a obchodování těchto spotových bitcoinových ETF,“ podotkl ve vyjádření předseda Komise Gary Gensler. Nastává tak nová kryptoéra?

Ochrana pro investory

Investoři ještě před schválením mohli s kryptoměnami obchodovat i u makléřských domů, a to prostřednictvím podílových fondů, peer-to-peer aplikacích a dalších platforem a fondů. Rozhodnutí však posunulo obchody k vyšší ochraně investorů, zejména směrem k regulacím a ochraně investorů. Kryptoměnové ETF tak budou muset být transparentní a poskytnout úplné, spravedlivé a pravdivé informace o nabízených produktech. Obchodovat se pak bude na národních burzách cenných papírů, které jsou regulované a s pravidly tak, aby nedocházelo k podvodům a manipulaci a další.

Co jsou to spotové ETF s podkladovým aktivem Bitcoin?

Spotový bitcoinový fond, který je burzovně obchodovaný (ETF), je jedním z investičních nástrojů podléhajících regulaci. Spotové ETF investují přímo do kryptoměn jako podkladových aktiv (v tomto případě Bitcoinu), nikoliv do derivátových smluv.

Spotové ETF drží kryptoměny v zabezpečeném digitálním trezoru. V začátku fond nakupuje digitální měnu od jejích držitelů nebo na kryptoburze. Na základě počtu bitcoinů či jiných měn ve fondu, ETF vydá akcie. Cena akcií by měla odrážet tržní cenu kryptoměny Akcie jsou k dispozici pro veřejné obchodování na tradičních burzách.

Jaké ETF mohou vstoupit na burzu?

 • Grayscale Bitcoin Trust (GBTC)
 • BlackRock’s iShares Bitcoin Trust (IBIT)
 • Fidelity Wise Origin Bitcoin Fund (FBTC)
 • Bitwise Bitcoin ETF (BITC)
 • Hashdex Bitcoin ETF (DEFI)
 • Valkyrie Bitcoin Fund (BRRR)
 • ARK 21Shares Bitcoin ETF (ARKB)
 • Invesco Galaxy Bitcoin ETF (SATO)
 • VanEck Bitcoin Trust (HODL)
 • WisdomTree Bitcoin Fund (BTCW)
 • Franklin Bitcoin ETF (EZBC)

Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.Související články