Home WEALTH MANAGEMENTSpráva majetku Investice do startupů: Riziko versus výnos. Jak se vede angel investorům v ČR?

Investice do startupů: Riziko versus výnos. Jak se vede angel investorům v ČR?

Autor Redakce

Loňský rok byl pro andělské investory v Česku úspěšný. Dvě pětiny z nich využily situaci na trhu a svou investici prodaly. A až na výjimky se jim podařilo dosáhnout slušného zisku. Téměř 12 procent na ní dokonce vydělalo více než desetinásobek. Ukazuje to výzkum investiční skupiny DEPO Ventures, která vedle andělských fondů buduje mezinárodní syndikát andělských investorů.

Rok 2022 byl plný zvratů. Energetická krize, válka na Ukrajině, vysoká inflace i očekávaný příchod recese radikálně změnily investiční prostředí. Investoři, kteří se zaměřují na startupy v rané fázi, však složitou situaci dokázali využít. Průzkum ukazuje, že to byla ideální doba k prodeji podílu ve startupu. Uskutečnilo ho přes 40 procent respondentů, což je o 10 procentních bodů víc než v roce 2021. Na jednoho investora z výzkumu připadlo v průměru 0,8 exitu.

„Investice do startupů bývá běh na dlouhou trať, obvykle kolem pěti až sedmi let. V českých podmínkách může být doba od investice k exitu o něco kratší. Většina exitů z českých startupů totiž neprobíhá prostřednictvím IPO, tedy vstupem na burzu, jak je běžné v USA. Jedná se většinou o prodej strategickému investorovi nebo finančnímu partnerovi. K tomu může dojít výrazně dříve, byť třeba za cenu nižšího zhodnocení,“ říká partner DEPO Ventures Petr Šíma.

ČTĚTE TAKÉ: PROČ INVESTOVAT DO STARTUPŮ V DOBĚ RECESE?

Svou investici už dokázala podle průzkumu někdy v minulosti zhodnotit drtivá většina investorů (téměř 86 procent). V 51 procentech případů se jejich zisk pohyboval do pětinásobku původně vloženého obnosu, což je na evropské poměry obvyklé. Dalších 23 procent investorů svou investici zhodnotilo šesti- až desetinásobkem. A 12 procent respondentů si připsalo výnos, který původní investici překonal více než desetkrát. Našli se mezi nimi i tací, kteří si odnesli více než stonásobek vložených peněz.

„Vypadá to, že čeští andělští investoři umějí dobře investovat. Nemělo by nás to ale ukolébat. Investice do startupů jsou ze své podstaty rizikové a je třeba k nim s tímto vědomím přistupovat. Investoři v průzkumu hodnotili loňský rok nadprůměrně. Ocenili například deal flow, tedy množství startupů dostupných v danou dobu pro investora. Lehce nad průměrem se nacházely i dva další ukazatele, kvalita českého investičního prostředí a výkonnost portfolia,“ uvádí Petr Šíma.

Investoři do startupů jsou optimističtí napříč Evropou. Nedávná zpráva od společnosti Atomico ukázala, že 77 procent lidí z evropského startupového ekosystému je letos optimistických nebo si zachovává stejnou úroveň optimismu jako před 12 měsíci. V průzkumu DEPO Ventures uvedly dvě třetiny respondentů, že letos plánují investovat. Na stejné úrovni jako loni chce investovat 38 procent investorů, výrazně navýšit množství rizikového kapitálu plánuje 16 procent andělských investorů. Skoro polovina investorů (41 %) hodnotí výkonnost startupového investování jako vyšší nebo totožnou s ostatními třídami aktiv.

„V těžkých časech vznikají nejlepší investiční příležitosti. V současné době vidíme více kvalitních investičních příležitostí a podmínky pro investory jsou lepší než v posledních letech. Proto i my v tomto roce plánujeme pokračovat dosavadním tempem a investovat do dvanácti až patnácti technologických společností v rané fázi,“ dodává Petr Šíma.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti DEPO Ventures




Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články