Home AKTUALITY Izrael, velmoc startupů. Může válečný konflikt ovlivnit globální startupovou scénu?

Izrael, velmoc startupů. Může válečný konflikt ovlivnit globální startupovou scénu?

Autor Eva Ulrichová

Izrael, nebo jak je mu také přezdíváno Startup Nation, je považován za centrum globální startupové centrum. V jedné z nejvyvinutějších ekonomik světa a výzkumno-technologické lokalitě během prvního říjnového víkendu vyvrcholil trvalý spor Palestinců a Izraelců ve válečný konflikt. Jak válka může ovlivnit globální i českou startupovou scénu?

Izrael je bezpochyby globálním technologickým a startupovým centrem. V době propojeného světa je konflikt, byť tak daleko od našich hranic, rizikem pro centrální ekosystém. „V našem propojeném světě dominové účinky konfliktu sahají daleko za bezprostřední oblasti sporů. Když jsme svědky pokračujícího konfliktu v Izraeli, je důležité uvažovat o jeho dopadech na startup ekosystém, a to nejen na Blízkém východě, ale celosvětově,“ podotkl Jaroslav Trojan, managing partner v Nation1 VC. Izrael je toho s ohledem na technologickou vyspělost země zvlášť příkladem.

Výzkumné a vývojové centrum v Tel Avivu má například společnost Samsung, největším tuzemským soukromým zaměstnavatelem je společnost pro výrobu čipů Intel Corp, a další technologické světové jedničky (např. Microsoft, Meta Platforms, Apple) má v Izraeli svou působnost. Podle mnohých zahraničních médií aktuálně tech-giganti pracují v první řadě na ochraně a bezpečném odsunu svých lidí ze státu. V tuto chvíli většina zaměstnanců technologických světových společností i startupů a tzv. jednorožců má nařízený home office. Ochrana lidí je právě na prvním místě.

Vždy je těžké mít a chránit jakýkoliv majetek tam, kde vypukl válečný konflikt. V případě Izraele je ale ještě další a důležitější faktor, lidský kapitál, kterým tamní startupy a technologické společnosti disponujíTo je to, co je nenahraditelné, pokud je nemáte možnost přemístit do klidnějších oblastí,“ podotkl Radek Šiller, Wealth Manager ve společnosti Multi Family Office. „Co se týče investorů, jež alokovali svá aktiva do společností v Izraeli, věřím, že nejen oni, ale i startupy nevsadili na jedinou kartu, ale mají své jmění rozloženo i v rámci tzv. jurisdikční diverzifikace. Oblast Izraele, potažmo okolí pásma Gazy byla, je a bohužel bude rizikovou lokalitou, tam je obzvlášť důležité být připraven na nenadálé události,“ doplnil. Jaroslav Trojan pak dodal, že riziko lidského kapitálu je i v odlivu špičkových odborníků ve svém oboru:

Talentovaní jedinci často hledají stabilitu a bezpečí v době konfliktu. Výsledný „odliv mozků“ z konfliktních oblastí může vytvořit příležitosti pro další země, aby využily tohoto fondu talentů a podpořily inovace.“

Některé startupy Izrael opustily po reformě soudnictví

Ne všechny izraelské startupy a izraelští jednorožci v místě svého vzniku stále působí. Po reformě soudnictví část z nich židovský stát opustilo, vyplynulo z červencového průzkumu společnosti Start-Up Nation Central. Podle výsledků studie 68 % izraelských startupů v červenci podnikalo kroky ke svému přesídlení či přemístění Izraelců. Dalších 8 % společností již tak učinilo a svou centrálu přemístilo mimo Izrael. Pětina (22 %) dotázaných společností zároveň alokovalo své finance mimo Izrael.

Investoři nervózně vyčkávají

V Izraelských společnostech má zainvestováno nemálo investorů, zejména těch zahraničních. To však neznamená, že Čechů se to netýká. Např. společnost Inven Capital, člen skupiny ČEZ, investovala do izraelského startupu WINT, která pomocí umělé inteligence vyvíjí systém pro úsporu vody. Firma WINT je zdárným příkladem toho, jak izraelské společnosti ovlivňují celý sektor. „Mezi klienty patří i renomované firmy a značky jako například Microsoft, PepsiCo, jedna z největších amerických stavebních firem Brasfield and Gorrie, Mastercard, HP, hotelový komplex s kasinem Atlantis Casino Resort Spa v Nevadě, nebo ikonická Empire State Building,“ uvádí tisková zpráva společnosti ČEZ. Svět také čeká na informaci, zda a popř. jakým způsobem byla válkou narušená výroba čipů společnosti Intel, technologického giganta, jehož čipy jsou dnes v každém druhém elektronickém zařízení. Podle serveru Web3Cafe dokonce v případě nárustu konfliktu dále hrozí, že zaměstnanci technologických společností budou nuceni narukovat a svou zemi bránit.

Není proto divu, že svět i investoři vyčkávají zatím se zdravou dávkou nervozity na další informace. Server web3cafe také uvádí, že jednou z dalších prognóz v případě přetrvávání válečného konfliktu je ohrožení technologického průmyslu v Izraeli, a to zejména z důvodu pozastavení investic zahraničních investorů do tohoto sektoru.

Nejistota pramenící z geopolitických událostí může přimět investory k větší opatrnosti. Snížené investice mohou zpomalit tempo inovací. Připomeňme, že stabilní globální startupová scéna prospívá nám všem,“ upozornil Trojan a dodal, že konflikt může dále narušit také obchodní vztahy mezi startupy a investory, i obchodními partnery. Přitom spolupráce je pro začínající startupisty klíčová.

Nic není tak černé, jak se zdá

Na druhou stranu území Izraele je pověstné nekonečným konfliktem mezi Palestinci a Izraelci. „Nedokážu si představit, jak a proč by válka měla ovlivnit startupovou scénu. Izrael je jednou nohou ve válce po celou svou existenci, a přesto je to startup nation,“ upozornil partner DEPO Ventures, Petr Šíma.

Startupy jsou známé svou schopností přizpůsobovat se a inovovat. I když konflikty přinášejí výzvy, mohou také podnítit inovace v oblastech, jako je kybernetická bezpečnost a krizové řízení. Inovace zrozené z nepřízně osudu nás mohou posunout vpřed. V dobách, jako je tato, si připomínáme důležitost globální stability a spolupráce pro rozkvět startupů a inovací. Doufejme v rychlé vyřešení konfliktů po celém světě a vytvoření bezpečnějšího a prosperujícího prostředí pro rozvoj startupů,“ uzavřel Jaroslav Trojan

Doplňujeme o komentáře českých expertů.




Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články