Home WEALTH MANAGEMENTInvestiční strategie 5 zpráv akciových trhů ze začátku roku

5 zpráv akciových trhů ze začátku roku

Autor Dana Halušková

Plánujete s novým rokem investovat do akcií? Nebo vás jen zajímá, jak se trhy aktuálně vyvíjejí? Podle odborníků byste měli vzít v úvahu především pět zprávy, které se týkají například dlouhodobě sledované Tesly nebo znovu rostoucích kryptoměn.

Návod na úspěšné investování sice neexistuje, ale inspirace se všude nabízí spousta. Nejvíce nyní investoři sledují souboj americké Tesly s čínským BYD, situaci kolem spotových bitcoinových ETF nebo odchod společnosti Exxon Mobil z Iráku. 

1. Souboj Tesly a čínské automobilky BYD?

Jednou z nejočekávanějších událostí začátku roku bylo zveřejnění hospodářských výsledků automobilek Tesla a BYD za poslední čtvrtletí 2023. A přestože americká automobilka za poslední rok zdvojnásobila hodnotu svých akcií a překonala odhadovaný počet dodávek, analytici od ní v poslední době spíš odrazují. Větší naděje vkládají právě do zmiňovaného BYD, který v celoročním srovnání Teslu porazil, minimálně v počtu prodaných automobilů.

2. Růst kryptoměn a vznik spotových bitcoinových ETF

V loňském roce opět výrazně rostla cena bitcoinu a s ním i hodnota krypto akcií. Důvodem jsou spotové bitcoinové ETF (Exchange Traded Funds), které by měli američtí regulátoři schválit během prvního čtvrtletí roku 2024. Zjednodušeně řečeno se jedná o typ fondu obchodovaného na burze, který jako podkladové aktivum využívá bitcion, a je tedy přímo navázán na jeho hodnotu. Díky tomu by podle odborníků mohla začít nová éra kryptoměn, která přinese požadovanou regulaci i likviditu.

3. ASML omezuje vývoz čipů do Číny

Dodavatel zařízení pro výrobu čipů ASML musí omezit export do Číny, protože mu nizozemská vláda omezila vývozní licenci. Konkrétně se jedná o povolení pro litografické systémy NXT:2050i a NXT:2100i. Společnost ale nepředpokládá, že by restrikce měly výrazný vliv na její obchodní výsledky. „Neočekáváme, že současné omezení naší vývozní licence nebo poslední restrikce ze strany USA budou mít podstatný dopad na náš výhled pro rok 2023,“ uvedla v tiskovém prohlášení.

4. Společnost Exxon odchází z Iráku a její akcie rostou

Zajímat by vás ale měl i ropný gigant Exxon Mobil, který hned na začátku ledna oficiálně ukončil svoje aktivity v Iráku. Agentuře Reuters to potvrdil irácký náměstek ministra pro ropu. Operace na jednom z největších ropných polí na světě West Qurna 1 tak kompletně převezme čínská státní společnost PetroChina. A podle Investopedia.com měl tento krok vliv i na akcie Exxon Mobilu, které v předtržním obchodování vzrostly o 1,2 %.

5. Umělá inteligence zůstává tahounem

Kromě již zmiňovaných čipů byly v roce 2023 tahounem akciového trhu i další technologie v čele s umělou inteligencí. Podle většiny zkušených investorů tomu jinak nebude ani letos. Proto doporučuji zaměřit se na stabilní, ale rychle rostoucí společnosti, jako je specialista na procesory Nvidia nebo jeden z hlavních hráčů v oblasti digitálních plateb PayPal.
Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články