V každé rodině občas dojde ke konfliktu, důležité je řešit tyto situace s chladnou hlavou a za každou cenu neusilovat o stoprocentní shodu. Mnohdy je lepší ustoupit, udělat kompromis a příště hádkám úplně předejít. Jak na to?
Možnost pracovat s ostatními členy rodiny, trávit s nimi čas a vytvářet společné hodnoty, to jsou jen některé z mnoha výhod, které rodinný podnik nabízí. Každá mince má ale dvě strany, proto může být i zdrojem nedorozumění a konfliktů. Vždy se jim předejít nedá, ale mnohdy ano, a jakmile už nastanou, měli byste je umět efektivně řídit. Zde je pět klíčových bodů, které vám s tím pomohou.
Jasně rozdělené role
Například rodině Schmidových, která vlastní firmu Crescent Electric, se osvědčilo rozdělit kompetence mezi rodinnou radu zaměřenou na osobní podnikání a správní radu, která je zodpovědná za chod firmy. Složitější úkoly v podniku tedy řeší výhradně manažerský tým, který má potřebné odborné i obchodní znalosti. V některých rodinách se pravomoci obou orgánů více překrývají, ale jako spolehlivější způsob se ukazuje přesné vymezení hranic.
Jednotná komunikace
Důležitá je ale i soudržnost a snaha shodnout se na všech zásadních otázkách, což mimo jiné zahrnuje i tvorbu jednoho komunikačního kanálu. Jeho cíl je jasný – zprostředkovat spojení mezi rodinou a vedením firmy. Prostor přitom získají zástupci obou stran, jen jsou jejich požadavky a otázky převedeny do strukturované a srozumitelné formy. Zvlášť rozvětvené rodiny s vícero firmami tak snadněji předejdou nedorozumění a již vzniklé konflikty dokážou efektivněji řídit.
Respekt a spravedlnost
Nic ale není možné vyřešit, pokud se navzájem nerespektujete a navzájem si nedůvěřujete. Zkuste proto zapracovat i na těchto aspektech a nezneužívejte svého vedoucího postavení. Spíše než autoritářsky tedy přistupujte k ostatním s pokorou a porozuměním. Prospějete tak celé rodině a samozřejmě i firmě. Jedině tak se vám otevírá cesta k otevřenému dialogu. A když vidíte, že ostatní pravidla nedodržují, nenechte se ovládat emocemi, ale snažte se je vyslechnout a pochopit.
Zpětná vazba
Ať už jde o pracovní nebo osobní aktivity, zpětná vazba může pomoci nejen s motivací a zlepšováním, ale i řešením případných neshod. V rozvětvených podnikatelských rodinách k tomu ale nemusí být běžná setkání vhodná. Pokud tedy chcete firmu a rodinu striktně oddělovat, můžete tak činit prostřednictvím rodinných schůzek a shromáždění, které budete věnovat výhradně pracovním záležitostem. Případně můžete posílat i pravidelné newslettery s dotazníky, záleží jen na vás, jaká forma vám vyhovuje.
Pochopení generačních rozdílů
Snažte se podporovat mladší generaci v jejím nadšení a zároveň ji nechte, aby se od vás učila. Všichni si máte navzájem co předat, proto se vždy snažte najít společnou řeč. Jakmile totiž komunikace vázne, může lehce vzniknout mezigenerační propast, ze které se jen těžko dostanete bez nepříjemných výměn názorů. A někdy bohužel ani ty nepomohou. Uvidíte, že to vše využijete i při plánování nástupnictví a předávání rodinné firmy.