Home Řízení rodinySpráva rodiny Jak půjčit peníze rodině… a nelitovat toho?

Jak půjčit peníze rodině… a nelitovat toho?

Autor Redakce

Doba je náročná a do finančních potíží se mohou snadno dostat i členové vaší rodiny. Možná tedy o půjčku na podnikání či bydlení poprosí právě vás. Než jim ale finance poskytnete, dobře si to rozmyslete. Raději nepočítejte s brzkou návratností a zkuste vše řešit bez emocí.

Půjčování peněz v rámci rodiny má mnoho úskalí. Příbuzné nechceme odmítnout a přirozeně se jim snažíme pomoci, což je naprosto v pořádku. Musíme si ale dát pozor na několik věcí. Podívejme se, co radí odborníci i movití lidé, kteří půjčování v rodině řeší skrze svěřenské fondy… a jasně nastavená pravidla.

Půjčka nebo dar

Jak radí Brian O’Connell v článku na serveru Investopedia.com, lepší je s penězi půjčenými rodině už vůbec nepočítat. Pokud vám je dotyčný vrátí, nejspíš si na to nějakou dobu počkáte. Pořád je to ale lepší varianta než skončit u právníka, nebo dokonce u soudu. Zbytečně by tím trpěly vztahy v celé rodině a mohli byste přijít o dlouho budované vazby. Doporučením také může být uzavřít smlouvu o půjčce s jasným splátkovým kalendářem.

Movité rodiny však často řeší možnost půjčování rodině skrze svěřenské fondy. Často si definují, na co peníze mohou být půjčeny (např. podnikání) nebo darovány (např. léčebné výlohy), a za jakých podmínek. Mnohdy volí podobné principy jako banky – tzn. splátkové kalendáře, popř. úroky. Výhodou využití svěřenských fondů pro půjčování rodině je to, že svěřenský fond je autonomním nástrojem – nikdo ho nevlastní a pravidla jsou již od počátku jasně nastavená. To může ochránit i vztahy v rodině proti hádkám z důvodu čekání na vrácené peníze.

Svěřenský fond v praxi podle Michala Horáčka

Známý textař, spisovatel a publicista Michal Horáček založil svůj svěřenský fond jako jeden z prvních Čechů. Tehdy jsme v ČR tento nástroj správy majetku a plánování bohatství téměř neznali. Cílem pana Horáčka bylo dát správě majetku určitá pravidla a zabránit tomu, aby se bohatství dostalo do nesprávných rukou. 

Každému totiž nesvědčí, aby měl od začátku přístup k většímu množství peněz. Nejdříve se s nimi musí naučit zacházet a pak teprve mu budou poskytnuty na vzdělání, rozvoj podnikání nebo i z jiných důvodů. A jaké podmínky půjčky jsou v trustu nastavené? „Někdo může přijít s dobrým podnikatelským záměrem. Tak jsem stanovil, že bude-li mít minimální poloviční krytí z banky, tak druhou polovinu může dostat z mého fondu. Aby rozvinul svoje podnikání a usnadnila se mu cesta za uskutečněním záměru,“ upřesnil Michal Horáček na konferenci Trust & Wealth Management (dnes Private Family Wealth). Více o jeho svěřenském fondu se dočtete zde.

Petr Vít a správa rodinného jmění

Petr Vít o sobě nemluví jako o majiteli, ale o správci rodinného majetku. Svoje znalosti a zkušenosti se rozhodl předávat dál a kromě jiného se věnuje i práci Wealth Managera. Ke svým klientům se snaží přistupovat otevřeně, a tak zmiňuje i ožehavá témata, jako jsou půjčky rodinným příslušníkům nebo příliš emotivní přístup. Při správě majetku a svěřenském fondu se velmi inspiruje u zmíněného Michala Horáčka. Jaké má jeho rodina podmínky pro půjčování zmínil v rozhovoru pro Wealth Magazín:

V rodinné ústavě máme nadefinované, že pro nás není důležitý majetek, ale to, abychom jako rodina drželi při sobě. Máme také nadefinované, za jakých podmínek členové mohou čerpat peníze. Není tam nic světoborného, je to na vzdělání dětí, zdraví, zajištění hmotné nouze. I kdyby to bylo z důvodu, že se někomu nedaří a něco udělal špatně, tak ho prostě rodina podpoří. On tak nemusí žít v nějakých velmi špatných podmínkách. Zároveň je tam možnost, kdyby někdo potřeboval půjčit na podnikatelský projekt, rodina mu půjčí a je přesně definováno za jakých podmínek.

JAK PETR SPRAVUJE MAJETEK SVÉ RODINĚ I RODINÁM JEHO KLIENTŮM? DOČTETE SE ZDE!

Martin Hausenblas – svěřenský fond jako nástroj předání majetku

Spousta bohatých lidí chápe svěřenský fond jako jeden ze způsobů, jak chránit a předat rodinné jmění. Patří mezi ně i český podnikatel a filantrop Martin Hausenblas, který označuje dědění jako rozdělování majetku. Řešení tedy vidí právě ve svěřenském fondu. „Od příštího roku také každý rok vyčlením peníze do fondu (svěřenský fond, pozn. autorky) a v rodině budu podporovat čtyři produkty pro členy široké rodiny… Čtvrtým je pomoc s rozjezdem podnikání. Jestli ten člověk chce podnikat a chce penízky, tak si je musí vydělat. Fond mu nedá ty peníze jen tak, ,Tady máš a plavej si ve zlatě.‘ Vůbec. Bude to o tom, „Tak jo, tak si předlož business plán,“ a bude to jako banka, která mu ty peníze půjčí a pak je bude chtít zpátky. Taky jsem si musel půjčit a taky jsem ty peníze musel vrátit. Když lidem situace příliš zlehčujete, jsou z nich slabé kusy,“ podotkl filantrop z Ústecka. Jak Martin Hausenblas přistupuje ke správě majetku, se dočtete v rozhovoru zde.






Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.



Související články